R5 1600 ve RX 580 sistemde siyah ekran

Deniz Ayakduran

Hectopat
Bilgisayarım daha çok oyunlar olmak üzere kasaya çok yük bindiren programlarda siyah ekran hatası alıyor, monitöre görüntü gelmiyor sorun ekran kartında değil başka kasada denedim ama bu hata olduğunda anakartta VGA ışığı yanıyor, güç kaynağından ve yeteri kadar soğutulamamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce ne olabilir?
Sistem RX 580 AMD Ryzen 5 1600 Corsair Vengeance 2x8 3000 MHz B450 M PRO M.2 Seagate 1TB HDD Sharkoon 550W.

WattMan hatası gibime geldi. Eğer siyah ekran verdiğinde bilgisayarda işlem yapamıyorsanız fakat kasa çalışmaya devam ediyorsa WattMan'dir muhtemelen. Herhangi bir şekilde ekran kartı ayarlarıyla oynadınız mı? Overclock, underclock veya undervolt gibi.

Son düzenleme:
WattMan hatası gibime geldi. Eğer siyah ekran verdiğinde bilgisayarda işlem yapamıyorsanız fakat kasa çalışmaya devam ediyorsa WattMan'dir muhtemelen. Herhangi bir şekilde ekran kartı ayarlarıyla oynadınız mı? Overclock, downclock veya undervolt gibi.
Yok hiçbir şekilde bir oynama yapmadım daha önce bir kere daha olmuştu aynı sorun kendi kendine düzeldi bu sefer düzelmiyor.
Emin değilim ama işlemciniz ekran kartını beslemiyor olabilir.
bu sistemi alırken hem bilerek hem de sorgulayarak almıştım böyle bir ihtimal yok

Bilgisayarım daha çok oyunlar olmak üzere kasaya çok yük bindiren programlarda siyah ekran hatası alıyor, monitöre görüntü gelmiyor sorun ekran kartında değil başka kasada denedim ama bu hata olduğunda anakartta VGA ışığı yanıyor, güç kaynağından ve yeteri kadar soğutulamamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sizce ne olabilir?
Sistem RX 580 AMD Ryzen 5 1600 Corsair Vengeance 2x8 3000 MHz B450 M PRO M.2 Seagate 1TB HDD Sharkoon 550W.
Başka bir sistemde uzun süre denedin mi ekran kartını?

Yok hiçbir şekilde bir oynama yapmadım daha önce bir kere daha olmuştu aynı sorun kendi kendine düzeldi bu sefer düzelmiyor.

Bu sistemi alırken hem bilerek hem de sorgulayarak almıştım böyle bir ihtimal yok.

• İlk olarak bilgisayarınızda bulunan herhangi bir ekran kartı uygulamasının ekran kartınızda bir değişiklik uygulamadığına emin olun. MSI Afterburner, AMD Memory Tweak vs.
  • AMD Radeon Software > performans > ayarlanıyor kısmından ayarlama kontrolünü manuele, otomatik ayarlamayı varsayılana alıp deneyin.
  • Sorun çözülmez ise DDU ile sürücüyü kaldırıp en son WHQL sürücüsünü kurun.
  • RAM'in desteklediği bir frekansta çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu hata sadece ekran kartından değil RAM'den kaynaklıda yaşanabiliyor.
  • Sorun düzelmez ise Eksik veya bozuk sistem dosyalarını onarmayı deneyin.
  • OCCT ile ekran kartınızın stabilitesini kontrol edin. 5 dakikalık bir test yapmak yeterli olacaktır. Kart 90 dereceyi görürse testi kapatın. Error verip vermediğini belirtin.
  • Eğer sorun devam eder ise AMD Radeon Software üzerinden underclock (Frekans düşürme) veya undervolt (Voltaj düşürme) işlemi uygulamayı deneyebilirsiniz.
Şu anlık aklıma gelenler bunlar. Biraz karışık oldu kusura bakmayın. Bu çözümler arasında merak ettiğiniz veya anlamadığınız bir şey varsa sorabilirsiniz. @F16C hocam sizde bakabilir misiniz.

• İlk olarak bilgisayarınızda bulunan herhangi bir ekran kartı uygulamasının ekran kartınızda bir değişiklik uygulamadığına emin olun. MSI Afterburner, AMD Memory Tweak vs.
  • AMD Radeon Software > performans > ayarlanıyor kısmından ayarlama kontrolünü manuele, otomatik ayarlamayı varsayılana alıp deneyin.
  • Sorun çözülmez ise DDU ile sürücüyü kaldırıp en son WHQL sürücüsünü kurun.
  • RAM'in desteklediği bir frekansta çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu hata sadece ekran kartından değil RAM'den kaynaklıda yaşanabiliyor.
  • Sorun düzelmez ise Eksik veya bozuk sistem dosyalarını onarmayı deneyin.
  • OCCT ile ekran kartınızın stabilitesini kontrol edin. 5 dakikalık bir test yapmak yeterli olacaktır. Kart 90 dereceyi görürse testi kapatın. Error verip vermediğini belirtin.
  • Eğer sorun devam eder ise AMD Radeon Software üzerinden underclock (frekans düşürme) veya undervolt (voltaj düşürme) işlemi uygulamayı deneyebilirsiniz.

Bu çözümleri deneyin. Eğer hiçbiri işe yaramazsa UV yaparak sorunu çözebiliriz. UV işleminde kartın hızını ve voltajını biraz değiştiriyoruz. 2-3 FPS kaybetsek de sıcaklıklar çok düşüyor ve aldığını hata ortadan kalkıyor. Bu hatanın RX 500 serisindeki genel sebebi voltaj ayarları ile alakalı. Kendi kartım da dahil 3-4 kartın WattMan hatasını doğru UV ayarları ile çözdüm. Eğer sorunun ekran kartında olmadığından eminseniz güç kaynağı yüzünden de olabilir. Piyasada WattMan hatası alınan sistemlerin çok olma sebebi 1 yıl öncesine kadar RX500 içeren sistemlerin giriş ve orta seviye bütçelerde kalitesiz PSUlar ile satılması. Üst mesajdaki şeyleri deneyin. Olmazsa UV denenebilir. Yine olmazsa imkanınız varsa başka bir PSU ile deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı