R5 1600AF Hâlâ Alınır Mı?

Bütçe
1600 tl

fBruhMoment

Hectopat
Bütçe: 1600 TL (bunun üzerine bir lira bile çıkamam şu anki pozisyonumda; çünkü, sonraki zamanlarda köşeye atacağım parayı başka ihtiyaçlarım için kullanmak zorundayım)

Öncelikle, bu soruyu özellikle şu an sorma sebebim: Ekonomi bakanımızın açıklaması üzerine oldu. İleri de dışarıdan gelecek ürünlere daha fazla vergi geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla ekipmanlarımı upgrade etme meselesini aradan çıkarmak istiyorum (daha fazla işlemci gücüne ihtiyacım var, hem oyun performansı için hem de mühendislik programları için) ama bir yandan da yeni seri işlemciler gelecekken kazıklanmak da istemiyorum. Ne yapmalıyım sizce?

AMD'nin Ryzen 4000 serisi işlemcilerini beklemeli miyim?

Yoksa Ryzen 5 1600 AF + herhangi bir anakart ile yoluma devam edebilir miyim? Bu parayla Ryzen 5 2600 + herhangi bir anakart falan da alabilirsin demeyin lütfen, para arttırabilme şansım varsa bunu kullanmak istiyorum piyasa koşulların kötü olması ve kötüye gideceğini düşünmem sebebiyle.

Soruyla bir alakası yok ama elimdeki sistemin özellikleri:
  • Işlemci: AMD - FX X6 6300 - 3.5 GHz.
  • Anakart: ASUS - M5A97 le r2.0.
  • Ekran kartı: Sapphire - RX 580 8 GB (bunu yılbaşından önce aldım yanlış hatırlamıyorsam, upgrade ede ede topluyorum fazla param olmadığından)
  • PSU: Cooler Master - RS-500B (500W)
  • Depolama: Toshiba - 3.5" 1TB SATA 3.0 7200RPM harddisk.
  • RAM: Crucial - 8 GB ballixtix tactical Low-profile DDR3 1600 MHz DDR3 CLS 1.35V.
  • SSD: WD Blue - WDS250G2B0A 2.5" 250 GB NAND SATA3 SSD (bunu da yılbaşından hemen sonra satın almıştım galiba)

Psu sıkıntı çıkarır mı ? Şu anki işlemcim 95 watt tdp değerine sahip, yeni alacağım potansiyel işlemci (1600 af) 65 watt tdp değerine sahip. Tam aksine güç açısından rahatlatması gerekir sistemi değil mi ?

Bütçe: 1600 TL (bunun üzerine bir lira bile çıkamam şu anki pozisyonumda; çünkü, sonraki zamanlarda köşeye atacağım parayı başka ihtiyaçlarım için kullanmak zorundayım)

Öncelikle, bu soruyu özellikle şu an sorma sebebim: Ekonomi bakanımızın açıklaması üzerine oldu. İleri de dışarıdan gelecek ürünlere daha fazla vergi geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla ekipmanlarımı upgrade etme meselesini aradan çıkarmak istiyorum (daha fazla işlemci gücüne ihtiyacım var, hem oyun performansı için hem de mühendislik programları için) ama bir yandan da yeni seri işlemciler gelecekken kazıklanmak da istemiyorum. Ne yapmalıyım sizce?

AMD'nin Ryzen 4000 serisi işlemcilerini beklemeli miyim?

Yoksa Ryzen 5 1600 AF + herhangi bir anakart ile yoluma devam edebilir miyim? Bu parayla Ryzen 5 2600 + herhangi bir anakart falan da alabilirsin demeyin lütfen, para arttırabilme şansım varsa bunu kullanmak istiyorum piyasa koşulların kötü olması ve kötüye gideceğini düşünmem sebebiyle.

Soruyla bir alakası yok ama elimdeki sistemin özellikleri:
  • Işlemci: AMD - FX X6 6300 - 3.5 GHz.
  • Anakart: ASUS - M5A97 le r2.0.
  • Ekran kartı: Sapphire - RX 580 8 GB (bunu yılbaşından önce aldım yanlış hatırlamıyorsam, upgrade ede ede topluyorum fazla param olmadığından)
  • PSU: Cooler Master - RS-500B (500W)
  • Depolama: Toshiba - 3.5" 1TB SATA 3.0 7200RPM harddisk.
  • RAM: Crucial - 8 GB ballixtix tactical Low-profile DDR3 1600 MHz DDR3 CLS 1.35V.
  • SSD: WD Blue - WDS250G2B0A 2.5" 250 GB NAND SATA3 SSD (bunu da yılbaşından hemen sonra satın almıştım galiba)
Çok işiniz var derim. ryzen 5 1600 12nm 800 tl civarı. Ona orta düzeydeki b450m anakart ekleyecekseniz 550 tl daha binecek. E ram da olacak tabi 8 gb seçerseniz 350 tl. Bitti mi bitmedi :) 500 watt az gelebilir buna dikkat etmenizi öneririm psu eskiyse o gösterdiği watt değeri de düşüyor yani baştan pc toplamış gibi olacaksınız.

Ryzen 5 1600 AF + Aorus RX580 8 GB + neoforza 8+8 16 GB 3200MHz sistemim gayet iyi öneririm size tavsiyem elinizdeki parçaları satarak üstüne ekleyip alın ve indirimleri bekleyin dolar kuru şu anlık düşüşte sorun olmaz.
Çok işiniz var derim. Ryzen 5 1600 12nm 800 TL civarı. Ona orta düzeydeki B450M anakart ekleyecekseniz 550 TL daha binecek. E RAM'da olacak tabii 8 GB seçerseniz 350 TL. Bitti mi bitmedi :) 500 Watt az gelebilir buna dikkat etmenizi öneririm PSU eskiyse o gösterdiği Watt değeri de düşüyor yani baştan PC toplamış gibi olacaksınız.

900 TL civarında olmuş :\

Konu sahibinin PSU'su şu an ki sistemine yetiyorsa; yeni alacağı sisteme her türlü yetecek.

1600AF + B450M-S2H + 8GB RAM ile birlikte 820+530+250 TL'e kapatabilir sistemi. 8GB RAM daha ekler sonradan.

Yeni konular

Geri
Yukarı