R5 1600 sisteme işlemci güncellemesi yapılmalı mı?

hakanbey30

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, kullanmakta olduğum 5700G işlemcim var. Full HD 60 Hz monitörüm var ve birçok oyunda 60FPS'leri görebiliyorum. Genelde MMORPG oyunlar oynuyorum. God'ta FSR açarak 50 FPS akıcı bir şekilde oynayabiliyorum. Malum ekran kartı fiyatları da iyice düşmeye başladı, elimde Ryzen 5 1600 var bu işlemciyi satıp 1600 yanına 6500XT gibi bir kart alıp devam mı etsem diye düşünüyorum, ancak ekran kartı 4X olarak çalıştığı için işlemcide PCI-e-3.0 olduğundan performans kaybı olacaktır diye düşünüyorum. İkilemde kaldım sizce ne yapmalıyım?

Bu X4 muhabbeti cidden sinir bozucu. Yazılımsal ise keşke düzeltse AMD bu olayı. Onun dışında fark oluyor fakat üzecek bir fark değil diye biliyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şöyle bir bakın oyundan oyuna biraz fark gösteriyor. Şahsen bu fark beni üzmez.

5700G'den 1600'e geçip yanına da 6500XT gibi bir ekran kartı almak uzun vade için tamamen ölü bir yatırım, bu güncelleme ile ancak günü kurtarırsınız. Ben olsam 5700G gibi önü çok daha açık bir işlemciyi bırakmaz, gerekirse 1 yıl daha düşük FPS ile oyun oynar ve ilerleyen dönemde mevcut işlemcime bir ekran kartı yükseltmesi yapardım.

5700G'den 1600'e geçip yanına da 6500XT gibi bir ekran kartı almak uzun vade için tamamen ölü bir yatırım, bu güncelleme ile ancak günü kurtarırsınız. Ben olsam 5700G gibi önü çok daha açık bir işlemciyi bırakmaz, gerekirse 1 yıl daha düşük FPS ile oyun oynar ve ilerleyen dönemde mevcut işlemcime bir ekran kartı yükseltmesi yapardım.

5 yıl kadar önüm kapalı başka forumlardan şöyle bir tavsiye geldi. 5700G satıp üzerine az daha koyup 2.el RX6600 alın az darboğaz yapacaktır. Ancak uzun vadede 1080p güzel performans verecektir dediler.

5 yıl kadar önüm kapalı başka forumlardan şöyle bir tavsiye geldi. 5700G satıp üzerine az daha koyup 2.el RX6600 alın az darboğaz yapacaktır. Ancak uzun vadede 1080p güzel performans verecektir dediler.

Yüzde 15 üzeri olmadıkça darboğaz yüzünden donma vs. olmuyor burası doğru hocam, ama azıcık işlemci kullanan bir oyun karşınıza çıksın sinir oluyorsunuz. Normal zamanlarda ise ekran kartınızı eksik FPS vermesi canınızı sıkabiliyor.
Benim sistemim.
FX6300.
RX570.
12 GB RAM.
Bu sistemi kullandığım için bunu yazıyorum deneyimledim bu durumu hocam.

Geri
Yukarı