R5 1600 Overclock Yapma

SistemDelisi

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde R5 1600 işlemci var 3.2GHz frekansında çalışan, bunu OC ile 3.6GHz yapsam bana ne gibi artısı ya da eksisi olur? Pek anlamıyorum bu OC işinden, 3.6 yapsam işlemci soğutucusuna gerek olur mu? Sistem stabil çalışmaya devam eder mi? Isınma problemi olur mu? İleriye yönelik işlemci daha çok yıpranır mı? Kısacası hız aşırtırsam ne olur?

Bu değişken bir durum, siz 3.6 gibi değere O.C ettiğinizde stabil çalışabilirde çalışmayabilirde, baştan aşağı işlemci faktörü desem yeridir, ayrıca O.C ettiğinizde soğutmak için eli yüzü düzgüm bir soğutucu ve kaliteli termal macunda şart, uzun süreli O.C kullanımı yüzünden sıkıntı doğurma ihtimali var.

Bu değişken bir durum, siz 3.6 gibi değere O.C ettiğinizde stabil çalışabilirde çalışmayabilirde, baştan aşağı işlemci faktörü desem yeridir, ayrıca O.C ettiğinizde soğutmak için eli yüzü düzgüm bir soğutucu ve kaliteli termal macunda şart, uzun süreli O.C kullanımı yüzünden sıkıntı doğurma ihtimali var.
Hocam size overclock nedir diye sorulmamış, Ryzen işlemcileri bilmediğiniz apaçık belli. R5 1600 zaten 3.2 GHz Base Frequency, 3.6 GHz Boost Clock'a sahip. Tüm çekirdekler 3.6 GHz'de çalışsa herhangi bir sorun olmaz, ısı artışı ve işlemci ömrü konusunda da ne kadar voltaj ayarlandığı en önemli etken, soğutmaya yönelik olarak da tabii. Bilmiyorsanız yapmanıza gerek yok, kendi yük altında Boost ediyor zaten. Ayriyeten R5 1600 yeterli bir işlemci, performans artışı arıyorsanız RAM, Ekran kartı gibi bileşenlere yönelin.

Aynı işlemciye sahibim ve GTX1070'i gayet rahat besleyebiliyor. OC yapmanın amacı ne? Sadece heves içinse tavsiye etmem.

@LukeSkywalker Arkadaş boost clock'tan bahsetmemiş, direkt olarak OC ile işlemciyi 3.6 GHz'e sabitlemeyi istiyor anladığım kadarıyla. Eğer öyle değilse zaten bir sıkıntı çıkmaz. Müdahale etmeye gerek yok.

Neyse hiç gerek yok o zaman teşekkür ederim. 3.2 de kalsın. Aynen sabitlemeyi düşünüyordum. 5-10 FPS artış oluyor. Katkısı olur diye yapacaktım aslında biraz da merak var tabi. Ekstra işlemci soğutucu gerekecekmiş sanırım ondan vazgeçtim, gerek yok.

Son düzenleme:
Aynı işlemciye sahibim ve GTX1070'i gayet rahat besleyebiliyor. OC yapmanın amacı ne? Sadece heves içinse tavsiye etmem.

@LukeSkywalker Arkadaş boost clock'tan bahsetmemiş, direkt olarak OC ile işlemciyi 3.6 GHz'e sabitlemeyi istiyor anladığım kadarıyla. Eğer öyle değilse zaten bir sıkıntı çıkmaz. Müdahale etmeye gerek yok.
Hayır, arkadaş zaten 3.6 GHz Boost ile çalışan işlemcide overclock için stabil çalışır stabil çalışmaz termal macun işlemci faktörü diye girmiş konuya. Bahsettiğim şey zaten 3.6 GHz Boost ile çalışan işlemci için bunlara ne gerek var, tüm çekirdekler her Ryzen işlemcide kolaylıkla en düşük 3.8 GHz'e kadar çıkabiliyor.
Neyse hiç gerek yok o zaman teşekkür ederim. 3.2 de kalsın. Aynen sabitlemeyi düşünüyordum. 5-10 FPS artış oluyor. Katkısı olur diye yapacaktım aslında biraz da merak var tabi. Ekstra işlemci soğutucu gerekecekmiş sanırım ondan vazgeçtim, gerek yok.
Yüksek frekans ile düşük voltajda stabil ayar yakalarsanız ısılarınızda artış olmaz, şu an default kullandığınız ile aynı veya biraz daha düşük bir voltajda kullanacağınız için ısılarda düşüş bile olur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı