Çözüldü R5 1600 sistem tepki vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

praque

Hectopat
Yer
Yalova
Daha fazla  
Meslek
Barista
İyi forumlar.
Az önce işlemcim ve ekran kartım elime ulaştı, tüm parçalarımı eksiksiz montajladım, kablolamayı da yaptım ancak gücü verip tuşa bastığımda tepki alamıyorum. Sorunun güç kaynağında olup olmadığını anlamak için eski kasamın 24 pin ve 4 pin CPU güç kablosunu bağlayıp tornavida ile kısa devre açmaya çalıştığımda yine tepki alamadım, sizce sorun anakartta olabilir mi? Tüm parçaları Sinerji, Amazon, Hepsiburada, Trendyol gibi sitelerden sıfır olarak aldım.
Sistem:
FSP Hydro K 500W 80+ Bronze
MSI B450M-A Pro Max
Ryzen 5 1600 AF 12nm
Patriot Viper Steel 2x8 3200MHz CL16
Asus Phoenix GeForce GT1030 2GB
Performax Xenom Siyah Akrilik Oyuncu Kasası

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    138,6 KB · Görüntüleme: 44
  • image.jpg
    image.jpg
    135,7 KB · Görüntüleme: 36
Çözüm
Herşeyin bağlantısını yaptıktan sonra anakarta RAM'ler takılı olmadan tekrar çalıştırır mısınız?
Eğer çalışırsa yani fanlar dönerse RAM'lerden biri veya ikisi arızalıdır.
Herşeyin bağlantısını yaptıktan sonra anakarta RAM'ler takılı olmadan tekrar çalıştırır mısınız?

Çözüm
Muhtemelen dediğiniz problem var, RAM’siz şekilde güç tuşuyla açıldı sistem.

İyi forumlar.
Az önce işlemcim ve ekran kartım elime ulaştı, tüm parçalarımı eksiksiz montajladım, kablolamayı da yaptım ancak gücü verip tuşa bastığımda tepki alamıyorum. Sorunun güç kaynağında olup olmadığını anlamak için eski kasamın 24 pin ve 4 pin CPU güç kablosunu bağlayıp tornavida ile kısa devre açmaya çalıştığımda yine tepki alamadım, sizce sorun anakartta olabilir mi? Tüm parçaları Sinerji, Amazon, Hepsiburada, Trendyol gibi sitelerden sıfır olarak aldım.
Sistem:
FSP Hydro K 500W 80+ Bronze
MSI B450M-A Pro Max
Ryzen 5 1600 AF 12nm
Patriot Viper Steel 2x8 3200MHz CL16
Asus Phoenix GeForce GT1030 2GB
Performax Xenom Siyah Akrilik Oyuncu Kasası
Anakart tan olabilir. Bununla ilgili bir video var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakarttan olabilir. Bununla ilgili bir video var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartı takınca çalışıyor dedi. Ama olabilir.

Tamam şimdi 1 RAM takın ve çalıştırın. Çalışır ise çalışanı çıkartıp diğer RAM'i takın bu sefer çalışmazsa o RAM bozuktur.
Bu dediğim olayı aynı RAM slotunda deneyin. Çalışan RAM'i bulduğunuzda da anakartın diğer slotuna takıp tekrar çalıştırın. Böylelikle de anakartın slotları arızalı mı değil mi öğrenmiş oluruz.

Bu dediğim olayı aynı RAM slotunda deneyin. Çalışan RAM'i bulduğunuzda da anakartın diğer slotuna takıp tekrar çalıştırın. Böylelikle de anakartın slotları arızalı mı değil mi öğrenmiş oluruz.
Sorun SYSFan pinlerine bağlantı yapınca başlıyor. Az önce görüntü aldım, kasanın ön tarafında orta ve üst fan çalışmıyor, alt fan çalışıyordu, boşta duran fan kablosunu SYSFan pinlerine takınca sistem tekrardan tepki vermemeye başladı. Fanların güç kaynağından güç almasını sağlayıp anakartla ilişiğini keseceğim bir yöntem var mıdır? Sorun sanırım bu şekilde çözülecek.

Geri
Yukarı