R5 1600 Overclock yapmak

Beryln

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ufak araştırmalar sonucunda işlemcime 3.8 civarında O.C yapıldığını gördüm fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Sistem;
İşlemci: AMD R5 1600 3.2GHz
RAM: Corsair 3000MHz 8x2 (16 GB)
Ekran Kartı: MSI RX 570 4 GB
Anakart: ASUS TUF B450 Plus
PSU: Xigmatek 600W

Öncelikle şöyle söyleyeyim O.C yapma sebebim ekranım 75Hz destekliyor ve oynadığım oyunda 75'ten aşağıya düşüyor, Fakat BIOS'un otomatik O.C ASUS Power açtığımda işlemcime 3.7ye çıkarıyor ve FPS değerlerim 75'in üzerine çıktığı için oyun daha akıcı bir hal alıyor fakat çok fazla ısındığından. Otomatik O.C lu şekilde kullanmak istemiyorum. İnternette gördüğüm üzeri manuel o.c yapan kişiler kendi Voltaj değerleriyle filan hem ısıyı daha stabil hem de GHz'i yüksek tutuyorlar. Benim isteğim sisteme zarar vermeden işlemciyi nasıl 3.7 civarına çıkarabilirim voltaj değerlerini kaç yapmam lazım. Bu arada Stock soğutucusu mevcut

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklığın düşmesi için PBO ve CPB kapatmanda fayda var. Ardından çarpan kilidi değerini X37 yapıp, voltajı da offset ile artırıp 1.25'e çekerek başlayabilirsin. 3.7GHz yaptıktan sonra 1.25v için Cinebench testi yap, eğer sorun yoksa voltajı bir tık azaltıp tekrar test yap. Bu şekilde voltajı azaltıp test yaparak sınır değeri bulabilirsin. Sıcaklık durumuna göre hızı ve voltajı azaltıp bir daha test yaparsın. İşlemcinin silikon kalitesi şans işi olduğu için seninki nasıl sonuç verir bilmiyorum.

1600 AF [email protected] olarak kullanmıştım.

Sıcaklığın düşmesi için PBO ve CPB kapatmanda fayda var. Ardından çarpan kilidi değerini X37 yapıp, voltajı da offset ile artırıp 1.25'e çekerek başlayabilirsin. 3.7GHz yaptıktan sonra 1.25v için Cinebench testi yap, eğer sorun yoksa voltajı bir tık azaltıp tekrar test yap. Bu şekilde voltajı azaltıp test yaparak sınır değeri bulabilirsin. Sıcaklık durumuna göre hızı ve voltajı azaltıp bir daha test yaparsın. İşlemcinin silikon kalitesi şans işi olduğu için seninki nasıl sonuç verir bilmiyorum.

1600 AF [email protected] olarak kullanmıştım.
biraz daha ayrıntılı anlatabilme şansınız var mı acaba bu konularda biraz bilgisizim mazur görün :)

Buradan anlatması çok uzun sürer, en iyisi videolara bakmak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı