R5 1600 Ryzen Master ile 1.4 voltajda 4 GHz ayarlamak zararlı mı?

DoctorL

Hectopat
Daha fazla  
Anakartım TUF B450M Plus fakat oradan işlemciye voltaj veremedim. Ryzen Master ile 1.4 voltaj verdim ve 4 GHz'e çektim. Bir sıkıntı olur mu, işlemciye falan zarar verir mi acaba?

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • 9600GT 512 MB
  • HyperX Predator 8 GB 3200 MHz RAM
  • ASUS TUF Gaming B450M-Plus Gaming
  • SanDisk 128 GB SSD
  • 1000 GB HDD
  • 500W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
1.4v çok değil zarar vereceğini sanmam.
Gayet çok. CPU Ratio değerini 40.00 yapın. CPU Core Voltage kısmında Auto bırakın. Sistem kendince voltaj verir. Benim sistemde 4.00 GHz için 1.2 voltaj veriyor anakart. Bu tarif OC işlemlerinde acemiler için önerim. Ayrıca o programdaki yapılan değişiklikler kalıcı olmaz bunun için BIOS ayarı lazım. Sisteminiz için bence stok ayar kullanın zira o ekran kartı ve işlemci için bu değerler gereksiz. İşlemci o ekran kartından kat be kat iyi çünkü.

Gayet çok. CPU Ratio değerini 40.00 yapın. CPU Core Voltage kısmında Auto bırakın. Sistem kendince voltaj verir. Benim sistemde 4.00 GHz için 1.2 voltaj veriyor anakart. Bu tarif OC işlemlerinde acemiler için önerim. Ayrıca o programdaki yapılan değişiklikler kalıcı olmaz bunun için BIOS ayarı lazım. Sisteminiz için bence stok ayar kullanın zira o ekran kartı ve işlemci için bu değerler gereksiz. İşlemci o ekran kartından kat be kat iyi çünkü.
İnternetteki örneklere göz atmanı öneririm. Çoğunda 4ghz için 1.4v veriliyor.

Anakartım TUF B450M Plus fakat oradan işlemciye voltaj veremedim. Ryzen Master ile 1.4 voltaj verdim ve 4 GHz'e çektim. Bir sıkıntı olur mu, işlemciye falan zarar verir mi acaba?

Sıcaklıklar konusunda olumsuz bir unsur yoksa zarar vermez, ama 1.4v 4 GHz için fazla. Ben 4.1GHz'e 1.1-1.2v veriyorum mesela hiçbir sorun olmadan çalışıyor.

Ben 1600 AF 4GHz verirken bile 1.35 veriyorum ama düz 1600 de silikona göre değişir düşürmeyi veya frekans arttırmayı deneyebilirsin.

Geri
Yukarı