R5 1600 BIOS'tan OC olmuyor

b0nasera

Centipat
Daha fazla  
Ryzen 5 1600 işlemcime BIOS'dan overclock yapmıştım ve 3.2 GHz'den 3.9 GHz kadar çıkarttım. 1-2 ay sonra PC bir anda kitlenmeye başladı ve bilgisayarı kapatıp açmam gerekiyordu, ben de bunu çok önemsememiştim fakat 1 hafta önce bilgisayarın Power tuşuna bastığımda ekran gelmedi. Sadece fanlar dönüyordu ve 2-3 saniye sonra bilgisayar kapanıp tekrar açılmaya başladı. Yaklaşık 5 dk sonra bilgisayar açıldı fakat BIOS sıfırlanmıştı. Ben de aynı ayarları tekrar yaptım ama yine bilgisayar açılmadı, sadece fanlar döndü ve açıldığında BIOS sıfırlanıyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Sizce voltaj değerini kaça kadar düşürmeliyim?
Hocam tekrar ettim yukarıda. Biraz deneyimlenmek için yabancı forumları okuyun, göz gezdirin. Her işlemcinin sweet spotu farklı. Tavsiye verilecek bir durum değil yani. Kullanılan anakarttan soğutucuya, ayarlarınızın full manual olmasına kadar değişkenlik gösterir. Deneme yanılma ile belli olacak bir durum. Çok değişkeni olduğu için bir şey söylemek zor. Voltajı yükseltmemeye özen gösterebilirsiniz mesela. Zaman içerisinde deneme yanılma yaparak kavrıyorsunuz. Eğer oyunlarda %10 üzerinde bir performans artışınız yoksa O.C denemenizi önermem. Gereksiz.

Hocam tekrar ettim yukarıda. Biraz deneyimlenmek için yabancı forumları okuyun, göz gezdirin. Her işlemcinin sweet spotu farklı. Tavsiye verilecek bir durum değil yani. Kullanılan anakarttan soğutucuya, ayarlarınızın full manual olmasına kadar değişkenlik gösterir. Deneme yanılma ile belli olacak bir durum. Çok değişkeni olduğu için bir şey söylemek zor. Voltajı yükseltmemeye özen gösterebilirsiniz mesela. Zaman içerisinde deneme yanılma yaparak kavrıyorsunuz. Eğer oyunlarda %10 üzerinde bir performans artışınız yoksa O.C denemenizi önermem. Gereksiz.
Valorant oynarken 80 fps’ye kadar düşüş gösteriyor fakat O.C yaptığımda 150-190 arası fps alıyorum bu yüzden yapıyorum.

İlginç bir değer, tebrik ederim.
O.C ayarlarını kendim değil internetteki bir videodan buldum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hiçbir fikrim yok güncel olduğunu nerden anlayabilirim?
Windows'ta ve bios'ta yazar. Windows'ta görmek için sistem bilgisi bölümüne bakabilirsiniz. Ordaki yazan sürümü anakartın üretici sitesinden karşılaştırın.
Güncel değilse işlemcinizin desteklediği son sürüme güncelleyin. Eğer işlemcinin desteklemediği sürümü yüklerseniz anakart işlemciyi tanımayacak. Bios web sayfasında detaylar bölümünde yazar.

Windows'ta ve bios'ta yazar. Windows'ta görmek için sistem bilgisi bölümüne bakabilirsiniz. Ordaki yazan sürümü anakartın üretici sitesinden karşılaştırın.
Güncel değilse işlemcinizin desteklediği son sürüme güncelleyin. Eğer işlemcinin desteklemediği sürümü yüklerseniz anakart işlemciyi tanımayacak. Bios web sayfasında detaylar bölümünde yazar.
Ama 1 hafta öncesine kadar yoktu bi anda oyun sırasında oldu çok şaşırdım.
Bilgisayarı açmaya çalıştığımda bu sorunu yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    46,5 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Ama 1 hafta öncesine kadar yoktu bi anda oyun sırasında oldu çok şaşırdım.
Bilgisayarı açmaya çalıştığımda bu sorunu yaşıyorum.
Bu sorun genelde sürücü hatalarından kaynaklı oluyor. Hatayı almadan hemen önce yaptığınız bir sürücü güncellemesi varsa kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz veya hatadan önce sistem geri yükleme noktası mevcut ise o noktaya geri yükleme yapabilirsiniz. Bu arada diğer arkadaşın dediği gibi BIOS'u güncel tutmaya çalışın.

Bu sorun genelde sürücü hatalarından kaynaklı oluyor. Hatayı almadan hemen önce yaptığınız bir sürücü güncellemesi varsa kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz veya hatadan önce sistem geri yükleme noktası mevcut ise o noktaya geri yükleme yapabilirsiniz. Bu arada diğer arkadaşın dediği gibi BIOS'u güncel tutmaya çalışın.
Bios ayarlarını sıfırladım ve ardından bilgisayarım açıldı fakat yine eskisi gibi 3.9 ghz kullanamıyorum.

Geri
Yukarı