R5 1600 sistem yükseltme önerisi

Curre

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 5 sene önce bir PC topladım şu an eskidi bazı parçalarını güncellemek istiyorum. SSD olarak Kioxia G2 M.2 SSD Ryzen 5 5600X, B450M Tomahawk Max RTX 3050 Ti almak istiyorum. Sizin düşünceleriniz neler ne yapabilirim?

Mevcut sistemim
Ryzen 5 1600.
B350 Gaming Pro.
GTX 1060 6 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
W 11 kurmaya çalıştım geçen gün ekran kartı uygun değilmi öyle birşey dedi almaya gerek yokmu ?

M2 ssd daha iyi olmaz mı hocam ?

W 11 kurmaya çalıştım geçen gün ekran kartı uygun değil mi öyle bir şey dedi almaya gerek yok mu?

M.2 SSD daha iyi olmaz mı hocam?

Anakartınız Windows 11 destekliyor. Bunun için Secure Boot açmalısınız. CSM modu UEFI ile değiştirmelisiniz. Security device Support ayarını enable yapmalısınız. AMD fTPM Switch ayarını AMD CPU fTPM yapacaksınız. Bu şekilde Windows 11 kurulumu yaparsanız Windows 11 sorunsuz yüklenir.

M.2 SSD alabilirsiniz daha iyi olur. Yukarı da belirrtiğim ekran kartı 3050 Ti'dan iyi ve güncel işlemci ile darboğaz yapmaz. Sadece işlemci için ileride bütçenize göre uygun soğutma almalısınız.

Tamamdır hocam sağ olun

Power Supply yeter mi peki 600W

550W yeterli ama en azından 600watt 80 Bronze sertifikalı olursa daha iyi olur. PSU modeliniz nedir?

Eğer AMD kart tercih ederseniz 7600 alabilirsiniz şu an bu model ucuz https://www.hepsiburada.com/sapphir...gaza=Hepsiburada&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.36.5
Ve 4060 modeliyle hemen hemen aynı performansı sergiliyor.
7600 alırsanız,
Yanına arta kalan parayla işlemci soğutucu; Arctic Freezer 34 eSports DUO - Intel / AMD Uyumlu, 2 Adet BioniX P Fanlı, 4x Isı Borulu, PWM Fanlı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00075A) | Teknobiyotik
Ve 1TB SSD alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam 4060 çok gelmezmi ya bu parçalara

Gelmez çünkü 5600X alacaksınız 5600X 4060 ile darboğaz yapmaz anakartınız destekliyor sorun olmaz. RAM olarak da en az 16 GB RAM olmalı tabii. Anakart güncellemek saçma olur çünkü anakart zaten alacağınız işlemciye destek alıyor. O.c yapmayacaksanız anakarta gerek yok.
PSU belirtmediniz eğer iyi PSU yoksa en az 550 watt ve 80 Gold sorun yaşayabilirsiniz.
AMD boşuna soket değiştirmedi yıllarca bunun avantajını kullanmak için değiştirmedi sizde bunun avantajını kullanın.
5600X'i takmadan önce 5600X'i destekleyen en son BIOS sürümünü anakarta yüklemeniz lazım yoksa 5600X çalışmaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı