R5 1600 RX570 Düşük Performans Sorunu

3352149

Centipat
Öncelikle selamlar tekrardan. Daha önce çok fazla konu açtım aynı şikayetler üzerine ama sanırım doğru düzgün anlatamadığım için bir çözüm bulamadım yorumlarda.Şimdi teker teker sakince en doğru şekilde anlatıp bu sefer çözüme ulaşıcağıma inanıyorum sizlerinde yardımıyla. Eski bir oyun oynuyorum neredeyse 10 yıllık geçen 6-7 ay öncesine kadar sadece bu oyunu oynamak için aşşağı yukarı 4bin liralık bir sistem topladım giriş seviyesi. Sistemin oyun testlerine aldandım.. 😀. Güncel oyunları rahat rahat oynatan pc benim yıllanmış oyunumu uçurur sandım. Meğersem öyle olmuyormuş. Oynadığım oyunda İntel kanadı başarılı buda demekki oyun eski olduğu için tek çekirdek istiyor (tahminim). Hayatınızda görüp görebileceğiniz en kötü optimizasyon sorunları ne yazıkki gene benim oyunumda öyleki 3600x +2060 kullanan arkadaşım bile fps'nin 70lere düşmesinden yakınıyor. Birlikte neden ryzen işlemcilerle bu oyunu oynayamadığımıza ağlarken oyunu i3'ün 6.nesil işlemcileriyle fps dropsuz takılmasız oynayan kişileri görüyoruz ve üstüne bunu yayınlayabiliyor 🤣. Oyun rekabetin hat safada olduğu bi oyun olduğu için nooblar hariç kimse eğlenmek için oynamaz ve stretched resolution'da oynar ben 1280*1024 oynuyorum mesela. Ani takılmaların önüne geçmek içinde diğer oyunlarda varmı bilmiyorum oyunun config dosyalarını değiştirip takılmalara, fps droplara sebep olacak ateş izi,bomba efektleri, araba patlama efektleri vs herşey kapalı. Şimdi sorunuma geleyim. Peki ben bu kadar düşük seviyeli bir oyunu (gta sanandresın 1 tık üstü grafikler configle gta sanandreas emin olabilirsiniz.) neden R51600 ve rx570 armor oc ile oynayamıyorum ? Ramlerim dualchannel 16gb 3000mhz. Daha ne olması gerekiyor ? insanlar i3 6100ve 2400 mhz 8gb ramle takılma fps sorunu olmadan oynarken ben neden sinirden kendimi paralıyorum ?. Oyun içi Afterburner ile değerlerime bakıyorum işlemci kullanımı %35i geçmiyor sıcaklığıda 60'ın hep altında bellekler 5gb felan kullanıyor ekran kartı kullanımı bi 0 gösteriyo aniden 98 oluyor sonra 50'lere düşüyor sürekli değişiyor. sorunun önce ekran kartımın yetersizliğinden olduğunu düşünüyordum lakin, oyun işlemciyi esas alıyor i7 9700k'ya 1050(ti bile değil) takıp 130 fps'leri rahatca alan kişilerin yayınlarına çok tanık olduk. Peki merak ettiğim konu sistemimin giriş seviyesi olduğunun farkındayım fakat en kötü ayarlarda bile gta sanandreas oynatamaz mı yani ? 😂. Bu arada psu'mdan 3-4ay önce sesgelmeye başladı oyundaki performansı arttırmak için her türlü ayaraı performans'a aldığım için sistemin daha farklı çalıştığı için bu sesleri çıkardığını düşündüm. fakat bilgisayar o kadar sessiz çalışıyorki o ses göze batmaya başladı.Açıp baktım psu'dan geliyor.Tıkırtı sesi gibi. Corsair spec delta rgb vs550 modeli dandik olduğunu sanmıyorum. Evde çok fazla şartel attı acaba psu'm zarar gördü ve sisteme yeterli gücü aktaramadığı içinmi bu sorunları yaşıyorum ?. Neyi yanlış yapıyorum gerçekten forumda bilgisiyle hatrsı sayılan abilerim kardeşlerim beni aydınlaabilirse aşırı mutlu olucam. Gene atladığım birşey varsa sorun yeterki sorun ilgilenin sabaha kadar size istedğiniz her türlü bilgiyi, değeri,ss'i atabilirim. Şimdiden teşekkürler..❤

Radeon ayarlarım bu şekilde. GPU ömrü umrumda değil daha çok performans alıyım deyip sadece oyunumda OC modu açıyorum daha çok kasıyor 😂
Oyun adı nedir?
Ayrıca anakartınız nedir?
b450m s2h

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    66,6 KB · Görüntüleme: 40
Oynadığın oyunun ismini neden ısrarla söylemiyorsun ki. Merak ettim.😃
Sorununa gelirsek sisteminde bir sorun olduğunu hiç sanmıyorum. Seninde dediğin gibi oyun çok eski olduğu için yeni sistemlerde sorun çıkartıyor. Burada senin yapabileceğin pek bir şey yok. Anca oyun yapımcıları güncelleme falan yayınlarlar belki o şekilde düzelir ki buda zor bir ihtimal. Ama sen illede o oyunu oynayacağım diyorsan benim G4560'lı sistemle senin sistemi takas edebiliriz.😜😆

XMP açmayı deneyin 3200 MHz'de çalışsın bellekler. Sisteminiz gereksinimlerin katlarca üstünde. Rahat oynamanız gerekirdi. Drop mu yiyorsunuz? FPS mi düşük?
xmp açıkken en fazla 3000mhz oluyor, xmp profilim açık. FPS drop yiyorum, FPS'im alakasız şekilde düşüyor ve kasıyor, üstüne aşırı fazla ani 1saniyelik takılmalar alıyorum. takılmaları oyunun optimizasyon sorunlarına verip eyvallah diyebilirim ama bu FPS düşüşleri tak etti.
Sorununa gelirsek sisteminde bir sorun olduğunu hiç sanmıyorum. Seninde dediğin gibi oyun çok eski olduğu için yeni sistemlerde sorun çıkartıyor. Burada senin yapabileceğin pek bir şey yok. Anca oyun yapımcıları güncelleme falan yayınlarlar belki o şekilde düzelir ki buda zor bir ihtimal. Ama sen illede o oyunu oynayacağım diyorsan benim G4560'lı sistemle senin sistemi takas edebiliriz.😜😆
Oyunun ismi APB Reloaded, her soranada söyledim aslında ss'te de yazıyor 😂. Oyunun yapımcıları update getiriyorlar. Bir tane dosyayı silip tekrar yüklüyo. Oyunun update'i bu 😂😂

İşlemciniz AF mi AE mi?

Tamam AE sizin işlemci. AF alsanız çok daha karlı olurdu Ryzen 5 1600 AF modeli 2600X ile eşdeğer performansta. BIOS sürümünüz güncel mi?
en son f50 gösteriyor. bende onu yükledim. cehaletle işi bildiğini sanan insanlardan bilgisayarı aldık. onlarda elde kalan stokları aman şöyle harika böyle harika diye sokmuşlar bize 😂. bedelini ödüyoruz böyle işte.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı