R5 1600 Overclock Problemi

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Overclock konusunda yeniyim. İlk defa AMD bir işlemci kullanmaya başladım. Sistemimi 30 Temmuz 2017'de kurdum.

İşlemci: AMD R5 1600 (Stock fan ile)
Anakart: MSI B350 PC Mate
Ram: Corsair Vengeance 16GB (2x8) 3000MHz DDR4 (CMU16GX4M2C3000C15R)

O/C'siz durumda stock fan ile sıcaklık değerlerim şöyle:

Birinci görselde CPU-Z'da işlemciyi 8-10 dk'lık stress testine soktum ve şu anakart - işlemci sıcaklık değerlerini aldım:

1Gm00G.jpg

İkinci görselde ise stress testinin hemen ardından olan anakart ve işlemci sıcaklık değerleri şöyle. Fazla soğumasını beklemeden çektim:

ROLRRa.jpg

Bu değerler de PC biraz dinlendikten sonra:

PO4zA7.jpg

Stock fandan yeteri kadar memnunum. Herhangi bir ses ve sıcaklık konusunda rahatsızlık duymadım. YouTube ve birçok forumda stock fan ile rahat O/C yapılabildiğini gördüm. Kasamın da havalandırma durumu iyi, serin bir kasa. 2 adet 12 cm'lik fanlar önden içeriye hava çekiyor. Arkadaki egzoz fan dışarıya hava atıyor. Ve üst kısımda da 2 adet 12 cm'lik fanlar içerinde dışarıya hava atıyor. + Bir de işlemcinin kendi fanı var. (Kasa Dark N10)

Ben de buna dayanarak ve biraz da YouTube'dan bakarak işlemciyi O.C yapmak istedim. B350 Tomahawk ile O.C yaptıklarını gördüm. B350 PC Mate de Tomahawk misali bir kart olduğundan ve birkaç arkadaşın önerisiyle bu işe giriştim.

1-2 saat önce:

Önce expert mode a aldım.

Ratio'yu 38.25 yaptım, haliyle MHz 3825 oldu. Xmp ram profile ım 2'ydi (Ramler 3000 MHz'de çalışsın diye). Onu da disabled yaptım.

Ardından Cpu core voltage ı 1.208V default ayarından (auto) 1.3375V a yükselttim.

Sonra save and reboot dedim ve ekranda değişiklikler çıktı. Değişikliklerin arasında ellemediğim bir ayar da gözüktü (Amd cool n quiet ayarı otomatikman disabled oldu.)

Sonuç olarak reboot dedikten sonra PC yeniden başladı ve ekranın sarı ışığı turuncuya dönerek HDMI bağlantısı kesildi. Yani görüntüyü kaybettim fakat kasa çalışıyordu. Klavye, mouse ışıkları falan kapandı.

Sonrasında birkaç kez reset attım. Sadece klavye ışığı geldi, mouse gelmedi fakat yine görüntü yoktu.

Ardından elektriği kestim tamamen ve biraz bekleyip açtım. Yine hallolmadı.

En sonunda da BIOS pilini çıkarıp 3-4 dk bekledim ve kasayı yeniden açtığımda ekran ilk baş açılmıyor gibi oldu ve ardından HDMI bağlantısına geçerek PC'yi ilk kurduğum zamandaki BIOS yapılandırma ekranı geldi. F1 for Run or F2 for default options gibisinden bir yazı geldi. Ben de F2'ye basarak BIOS ayarlarının normale döndüğünü gördüm. Sadece XMP profilini 2'ye getirerek ramleri 3000 MHz'e çektim ve şu an sistemim sıkıntısız çalışıyor.

Sorum: Nerede yanlış yaptım ? Eksiğim nedir ? Ne yapmam gerekir ? Ahım şahım bir O.C istemiyorum. Beni biraz R7 1700 seviyelerine çeksin ve stock fan ile sıkıntı yaşamayayım yeterli. Ayrıca bu anakartta sıkıntı olmaz diye düşünüyorum O.C konusunda değil mi ?

İyi forumlar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
B350 PC Mate'in O.C. açısından çok iyi olduğunu söyleyemeyiz, stok fanın da. 0.4 GHz bir O.C. için bunlar yetmez. Ayrıca işlemciyi R7 1700 seviyesine de O.C. çekemez. Yani ya çok küçük bir O.C. deneyin ya da unutun derim.

Bende B350 tomahawk ve r5 1600 var sadece cpu ratio'u 37'e getirdim 3.7ghz'e geldi onun dışında voltajla oynamadım arkadaşın dediği anakartın önemi büyük OC'de ama tavsiyem voltajları ellemeden auto modda 3.7 ghz'e çek sonra stabilse 3.8ghz'e yükselt gittiği yere kadar

Ryzen işlemcilerde 3.8 & yukarısı için voltajlarda uzun atlama yapmak gerekebiliyor. Kullandığın 1.21V ile 1.3V arasındaki ısı farkı inanılmaz yüksek olur. O yüzden 3.6 - 3.7 frekanslarında 1.25V üzerine çıkmadan kullan. 100-200 MHz için ısı farkına ve chip ömrüne değmez. 3.5 - 3.7 aralıklarında 1.3V üstüne çıkman gerektiğini sanmıyorum.

Restart sonrası problemine değinecek olursak, kendi anakartımda da yaşadığım bir problem. El ile verdiğim voltajı frekans arttırıp sonradan otomatik voltaja çekersen sistem kendi voltajını ayarlayamaz. 3.8 yapıp voltajını el ile ayarlasaydın herhangi bir sorun olmazdı. Yanlışın da bu. 3.8 frekansında illa ki kullanacağım diyorsan 1.3-1.34V üzerine çıkmamaya çalış. Dediğim gibi 100-200MHz performans farkına ve ısı farkına değmez. Fan profilini de agresif yap, ısınıp ömrünü yemesin işlemcinin.

Gigabyte ab350 anakartım ve r5 1600 işlemcim var. Stok fanı ile kullanıyorum. Youtube den o.c. videosu izledim. Işlemci ayarlarını 3.75 ghz ve voltaj değerinide 0.20 miydi 1.20 midi tam hatırlamıyorum o değerlere getirdim. Ram ayarlarınıda profile 1 yaptım 2966 mhz gibi bir değere getirdi. Sorunsuz çalışıyordu baya oyun oynadım ısınma falan yapmadı. Ancak 2 sefer açtığımda ekrana, klavye ve mouse başta gorüntü gelmedi 1 dakika sonra geldi. Acaba ram frekansı ile alakali olabilirmi.

Gigabyte ab350 anakartım ve r5 1600 işlemcim var. Stok fanı ile kullanıyorum. Youtube den o.c. videosu izledim. Işlemci ayarlarını 3.75 ghz ve voltaj değerinide 0.20 miydi 1.20 midi tam hatırlamıyorum o değerlere getirdim. Ram ayarlarınıda profile 1 yaptım 2966 mhz gibi bir değere getirdi. Sorunsuz çalışıyordu baya oyun oynadım ısınma falan yapmadı. Ancak 2 sefer açtığımda ekrana, klavye ve mouse başta gorüntü gelmedi 1 dakika sonra geldi. Acaba ram frekansı ile alakali olabilirmi.
Bilgisayar yaklaşık 4-5 kez açılıp kapanıp sonradan mı açıldı, yoksa hiç kapanmadan 1 dakika sonra mı görüntü geldi? RAM frekansı olabilir.

4, 5 kez acılıp kapanma olmadı. Normal çalışıyo mesela o.c. li bir şekilde. Ertesi gün geldim açıyorum görüntü gelmiyor, bende bekledim açılmayınca power a basılı tuttum, tekrar açınca görüntü geldi. 1 defa da yine başka bir gün açtım görüntü gelmedi sonra 1 dakika sonra kendi geldi. O.C. ve ram frekansında normal bozulma olmamıştı. Bir yerde çalışmamı oldu acaba. O.C. yapınca Ram e de bir müdahale yapiliyormu, ben sadece profile 1 den 2933 mhz mi nedir onu seçtiydim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı