Ryzen 5 1600 overclock yapmak

Ben de araya gireyim aynı konu üzerinden. Benim işlemcim R5 1600 12nm AF modeli. Stok soğutucusu var. Ben overclock yapmaktan ziyade 3.7GHz Boost frekansına sabitleyip sıcaklığı düşürmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? @Shimada Sensei

BIOS üzerinden 3.6 guz sabitleyip voltajı dusurebildigin kadar düşür. Bilgisayar mavi ekran vesaire verince anla ki voltaj az geldi. Biraz arttır. Sonra stres testi yap. Eğer sorunsuz geçiyorsa güle güle kullanın. Mavi ekran vesaire veriyorsa voltajı ufak ufak arttırarak tekrar deneyin.

BIOS üzerinden 3.6 guz sabitleyip voltajı dusurebildigin kadar düşür. Bilgisayar mavi ekran vesaire verince anla ki voltaj az geldi. Biraz arttır. Sonra stres testi yap. Eğer sorunsuz geçiyorsa güle güle kullanın. Mavi ekran vesaire veriyorsa voltajı ufak ufak arttırarak tekrar deneyin.

Stres testi için hangi programı kullanmalıyım? Programı ne kadar süre stres testinde bırakmalıyım?
Voltajları kaç birim kaç birim artırıp/azaltmalıyım?
Mesela 1.370V boost frekansındaki voltajı bildiğim kadarıyla. İlk olarak 3.6GHz frekansa alıp 1.250V ile başlayıp 1.260 gibi 0.010 mu artırmalıyım ya da 0.005 mi?

Stres testi için hangi programı kullanmalıyım? Programı ne kadar süre stres testinde bırakmalıyım?
Voltajları kaç birim kaç birim artırıp/azaltmalıyım?
Mesela 1.370V Boost frekansındaki voltajı bildiğim kadarıyla. İlk olarak 3.6GHz frekansa alıp 1.250V ile başlayıp 1.260 gibi 0.010 mu artırmalıyım ya da 0.005 mi?

AIDA 64 kullanabilirsiniz stres testi olarak internette rehberleri mevcut. Hızı 3.6 guz sabitledikten sonra kademe kademe 0.025 v düşürerek gitmek en idealidir genelde. Cire performance Boost ayarını kapatmayı unutmayın. Eğer isterseniz 1.3V'den de başlayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı