R5 1600 Sistem açılışta "Checking Disk" Hatası

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam Sosyal. Bu aralar garip bir problem ile karşılaşıyorum. PC'yi açıyorum, Gigabyte logosu görünüyor, tam Windows'un açılması gereken zamanda bilgisayar monitöre ve klavyeye güç vermeyi kesiyor ve CPU ve DRAM uyarı ışıkları sırayla yanıp sönmeye başlıyor. Kendimce geçici bir çözüm buldum, BIOS'a girip ''set default settings'' yapınca sorun geçici olarak çözülüyor. Geçici dediğim, 3-4 gün sonra yine aynı sorunu yaşıyorum. Ayrıca söylemeyi unuttum, bu hatayla karşılaştıktan sonra (BIOS'ta bir ayarı değiştirmeden) bilgisayarı düğmesinden kapatıp tekrar açınca, yine Gigabyte logosu görünüyor, sonra o ekranda altında checking disk for errors gibi bir yazı çıkıyor, sonra PC sorunsuz bir biçimde açılıyor. HDD'ye HD Tune ile detaylı bir tarama yaptım, bad sector vs. yok. Tüm Status'lar ok ve sağlık durumu %98 çıkıyor. Yani HDD'de bir sorun yok. Ayrıca Windows'u Microsoft'un kendi sitesinden indirdim. Lütfen yardımcı olur musunuz?
@Asım Demir @Yusuf Ensar Ertan @Jira @apesh1t @Recep Baltaş

Kasaya vuruyor musun ? Darbe oluyor mu?
Sistemin darbe almayla alakası bile yok. Daha sistemi yeni toplayalı 1 ay geçmiş, böyle bir sisteme sence vurur muyum :D Bu arada eğer fiziksel bir problem olsaydı, BIOS'tan yapılan bir düzeltmeyle sorun çözülmezdi.

Eğer dediğin gibi kapandıktan sonra tekrar açıyorsan hata var mı diye taratması normal, aniden güç kesintisinde vesaire böyle şeyleri yapar zaten. Senin asıl sorunun güç verip kesmesi, bu da RAM'den kaynaklı. Tam PC bilgilerini, BIOS sürümünü paylaşırsan süper olur.

Eğer dediğin gibi kapandıktan sonra tekrar açıyorsan hata var mı diye taratması normal, aniden güç kesintisinde vesaire böyle şeyleri yapar zaten. Senin asıl sorunun güç verip kesmesi, bu da RAM'den kaynaklı. Tam PC bilgilerini, BIOS sürümünü paylaşırsan süper olur.
Sistemim imzamda yazıyor zaten. Ama mobilden giriyorsan diye bir daha yazayım
Ryzen 5 1600
MSI GTX 1070 GamingX
Gigabyte GA-AB350 Gaming 3
Corsair Venegeance 2400Mhz 16(2X8)GB
WD Caviar Blue 1TB 7200RPM
NZXT S340 Razer Edition
FSP HD700 700W 80+Bronze
Viewsonic VX2257
Gücün stabil olmadığı benim de aklıma gelmedi ama BIOS'tan neden düzelsin ki?

Sistemim imzamda yazıyor zaten. Ama mobilden giriyorsan diye bir daha yazayım
Ryzen 5 1600
MSI GTX 1070 GamingX
Gigabyte GA-AB350 Gaming 3
Corsair Venegeance 2400Mhz 16(2X8)GB
WD Caviar Blue 1TB 7200RPM
NZXT S340 Razer Edition
FSP HD700 700W 80+Bronze
Viewsonic VX2257
Gücün stabil olmadığı benim de aklıma gelmedi ama BIOS'tan neden düzelsin ki?
Genelde açılış, POST olayları Ryzen'da RAM yüzünden olur. Emin olmak için sordum. BIOS ayarın default yapınca tamamen güç kesip tekrar açtığında sorun olmuyor mu yani?

Genelde açılış, POST olayları Ryzen'da RAM yüzünden olur. Emin olmak için sordum. BIOS ayarın default yapınca tamamen güç kesip tekrar açtığında sorun olmuyor mu yani?
Evet, her şey sorunsuz çalışıyor BIOS'u default ayarlara alınca. Ama dediğim gibi, 4-5 günlüğüne. Sonra bir daha default ayarlara almak zorunda kalıyorum.
Şimdi aklıma geldi. Forumda bir arkadaş buna benzer bir hatayı RAM değiştirerek çözmüştü.
Benim de aklıma takıldı şimdi RAM olayı. Ama RAM'ler Gigabyte'ın bu anakart için desteklenen RAM'ler sayfasında mevcut. Bakın:
CORSAIR CMK16GX4M2A2400C16R VENGEANCE LPX DDR4-2400Mhz C16 16GB (2x8GB) DUAL (16-16-16-39) 1.2V Bellek - inventus
Ekran Alıntısı.PNG

Ayrıca arkadaşlar yanlış düşünüyorsanız diye söyleyeyim, PC monitör ve klavyeye gücü vermeyi kestikten sonra, PC'deki tüm fanlar dönüyor, yani kasa çalışır halde. Ama monitör kapalı duruma geçiyor.

Evet, her şey sorunsuz çalışıyor BIOS'u default ayarlara alınca. Ama dediğim gibi, 4-5 günlüğüne. Sonra bir daha default ayarlara almak zorunda kalıyorum.

Benim de aklıma takıldı şimdi RAM olayı. Ama RAM'ler Gigabyte'ın bu anakart için desteklenen RAM'ler sayfasında mevcut. Bakın:
CORSAIR CMK16GX4M2A2400C16R VENGEANCE LPX DDR4-2400Mhz C16 16GB (2x8GB) DUAL (16-16-16-39) 1.2V Bellek - inventus
Eki Görüntüle 247483

Ayrıca arkadaşlar yanlış düşünüyorsanız diye söyleyeyim, PC monitör ve klavyeye gücü vermeyi kestikten sonra, PC'deki tüm fanlar dönüyor, yani kasa çalışır halde. Ama monitör kapalı duruma geçiyor.

O desteklenen sayfada, 2133 Mhz yazıyor. Siz 2400 Mhz almışsınız.

Yok. 2133 yazan yer çalıştırabildiği frekans. Şu anlık AGESA 1.0.0.6 yüklü değilse böyle Post&Boot sorunlarıyla karşılaşacaksın. 2133 frekansında çalışsın sürekli ve kendi kendine default ayarlardan çıkmasının yolu yok, ekstra gaming mod falan açıyor musun?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı