R5 1600 RX 580 sisteme yükseltme önerisi

Matadorre

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Kamu Personeli
Şu anda Ryzen 1600, Gigabyte AB-350 Gaming 3, Corsair Vengeance 16 GB 3000 MHz CL 15 Dual kit, ASUS ROG STRIX RX 580 T8G, Samsung 960 Evo 250 GB M.2 SSD, Toshiba P300 1 TB harddisk, CM Masterbox Lite 5 600W +80 kasa, Samsung 24" CFG70 Curved 144 Hz 1 ms monitör sisteme sahibim. Ekran kartı, SSD ve HDD ilk etapta alınmayacak. Monitörde ileride alınacak ekran kartına göre seçim yapılacak. Hazır indirim dönemi gelmişken ve kenarda bir miktar birikmişim varken sistemi güncellemek istiyorum. 1080P FPS oyunları oynuyorum genellikle. Ekran kartını erteleme sebebim 3070 ekran kartının 1080P'de darboğaza kalmasından kaynaklı şu an için 2K çözünürlükte oyun oynamayı düşünmüyorum ve AMD tabanlı ekran kartlarının performansını görmek istediğimden dolayı satın alımı ileri bir tarihe bu yüzden bırakıyorum.

İşlemci olarak yayın ve render işlerinden anlamıyorum. O yüzden işlemciyi Ryzen 5 5600X üstüne çıkartmak istemedim ama 5800X aradaki fiyat farkına değer derseniz onu da düşünüp bütçeyi zorlayabilirim.

Anakart konusunda çok kararsızım, evimde TTNET 100mgb sınırsız fiber internet var ama Ethernet kablosu ile PC'nin odaları farklı olduğu için Wi-Fi kullanmak zorundayım. Bu yüzden anakartta Wi-Fi özelliği olması ilk tercihim ve B550 tabanlı bir anakart secimi yapmak istiyorum. 3 model arasında kaldım burada. MSI B550 GAMING PRO Carbon Wi-Fi, Gigabyte BB550 Aorus Pro AC, ASUS B550 ROG STRIX Gaming-F. Seçmem gereken kart hangisi olmalı ve neden?

Kasa olarak CM TD500 mesh düşünüyorum şu an indirimde güzel bir fiyatı var İtopya'da.

RAM olarak G.Skill'in 3600MHz CL16 16 GB RAM'lerini düşünüyorum.

PSU olarak Full modüler 80+ Gold olacak şekilde bir PSU bakıyorum yine indirimde Thermaltake 750+ Full modüler bir PSU var ama ekran kartı olarak 3070 veya 3080'ya da 6800XT almam durumunda yeterli olacak mı bilemediğimden dolayı kararsızım burada da önerilerinizi bekliyorum.

İşlemci soğutucu olarak 240mm sıvı soğutucu alacağım eğer anakartta MSI alırsam MSI soğutucu eğer Gigabyte alırsam Gigabyte soğutucu eğer ASUS alırsam ASUS soğutucu almayı düşünüyorum veya şu daha iyi olur kasa anakart uyum konusunda sıkıntı yaşamazsın hepsini birbirine bağlantılı bir şekilde çalıştırabilirsin dediğiniz bir model varsa onu da değerlendirebilirim.

Bütçe konusunda şu anlık bir sıkıntı yok ama zorlamazsam ekran kartına bir o kadar bütçe ayırmış olurum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence işlemci R5 3600X yeterli (4K'da RTX 3070 darboğaz yapmıyor) HDD kesinlikle değiştir ve anakart olarak Wi-Fi olmak zorunda değil Wi-Fi adaptörleri var.
Bir de Dark Guardian öneririm ön panel Mech ben şahsen çok çok beğeniyorum ve kesinlikle öneriyorum.

Geri
Yukarı