R5 1600 çok ısınıyor

Daha fazla  
Topladığım PC'yi garantiye vermiştim. SSD sıkıntı vardı. İşlemcimi de değiştirmişler. Garantiye göndermeden önce en fazla 68 derece oluyordu. Ama şimdi oyundayken 85'e kadar çıkıyor. İnternetten biraz araştırdım voltaj Core Auto olduğu için fazla ısınıyormuş. Tam emin olamadım sizlere sormak istedim. Bu kadar ısınmaması için ne yapmalıyım?

İşlemcim: AMD Ryzen 1600.
Anakartım: B450M S2H.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a girip Core Performance Boost seçeneğini kapatabilirsin, tabii bu işlemcinin performansını da düşürecektir. Performansım düşmesin diyorsan el ile voltaj vererek frekans ayarlayabilir veya yeni bir soğutucu ve kaliteli bir termal macun alabilirsin.

Teşekkürler.
BIOS'a girip Core Performance Boost seçeneğini kapatabilirsin, tabii bu işlemcinin performansını da düşürecektir. Performansım düşmesin diyorsan el ile voltaj vererek frekans ayarlayabilir veya yeni bir soğutucu ve kaliteli bir termal macun alabilirsin.

Dediğinizi yaptım ama hala aynı sıcaklıklara çıkıyor 78 derecelere kadar çıkıyor. Başka ne yapmamı önerirsiniz.

Son düzenleme:
Sadece Performance Boost seçeneğini kapattım. Bugün MX-4 termal macun sipariş verdim. Macun yeniledikten sonra tekrar yazarım. Dediğinizi yaptım derken Performance Boost seçeneğini kapattığımı söylemek istemiştim. İlginiz için teşekkür ederim.

Arctic MX-4 en yüksek performanslı termal macun (4gr)​

bunu almayı düşünüyorum. Bu fiyatlarda veya daha düşük fiyata daha iyisi var mı?​

@Muzaffer İLİŞİK alacaksan buradan al piyasada çok sahtesi var. Onun dışında soğutma yetersiz kalıyorsa evet CPB devasa farklar yaratmayabilir. Güzelce temizlik ve macun uygulamasından sonra hem CPB açık hem de kapalı deneme yaparsın.

Termal macun yeniledim CPB kapalı ama sıcaklıklar hala çok yüksek 78 76 derece.
@Muzaffer İLİŞİK alacaksan buradan al piyasada çok sahtesi var. Onun dışında soğutma yetersiz kalıyorsa evet CPB devasa farklar yaratmayabilir. Güzelce temizlik ve macun uygulamasından sonra hem CPB açık hem de kapalı deneme yaparsın.

Soğutucu dönüyor. RPM de 2600 civarı . Kasanın yanın açamıyorum masa altında olduğu için .
Dediğinizi yaptım sıcaklık 69 sabit.

Kasada sirkülasyonu da kötüymüş. Bu durumda bile 69 görmesi fazla. Açıkçası işlemciye tam ne olmuş bir fikrim yok. Termal macunu ince tabaka sürdüğünü veya nokta çeklinde yaptığını düşünüyorum. Kasanın marka ve modeli nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı