R5 1600-GTX 1060 sisteme OC gerekli midir?

ronal39

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Sizlerinde görüşleri ile bugün aşağıdaki sisteme kavuşmuş bulunmaktayım :)

Montaj ve Kurulum işlemlerini yaptım. Şimdi ki sorum ise "Overclock". Hem işlemcinin hem de RAM'lerin overclock özelliği var bu donanımları overclock yapamaya gerek var mı? Gerek var ise nasıl yaparım?

Ayrıca aşağıdaki donanımlardan gerçekten verim alıp almadığımı nasıl test ederim? Yani işlemciden gerçekten 3.20 GHz hız alıyor muyum? RAM'ler 3200 MHz’de çalışıyor mu? HDD ve SSD'nin okuma-yazma oranları belirtildiği gibi mi gerçekten? gibi sorularımı nasıl cevaplayabilirim?
  • İşlemci : AMD Ryzen 5 1600 3.20 GHz 16MB AM4 14nm İşlemci
  • Anakart : Asus B350-Plus Prime
  • RAM : Corsair 16GB(2x8) Vengeance Led Siyah 3200 MHz CL16 DDR4 RAM
  • HDD : Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200rpm
  • Güç Kaynağı : Fsp 600W Hydro Serisi 80+ Bronz
  • SSD : SAMSUNG 860 EVO 2.5" 250GB SSD SATA3
  • Ekran Kartı : MSI VGA GeForce GTX 1060 GAMING X 6G GTX1060 6GB GDDR5 192b DX12
  • Soğutucu : XIGMATEK RED SCORPION LGA775 & AMD AM2/754/939/940
  • Kasa : Phanteks Eclipse P400S

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca aşağıdaki donanımlardan gerçekten verim alıp almadığımı nasıl test ederim? Yani işlemciden gerçekten 3.20 GHz hız alıyor muyum? RAM'ler 3200 MHz’de çalışıyor mu? HDD ve SSD'nin okuma-yazma oranları belirtildiği gibi mi gerçekten? gibi sorularımı nasıl cevaplayabilirim?
Dostum kullanmış olduğun bu sistem gayet iyi performans verecektir. Ben eski bir sisteme Asus GTX Strix 1060 taktım ve hiç overclock yapmadım çünkü 1060'ın GPU frekansı çok yüksek. Ryzen için bu çok daha farklı ve ayrı bir parantez açmak gerekir. Yeni nesil işlemciler fabrika ayarlarıyla seni en az 5-6 yıl götürür. Eğer ben 100 değilde 110-120 fps almak istiyorum dersen ve overclock yaparsan parçalarının ömrünü azaltırsın. Monitörünü belirtmemişsin, eğer 1080p veya 2k değilse kesinlikle overclock yapmamalısın çünkü zaten parçalar tam verimli çalışmayacaktır.

Performans testi için
  • MSI Afterburner
  • RivaTuner Statistic Server'i kurarsan bu değerleri görebilirsin.
Nasıl kullanacağını öğrenmek için bu makaleye göz atabilirsin.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat

Bu test için;
  • GTA V( Ortam büyüklüğünden dolayı işlemci için önemli bir oyun)
  • PUBG
  • Battlefield 1, 4
Bunları test etmeden önce parçaların sürücülerini güncellemeyi unutma!

Umarım yardımcı olmuşumdur. Sorun olursa sorabilirsin.

Dosya Ekleri

• article_147485990257e8937e55231.png
    article_147485990257e8937e55231.png
    150,3 KB · Görüntüleme: 144
Bellekleriniz siz ayarlamadığınız sürece 2133 MHz hızlarında çalışacaktır. Öncellikle BIOS güncellemesi yapmanızı öneririm.
Yiğenimdeki R5 1600 sistemde şu ayarlar denenmiş ve kararlı performans vermektedir. BIOS güncellemesi sonrası belleklerin XMP profilleri aktif ederek 2933MHz hızında ve, stock soğutucu ile 3.7 GHZ frekansına 1.375V volt değerleri ile ulaşılabilir. İşlemci overclock sizin tercihiniz, ancak belleklerinizi en azından 2666MHz hızlarında ayarlamanız FPS droplarını azaltacaktır.
Sisteme anakartın chipset sürücülerini yükleyip, güç seçeneklerinden "Ryzen Balanced" veya "Yüksek Performans" seçeneklerinden birini aktive etmenizi öneririm.

Dostum kullanmış olduğun bu sistem gayet iyi performans verecektir. Ben eski bir sisteme Asus GTX Strix 1060 taktım ve hiç overclock yapmadım çünkü 1060'ın GPU frekansı çok yüksek. Ryzen için bu çok daha farklı ve ayrı bir parantez açmak gerekir. Yeni nesil işlemciler fabrika ayarlarıyla seni en az 5-6 yıl götürür. Eğer ben 100 değilde 110-120 fps almak istiyorum dersen ve overclock yaparsan parçalarının ömrünü azaltırsın. Monitörünü belirtmemişsin, eğer 1080p veya 2k değilse kesinlikle overclock yapmamalısın çünkü zaten parçalar tam verimli çalışmayacaktır.

Ceza nedeniyle geç dönüş yaptım kusura bakmayın.

Monitör: AOC 21.5" E2236SWA LED Monitör'dür. 1080p destekliyor.
Bellekleriniz siz ayarlamadığınız sürece 2133 MHz hızlarında çalışacaktır. Öncellikle BIOS güncellemesi yapmanızı öneririm.
Yiğenimdeki R5 1600 sistemde şu ayarlar denenmiş ve kararlı performans vermektedir. BIOS güncellemesi sonrası belleklerin XMP profilleri aktif ederek 2933MHz hızında ve, stock soğutucu ile 3.7 GHZ frekansına 1.375V volt değerleri ile ulaşılabilir. İşlemci overclock sizin tercihiniz, ancak belleklerinizi en azından 2666MHz hızlarında ayarlamanız FPS droplarını azaltacaktır.

İşlemciyi ekstra ihtiyaç duymadıkça overclock yapmama gerek yok anladığım kadarı ile. Sadece ramleri çalışma kapasitesi olan 3200MHz de çalıştırsam nasıl olur?

Bellek frekanslarını aşşağıya çekiniz, 3000MHZ veya 2933MHZ olan XMP profilini seçiniz.

Denedim hocam, sürekli vermese de yine aynı hatayı veriyor kapanıyor. Windows 10 "System Service Exception" mavi ekran hatası veriyor.

BIOS ayarlarından SVM Mode etkinleştirmiştim Bluestacks kullandığım için. Bununla bir ilgili olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı