R5 1600 ve RX 580 Tabanlı Sistem 110 TL Elektrik yakıyor olabilir mi?

foreignersgod

Kilopat
Yer
Compton
Daha fazla  
Ryzen 5 1600 ve MSI RX 580 8GB OC sistem PC alınmadan önce 120 TL gelen elektrik, alındıktan sonra 230 TL geldi. Sistem en az 12 belki 13-14 saat açık ve kullanılıyor. Sizce bu normal mi?
PSU: Thermaltake Smart 500W 80 Plus
Monitör: Viewsonic VX2458-MHD 23.6 inch (144 Hertz)

Son düzenleyen: Moderatör:
1 kW elektrik 1000 watt elektriği ifade eder. Elektrik tüketen cihazlar, fabrika verilerine göre 1 saatte tüketilen elektriği göstermektedir. Örneğin bir klima, fabrika verilerine göre 1200 Watt elektrik tüketiyorsa, bu 1 saat açık kalması durumunda tüketeceği elektriği göstermektedir.
Sabit 400 watt çalışan bir sistem 2.5 saatte 1 kW yakacaktır

Arkadaşlar, o sistem 400W çekmez, çekemez. TDP değeri ile de tüketim hesabı yapılmaz. Kabaca bir fikir vermesi açısıdan kullanılabilir, yine de doğru tüketimi yansıtmaz. TDP değeri, donanımın anlık olarak çıkabileceği güç değeridir, sürekli bir güç değildir. TDP değeri 150W olan bir işlemci, en kötü şartlarda o ısı değeri ile başa çıkabilecek bir tasarıma sahip olması anlamına gelir. Nominal gücü çok daha düşüktür.

Günlük yaşamda, sistemi sürekli tepe değerlerde kullanamayacak olmak da ayrı bir mesele. Bu güncellemeler ile ileride 120 TL tüketmesi hayal değil, şu an için ise mümkün değildir.
Aynen bizde aynısını diyoruz çekemez. 😂

Neyin hesabını yapıyorsunuz anlamadım...
TL olarak bakmayın.
Faturada o dönem kaç kWh tüketildiği yazar.
Önceki dönemde tüketilen kWh ile bu dönemki kWh birbirine yakınsa, faturanın sebebi zamlardır.
Ama iki dönem arasında ciddi kWh varsa ve eve başka bir alet alınmamışsa, sebeplerden biri bilgisayarınızdır.

TL olarak bakmayın.
Önceki dönemdeki kWh ile bu dönemki kWh birbirine yakınsa, faturanın sebebi zamlardır.
Ama iki dönem arasında ciddi kWh varsa ve eve başka bir alet alınmamışsa, sebeplerden biri bilgisayarınızdır.

Doğrudur, kuruş ile yakıt hesaplamaya benzedi bu iş. Milletimizin tüketim hesabı para üzerinden oluyor maalesef. Ailesi tarafından "ben bilmem, ben anlamam" şeklinde geçiştirilebilir güç tüketim değeri. Bu sebeple para üzerinden hesap yaptık. Bir ay sonra bu hesaplarımız da geçersiz olabilir. :)

TL olarak bakmayın.
Önceki dönemde tüketilen kWh ile bu dönemki kWh birbirine yakınsa, faturanın sebebi zamlardır.
Soru şu günde 10 saat sabit 400 watt'la çalışan PC 30 günde 120 TL yakarmı sadece pc, şu anki birim fiyatıyla bile imkansız

Soru şu günde 10 saat sabit 400 watt'la çalışan PC 30 günde 120 TL yakarmı sadece pc, şu anki birim fiyatıyla bile imkansız
Yakması için hep 400W tuketmesi lazım. Yani yakmaz. Fiyat olarak şuan ki zamlı kW fiyatı üzerinden hesapladım. 116.66 tl yakar ama 400W olarak hep çalışması lazım oda çalışmayacağı için yakmaz o kadar para.

Sürekli zam geliyor faturanın bu kadar artması normal. Bende de 250W'tan 650W'a geçip 750Tİ takınca sisteme 20TL artmıştı fatura. Şimdi 750W 80+ ve RX 580 var gözle görülür bir artış görmedim. Belki de eski PSU 80+ değildi o yüzden 20TL fazla gelmiştir.

Bizim öğrenci evinde 2 adet R5 2600 vs RX 580 8GB sistem var günde neredeyse 12-13 saat açık kalıyor sistemler. Fatura en fazla 92 TL geldi. Tek bilgisayarın o kadar etkilemesi imkansız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı