R5 1600 RX 570 Sistem Debug CPU LED Beyaz Yanıyor Ve Sistem Açılmıyor

Techmo

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba. Herkese iyi günler. Sistemim yaklaşık 1 yıllık. Sistemi ilk topladığım zamanlarda pek bir problemim yoktu. Fakat birkaç ay içerisinde bilgisayarım açılmadı ve anakart üzerindeki CPU Debug LED'i beyaz yanıyordu ve bilgisayar açılmıyordu. Ana kartı işlemci ile birlikte servise yolladım, BIOS güncelleyip geri gönderdiler. Sorunum çözüldü fakat aralıklarla bilgisayarı açtığımda aynı hatayı alıyorum ve bilgisayarı yeniden başlattığımda problem kalmıyor. Fakat son zamanlarda bu problemi çok sık yaşamaya başladım. En son bilgisayarım açıldıktan 5 dk sonra dondu ve hoparlörden cızırtı sesi geldi, ardından bilgisayar çöktü. Çökmesiyle beraber CPU LED ışığı tekrar yandı. Bu durum yaşanırken odamdaki ampul hafif sönüp tekrar açıldı. Elektriksel bir problem olduğunu düşünüyorum. Fakat akım koruyucu priz ve UPS kullanarak sisteme enerji veriyorum. Bunun dışında ekran görüntüsü arada milisaniyelik gidip geliyor. Bu hatalar son zamanlarda fazlasıyla artmaya başladı. Açıkçası hangi parçada problem olduğunu bilemiyorum. En çok işlemciden şüpheleniyorum. Bu sorun beni çok rahatsız etmiyor ama ileride daha kötü olabilir diye parçaların garantisi bitmeden servisten yararlanmak istiyorum. Konuyu elimden geldiğince açıklayıcı bir şekilde yazdım. Bu sorunu yaşayan veya konu hakkında bilgisi olanlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Soracağınız sorular olursa da bilgim dahilinde cevaplayacağım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

Sistem:
MSI B450M PRO M.2 V2.
Ryzen 5 1600 (Wraith spire soğutucu)
8 GB Corsair 3000MHz RAM.
SanDisk 240 GB SSD.
Sapphire RX 570 4 GB ITX.
FSP 500W PSU.
ViewSonic VX-2257 mhd 1ms 75 Hz( HDMI bağlı)

Kasa soğutması ise şu şekilde: 2 fan önden havayı içeriye alıyor, 2 fan ise havayı dışarıya atıyor. Ayrıca ekran kartının hemen altında da bir fan ekran kartına yukarı doğru hava veriyor.
Up
Up
Up
Güncelleme: Az önce oyunda alt tab yaptım, bilgisayar tekrar çöktü ve CPU DEbug ışığı beyaz yandı. Açıp kapadım düzeldi. Bu sorun son zamanlarda çok sık olmaya başladı. Güç kaynağından da şüpheleniyorum.

Son düzenleme:
evet amd ryzen 5 5600x
Garanti belgesinde bulunan servis bilgilerinden servise ulaştım ve problemimi belirttim. Kargo gidiş geliş ücretinin bana ait olduğunu söylediler. Kabul etmeyince ürünü satın aldığınız yeri arayın dediler. Satıcıyı aradım ve kendileri de kargo ücreti size ait deyince, ben bunu kabul etmeyeceğimi, kargo ücretini servisin karşılaması gerektiğini belirttim. Satıcı firma ürünü ücretsiz olarak bize gönderin biz satıcıya göndeririz deyince paketleyip kargoladım. Garantisi olan bir ürünün servise gönderilmesi durumunda kargo ücreti servise aittir. Kabul etmezlerse satıcı ile görüşün. Buna rağmen problem yaşarsanız alo 175 tüketici danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Garanti belgesinde bulunan servis bilgilerinden servise ulaştım ve problemimi belirttim. Kargo gidiş geliş ücretinin bana ait olduğunu söylediler. Kabul etmeyince ürünü satın aldığınız yeri arayın dediler. Satıcıyı aradım ve kendileri de kargo ücreti size ait deyince, ben bunu kabul etmeyeceğimi, kargo ücretini servisin karşılaması gerektiğini belirttim. Satıcı firma ürünü ücretsiz olarak bize gönderin biz satıcıya göndeririz deyince paketleyip kargoladım. Garantisi olan bir ürünün servise gönderilmesi durumunda kargo ücreti servise aittir. Kabul etmezlerse satıcı ile görüşün. Buna rağmen problem yaşarsanız alo 175 tüketici danışma hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.
Ben ürünü vatan bilgisayardan aldım oraya götürünce direkt iade talebini aldılar. Yaşadığım sorunun çözümü için yapmadığım şey kalmadı umarım sorun işlemcidedirde biter bu çile

Güncelleme:

Ram hariç tüm parçaları servislerine yolladım. İşlemci ve SSD arızalı çıktı, İşlemcinin değişimini talep ettim ve şuan kullanıyorum. Sandisk 240GB SSD'nin ücret iadesini talep ettim, iade edilen tutarın üstüne ekleme yaparak Kingston A2000 240GB M.2 SSD satın aldım. Değişen parçalar ile aylardır kullanıyorum. Sistem birkaç defa daha kapandı ve CPU debug ışığı tekrar yandı, eskiden sistem birkaç günde bir hata veriyordu, parçalar değiştikten sonra nadir de olsa arada hata veriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı