R5 1600 RX570 Düşük Performans Sorunu

3352149

Centipat
Öncelikle selamlar tekrardan. Daha önce çok fazla konu açtım aynı şikayetler üzerine ama sanırım doğru düzgün anlatamadığım için bir çözüm bulamadım yorumlarda.Şimdi teker teker sakince en doğru şekilde anlatıp bu sefer çözüme ulaşıcağıma inanıyorum sizlerinde yardımıyla. Eski bir oyun oynuyorum neredeyse 10 yıllık geçen 6-7 ay öncesine kadar sadece bu oyunu oynamak için aşşağı yukarı 4bin liralık bir sistem topladım giriş seviyesi. Sistemin oyun testlerine aldandım.. 😀. Güncel oyunları rahat rahat oynatan pc benim yıllanmış oyunumu uçurur sandım. Meğersem öyle olmuyormuş. Oynadığım oyunda İntel kanadı başarılı buda demekki oyun eski olduğu için tek çekirdek istiyor (tahminim). Hayatınızda görüp görebileceğiniz en kötü optimizasyon sorunları ne yazıkki gene benim oyunumda öyleki 3600x +2060 kullanan arkadaşım bile fps'nin 70lere düşmesinden yakınıyor. Birlikte neden ryzen işlemcilerle bu oyunu oynayamadığımıza ağlarken oyunu i3'ün 6.nesil işlemcileriyle fps dropsuz takılmasız oynayan kişileri görüyoruz ve üstüne bunu yayınlayabiliyor 🤣. Oyun rekabetin hat safada olduğu bi oyun olduğu için nooblar hariç kimse eğlenmek için oynamaz ve stretched resolution'da oynar ben 1280*1024 oynuyorum mesela. Ani takılmaların önüne geçmek içinde diğer oyunlarda varmı bilmiyorum oyunun config dosyalarını değiştirip takılmalara, fps droplara sebep olacak ateş izi,bomba efektleri, araba patlama efektleri vs herşey kapalı. Şimdi sorunuma geleyim. Peki ben bu kadar düşük seviyeli bir oyunu (gta sanandresın 1 tık üstü grafikler configle gta sanandreas emin olabilirsiniz.) neden R51600 ve rx570 armor oc ile oynayamıyorum ? Ramlerim dualchannel 16gb 3000mhz. Daha ne olması gerekiyor ? insanlar i3 6100ve 2400 mhz 8gb ramle takılma fps sorunu olmadan oynarken ben neden sinirden kendimi paralıyorum ?. Oyun içi Afterburner ile değerlerime bakıyorum işlemci kullanımı %35i geçmiyor sıcaklığıda 60'ın hep altında bellekler 5gb felan kullanıyor ekran kartı kullanımı bi 0 gösteriyo aniden 98 oluyor sonra 50'lere düşüyor sürekli değişiyor. sorunun önce ekran kartımın yetersizliğinden olduğunu düşünüyordum lakin, oyun işlemciyi esas alıyor i7 9700k'ya 1050(ti bile değil) takıp 130 fps'leri rahatca alan kişilerin yayınlarına çok tanık olduk. Peki merak ettiğim konu sistemimin giriş seviyesi olduğunun farkındayım fakat en kötü ayarlarda bile gta sanandreas oynatamaz mı yani ? 😂. Bu arada psu'mdan 3-4ay önce sesgelmeye başladı oyundaki performansı arttırmak için her türlü ayaraı performans'a aldığım için sistemin daha farklı çalıştığı için bu sesleri çıkardığını düşündüm. fakat bilgisayar o kadar sessiz çalışıyorki o ses göze batmaya başladı.Açıp baktım psu'dan geliyor.Tıkırtı sesi gibi. Corsair spec delta rgb vs550 modeli dandik olduğunu sanmıyorum. Evde çok fazla şartel attı acaba psu'm zarar gördü ve sisteme yeterli gücü aktaramadığı içinmi bu sorunları yaşıyorum ?. Neyi yanlış yapıyorum gerçekten forumda bilgisiyle hatrsı sayılan abilerim kardeşlerim beni aydınlaabilirse aşırı mutlu olucam. Gene atladığım birşey varsa sorun yeterki sorun ilgilenin sabaha kadar size istedğiniz her türlü bilgiyi, değeri,ss'i atabilirim. Şimdiden teşekkürler..❤

AF versiyon 2600'ü bile yakalayamaz, nasıl 2600X ile eşdeğer olsun?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2600 ile neredeyse aynı çoğu oyunda 1-2 FPS fark var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burda da 2600X ile farkı görülüyor ufak OC ile eşitlenir hatta neredeyse aynı.

Başka oyunlarda yapıyor mu böyle sorunlar yoksa sadece oynadığınız oyundamı sorun var?
Çok fazla nasıl desem hani gamer kitle oluyor herhalde her çıkanı, birsürü oyunu oynayan bi insan değilim. tek oyunum bu Bazen gta5 indirip oynuyorum bu ücretsiz olanı ayarlara dokunmuyorum önerdiği ayarlarda oynuyorum çok nadir fps bi düşüyo kasıyo gibi oluyo en fazla 10 saniye sonra toparlıyor. diğer oyunlardada (testlerinden izlediğim kadarıyla) başarılı.
Çok fazla nasıl desem hani gamer kitle oluyor herhalde her çıkanı, birsürü oyunu oynayan bi insan değilim. tek oyunum bu Bazen gta5 indirip oynuyorum bu ücretsiz olanı ayarlara dokunmuyorum önerdiği ayarlarda oynuyorum çok nadir fps bi düşüyo kasıyo gibi oluyo en fazla 10 saniye sonra toparlıyor. diğer oyunlardada (testlerinden izlediğim kadarıyla) başarılı. (GTA5 High ayarları önerilenler)

Çok fazla nasıl desem hani gamer kitle oluyor herhalde her çıkanı, birsürü oyunu oynayan bir insan değilim. Tek oyunum bu bazen GTA 5 indirip oynuyorum bu ücretsiz olanı ayarlara dokunmuyorum önerdiği ayarlarda oynuyorum çok nadir FPS bir düşüyor kasıyor gibi oluyor en fazla 10 saniye sonra toparlıyor. Diğer oyunlarda da (testlerinden izlediğim kadarıyla) başarılı.

Windows'unuz ve ekran kartı sürücünüz güncel mi?

Oyunumda çok fazla sorun olduğu doğru ama %40 oyun sorunuysa %60 ben birşeyleri yanlış yapıyorum gibi geliyor çünkü gerçekten oyun config ayarlarıyla birlikte gta sanandreastan farksız.
Windows'unuz ve ekran kartı sürücünüz güncel mi?
evet 1 hafta olmadı bu problemleri düzeltir belki diye temiz kurulum attım biostan format oluyor recep abinin videosundan hallettim. pc açılır açılmaz windows updateler bitti sonra ekran kartı driverları,anakart,işlemci driverlarını kurdum fakat ryzenin son çıkardığı chipset driverı sanırım sorunlu kurmadı ve biçok kişide aynı problemi yaşamış bende onun bir öncesini kurdum. yani sonuç olarak hepsi güncel diyebiliriz.

Oyunumda çok fazla sorun olduğu doğru ama %40 oyun sorunuysa %60 ben bir şeyleri yanlış yapıyorum gibi geliyor çünkü gerçekten oyun config ayarlarıyla birlikte GTA sanandreastan farksız.

Aşağıdaki yöntemi denediniz mi?

Video;
.

Aşağıdaki yöntemi denediniz mi?

Video;
.
İyi yere bastın. Bunu atlamışım mesela. Evet çok denedim bilgisayarı ilk aldığımdan beri deniyorum. Öncelik atarken erişim engellendi hatası alıyorum. ve haddinden o kadar fazla araştırdımki çözümünü hiçbişey çözemedi. En son saldım o konuyu.
sanırım kendi sistemimden sadece ramlerimi,ssd'mi ve kasamı alıp i3'e geçicem. Bücür boyundan çok büyük işler yapıyor 😂

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı