R5 1600 sistem WattMan hatası ile donuyor ve yeniden başlıyor

cixdiag

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Sorunum tam olarak şu: Oyun oynarken, bilgisayarı ilk açtıktan 2-3 dakika sonra, boşta beklerken hep olmasa da ara ara donuyor. 10 günde 20 sefer falan oldu. Ekran donuyor ve kulaklıktan bazen "dırrrrr" diye bir ses geliyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca Radeon WattMan bildirimi alıyorum. Az önce Insurgency'i girdim, 3 kez oyundan attı ve şu an bunu yazarken bile arada dırr diye ses gelip gitti. Ne yapmalıyım? Test sonuçları falan bir şey istiyorsanız hemen yapıp atayım. Cidden bayağıdır bu sorunu çekiyorum. Bu konuyu daha önceden de açtım, cevap veren olmamıştı.

Sistemim:

screen.png

1. Anakart: ASRock B450M-HDV r4.0.
  2. Işlemci: Ryzen 5 1600 12nm - stock fan.
  3. Ekran kartı: RX 570 ITX 4 GB - tek fan modeli.
  4. RAM: 2x8 - 16 GB RAM XPG 3000MHz.
  5. PSU: X-Power 500W 80 Plus.
Yardım edebilecek var mı acaba?

Bir incele istersen ama sanırım net bir çözüm gözükmüyor gibi.

Tarihte kalan Wattman hatası ile uğraşmaya devam. :) DDU programını kullanarak şu an yüklü olan sürücüyü kaldırıp, 20.4.2 WHQL sürüm yükleyin ve deneyin. Tekrar hata ile karşılaşırsanız Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin. Eğer yazılımsal sürücü kaynaklı bir problem ise net bir çözümü olmadığı için bütün çözüm yöntemlerini denemeniz gerekli.

Bu olay ne zaman ve nasıl başladı? Durup dururken mi yoksa başka şekilde mi?

Her şeyden önce BIOS'u defaulta çek.

Daha sonra en son WHQL imzalı Adrenalin sürücüsünü indir ama kurma. AMD Cleanup Utility ekran kartı sürücüsünü güvenli modda kaldır. Bir sonraki adım olarak indirmiş olduğunuz Adrenalin sürücüsünü ilk önce İnternet bağlantısını kesip öyle yükleyin.

İşlemci ile alakalı bir durum değil ekran kartınla alakalı bir durum.

Konuyu böyle yazmamıştım otomatik ayarlamış.

Daha sonra en son WHQL imzalı Adrenalin sürücüsünü indir ama kurma. AMD Cleanup Utility ekran kartı sürücüsünü güvenli modda kaldır. Bir sonraki adım olarak indirmiş olduğunuz Adrenalin sürücüsünü ilk önce İnternet bağlantısını kesip öyle yükleyin.
WHQL Sürümünü indirip deneyeceğim teşekkürler.
Tarihte kalan WattMan hatası ile uğraşmaya devam. :) DDU programını kullanarak şu an yüklü olan sürücüyü kaldırıp, 20.4.2 WHQL sürüm yükleyin ve deneyin. Tekrar hata ile karşılaşırsanız frekans MHz değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin. Eğer yazılımsal sürücü kaynaklı bir problem ise net bir çözümü olmadığı için bütün çözüm yöntemlerini denemeniz gerekli.

Evet dediğinizi yaptım şu an 1 saat oldu sıkıntısız bir şekilde ilerliyor bakalım hata verirse WHQL sürümünü yüklerim DDU ile.

Daha sonra en son WHQL imzalı adrenalin sürücüsünü indir ama kurma. AMD cleanup Utility ekran kartı sürücüsünü güvenli modda kaldır. Bir sonraki adım olarak indirmiş olduğunuz adrenalin sürücüsünü ilk önce internet bağlantısını kesip öyle yükleyin.

Ben 20.5.1 sürümünü kullanıyormuşum fakat neden hiç güncelleme gelmedi manuel de yaptım oto da yaptım olmadı. AMD'nin kendi sitesinde adrenalin 2020 Edition 20.8.2 optional en son bu mevcut o zaman buna geçiş yapıyorum fakat bunun WHQL sürümü yok ne yapmalıyım? Adrenalin 2020 Edition 20.8.2 optional bunumu indireyim yoksa adrenalin 2020 Edition 20.4.2 recommended (WHQL) bunumu indireyim?

Son düzenleme:
Ben 20.5.1 sürümünü kullanıyormuşum fakat neden hiç güncelleme gelmedi manuel de yaptım oto da yaptım olmadı. AMD'nin kendi sitesinde adrenalin 2020 Edition 20.8.2 optional en son bu mevcut o zaman buna geçiş yapıyorum fakat bunun WHQL sürümü yok ne yapmalıyım? Adrenalin 2020 Edition 20.8.2 optional bunumu indireyim yoksa adrenalin 2020 Edition 20.4.2 recommended (WHQL) bunumu indireyim?
WHQL imzalı sürücüler daha stabil olabiliyor. Önerilen (recommended) sürücüyü yükle sen.

20.4.2 WHQL sürümünü indirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı