R5 1600 RX 570 Sistem Donup Kapanıyor

Baki Cetinkaya

Kilopat
Daha fazla  
Uzun süredir başımın etini yiyen bir sorun öncelerde çok sık olmadığı için çok üstünde durmadım ama artık fazlalaşmaya başladı. Oyun oynarken hiç böyle bir sıkıntı olmuyor ancak oyundan çıktığım anda veya Chrome'de masaüstünde dolaşırken bilgisayar donuyor ve kapanıyor. Kasadaki fanlar ışıkları vs. çalışıyor görüntü ve çevre birimleri gidiyor. EZ Debug LED'de CPU ışığı yanıyor. Üstelik kafası ne zaman eserse o zaman gidiyor. Belli bir süreside yok. Bu gün format attım belki yazılımsal bir olaydır diye daha Chrome'de gezinirken bile aynı sorun oldu. Belki sorunu bilen başına daha önce gelmiş olan vardır. Neden kaynaklıdır sorun?

Sistem özellikleri:
  • CPU: AMD Ryzen 5 1600 14nm.
  • MB: MSI B450M PRO-VDH Plus.
  • RAM: Corsair 16 GB 2x8 3000MHz DDR4.
  • Ekran kartı: MSI RX570 Armor 4 GB.
  • SSD: 256 GB Corsair M.2 SSD.
  • HDD: 1TB Seagate Barracuda 7.2K RPM HDD.
  • PSU: Corsair VS 550W 80+
  • Monitör: LG 22MK400H-B
  • Windows 10 Pro sürüm 20H2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun ekran kartından kaynaklı ama yazılımsal bir sorun.

Bildiğiniz bir çözümü var mı acaba?

Bende aynı PSU'yu kullanıyorum bende de aynı problemler var ilginç.

Sorunun ekran kartından olduğunu ispatladım başka bir bilgisayarda denedim aynı sorunu verdi. Bilgisayar açıldığında 'artifact' hatası alıyordum servise gönderdim yapıldı, parça değişti diye geri getirdiler 5 gün sonra yine aynı hatayı verdi yine gönderdim bir şey yok deyip geri gönderdiler bende çok uğraşmadım. Son 2 3 aydır sorun olmuyordu fakat şu sıralar her gün WattMan hatası alıyorum.

Geri
Yukarı