R5 1600 soğutucusu nasıl çıkarılmalı?

Syhonial

Decapat
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 sene önce toplamış olduğum bilgisayarımın işlemcisinin termal macununu yenilemek için internetten termal macun satın aldım. Ryzen işlemcilerde stok fanı sökerken işlemcinin yapışma olasılığı olduğu için kendi başıma riske almayıp bir bilgisayarcıya götürdüm. Bilgisayarcı kasayı açtıktan sonra işlemcinin vidalarını söküp zorlamadan baktığında işlemcinin yapıştığını söyledi bu şekilde sökülemeyeceği bilgisini verdi.

Bilgisayarı toplarken anakartın altına sünger koymuştuk, görevli kişi bunun işlem yapmama engel olacağını ve bütün parçaları söküp tekrar bilgisayarı toplayıp o şekilde işlemci fanını yerinden sökebileceği bilgisini verdi. Bu durumda ne yapmalıyım, sizlerden bilgi almak istedim. Bilgisayarcının dedikleri mantıklı mı, yaptırmalı mıyım, başka bir çözüm yolu var mıdır?

Kasamın resimlerini de sizlerle paylaşıyorum.

IMG_20210409_173321.jpg
IMG_20210409_173455.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani o süngeri koymasının sebebi neydi ki? Ne gerek var yani?

Kasayı yere yatırın ve soğutucuyu sökün, arkadaki plaka sünger yüzünden düşmez muhtemelen, kalır yerinde. Soğutucuyu da 90 derece açıyla çıkartmayın aşağı yukarı, sağa sola oynata oynata yavaş yavaş çıkarın. Bu işlemleri yapmadan önce işlemciyi biraz ısıtın macun yumuşasın.

Yani o süngeri koymasının sebebi neydi ki? Ne gerek var yani?

Kasayı yere yatırın ve soğutucuyu sökün, arkadaki plaka sünger yüzünden düşmez muhtemelen, kalır yerinde. Soğutucuyu da 90 derece açıyla çıkartmayın aşağı yukarı, sağa sola oynata oynata yavaş yavaş çıkarın. Bu işlemleri yapmadan önce işlemciyi biraz ısıtın macun yumuşasın.
Kısa devre yapmaması için koymuştu ben de çok bilgi sahip olmadığım için karışmamıştım bilsem koydurmazdım :) Tamamdır teşekkür ederim yorumunuz için. O süngeri anakartı çıkarmadan sökemeyiz sanırım.
Sağ sola oynat hafif bir süre sonra çıkacak.
Tamamdır çok teşekkürler.
İşlemciyi 3-5 dk. arasında stress testine soktuktan sonra rahatça sökebilirsin. O bilgisayarcıya da mümkünse bir daha uğrama derim.
Pekala çok teşekkür ederim yorumunuz için.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu gördüm ama risk almak istememiştim.

Kısa devre yapmaması için koymuştu ben de çok bilgi sahip olmadığım için karışmamıştım bilsem koydurmazdım :) Tamamdır teşekkür ederim yorumunuz için. O süngeri anakartı çıkarmadan sökemeyiz sanırım.

Kısa devre yapmaması için zaten adamlar yükseltme vidası denen bir şey koymuşlar. Anakartı sökmeniz lazım çıkartmanız için.

Kısa devre yapmaması için zaten adamlar yükseltme vidası denen bir şey koymuşlar. Anakartı sökmeniz lazım çıkartmanız için.
Anladım çok teşekkür ederim haklısınız cahilliğim olmuş . Şimdi vidaları söküp denedim ama maalesef çok sıkı sağ sol yapıyorum hiç dönmüyor riske almamak için bıraktım. Şimdi de arkadaki vidalar boşa dönüyor soğutucunun nasıl düzeltebilirim.

Hocam plaka düşmüş olabilir. Resim atabilir misiniz? İşlemciyi ısıtın demiştim macunun yumuşaması için, o zaman rahat çıkması lazım.
Vidaları çok gevşetmişim ondan sıkılmamış. Isıtmadım hocam şimdi bir arkadaştan yardım alıp bakacağız tekrar. Kendim çok bilgi sahibi olmadığım için yanlış bir şey yapmak istemiyorum. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı