R5 1600X OC yapmayınca boştayken sistem kapanıyor

Daha fazla  
Merhaba. Çok garip bir hata ile karşı karşıyayım. Ryzen 1600X işlemciye sahibim. Uzun süredir sorunsuz bir şekilde kullandığım sistemim bir anda kapanıp durmaya başladı. Bazen bilgisayar açılırken bazen de sistem boştayken görüntü bir anda gidiyor fakat kasada fanlar dönmeye devam ediyordu ama sistem açılır açılmaz direkt olarak bir oyun açtığımda sorun kalmıyordu. Teker teker her parçayı değiştirip hangi parçanın sıkıntılı olduğunu bulmaya çalıştım ve sorunun işlemcide olduğunu buldum. Direkt yeni işlemci almayı düşünüyordum ama şu an alabilecek durumda değilim. Sistem boştayken bu hatayı yaşadığım için işlemciye OC yaparak sorunu çözmeyi denedim ve başarılı oldum. 3.6 GHz olan işlemcimi 3.8 GHz çalıştırınca sorunu çözdüm. 3.7 GHz yaptığımda ise aynı hatayla karşı karşıya kalıyorum. Yaz aylarının gelmesiyle 3.8 GHz'de çalıştırınca bu sefer işlemci ısındığından dolayı sistemim kapanıyor. 3.6 GHz'de bu sorunu çözme şansım var mı acaba? Sorunun voltaj kaynaklı olacağını düşünerek 3.6 GHz'de +, - voltaj verdim ama ya hiç açılmadı ya da boştayken kapandı. Performance Core Boost ve C - State Control'ü de kapattım ama sorun bulamadım. Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı