R5 1600 AF ve GTX 1060 sistem açılmıyor

KeremYigitarslan

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç haftadır bilgisayarımın tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor. Güç kaynağını açıp kapayıp, BIOS pilini çıkarıp takıp, kabloları çıkarıp takıp defalarca denediğim zaman açmayı becerebiliyorum. Fakat sabah kalkınca yine aynı sıkıntı. Bilgisayar açıkken kapatıp tekrar açıyorum direk açılıyor birkaç kere denedim bunu hiç sıkıntı yok. Ama üstünden çok vakit geçtiği zaman yine aynı sıkıntı çıkıyor. Bu sıkıntı ilk çıktığında güç tuşuna basınca fanlar dönüp duruyordu tuşa biraz basılı tutunca açılıyordu. Ondan sonra bilgisayar açılmamaya başladı ama güç kaynağını açıp kapayıp açmayı başarabiliyordum. En son olarak yukarıda bahsettiğim gibi saatlerce uğraşmam gerekiyor açabilmek için.
Bilgisayar özellikleri:
ASUS Prime B450M-K.
AMD Ryzen 5 1600 AF.
Zotac NVIDIA 1060 6 GB.
HyperX 3200 MHz 8 GB RAM.
Xihmatek tauro 80 Plus güç kaynağı.

Birkaç haftadır bilgisayarımın tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor. Güç kaynağını açıp kapayıp, BIOS pilini çıkarıp takıp, kabloları çıkarıp takıp defalarca denediğim zaman açmayı becerebiliyorum. Fakat sabah kalkınca yine aynı sıkıntı. Bilgisayar açıkken kapatıp tekrar açıyorum direk açılıyor birkaç kere denedim bunu hiç sıkıntı yok. Ama üstünden çok vakit geçtiği zaman yine aynı sıkıntı çıkıyor. Bu sıkıntı ilk çıktığında güç tuşuna basınca fanlar dönüp duruyordu tuşa biraz basılı tutunca açılıyordu. Ondan sonra bilgisayar açılmamaya başladı ama güç kaynağını açıp kapayıp açmayı başarabiliyordum. En son olarak yukarıda bahsettiğim gibi saatlerce uğraşmam gerekiyor açabilmek için.
Bilgisayar özellikleri:
ASUS Prime B450M-K.
AMD Ryzen 5 1600 AF.
Zotac NVIDIA 1060 6 GB.

Anakartda fiziksel hasarın oluşup oluşmadığına bakın onun dışında RAM belleklerin ucunu silgi ile silip kalan tortuları temizleyin sonra tekrar takıp deneyin ya da belki güç tuşunda sıkıntı vardır kısadevre yapıp çalıştırmayı deneyin.

Bilgisayar özellikleri:
ASUS Prime B450M-K.
AMD Ryzen 5 1600 AF.
Zotac NVIDIA 1060 6 GB.

Hocam statik elekrik gibi duruyor, kasaya bağlı tüm kabloları söküp kasanın fişleri falan takılı değilken güç tuşuna 30sn basılı tutun bırakın, sorununz büyük ihtimal çözülecektir.

Yazdığınız herşeyi denedim ama hala aynı akşam üstüne doğru arkadaşımdan güç kaynağını ödünç alıp deniycem. O da değilse anakartı garantiye yollamayı planlıyorum. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Son durumu da belirtirim sorunu çözebilirsem.

Geri
Yukarı