R5 1600X Sistem D.O.C.P Ayarı Sonrası Kapanıyor

Purgatory

Kilopat
Daha fazla  
RAM
3000MHz 8x2
Ekran kartı
GTX 1050Ti
İşlemci
R5 1600X
3000 MHz RAM'lerimin 2133 MHz'de çalıştığını görünce BIOS ayarlarından D.O.C.P'yi "Profile 1" olarak seçtim. Ardından kısa sürede bilgisayar kapandı. Tekrar tekrar açmaya çalışsam da 15 saniye ya dayanıyor ya dayanmıyordu. Sonrasında D.O.C.P ayarını disabled yaptım ancak aynı sorun devam etti. İnternetten BIOS pilini çıkartmanın işe yaradığını gördüm, çıkartıp taktım yine olmadı.

Sonrasında her nasıl olduysa açıldı ve kapanmadan açık kaldı. 30 dakika Dota 2 oynadıktan sonra Phasmaphobia oyununa girdim, ancak 5 dakika sonra oyundan attı. Sorunun işlemciden olabileceğini, Phasmaphobia işlemciyi fazla kullanıyordur belki diye düşünüp geçen hafta yaptığım "AIDA64" CPU testini açtım ve start vermem ile bilgisayarın kapanması arasında 1 saniye vardı. Tekrar denedim, tekrar kapandı.

Sorun işlemci sıcaklığından sanırım ama BIOS ayarlarıyla oynayıp sonrasında normale almama rağmen neden hala kapanıyor? RAM'leri AI Tweaker'den 3000 MHZ'ye aldım, testi başlattığım ayarları altta paylaştım.

1658695594197.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Mümkünse BIOS sıfırladıktan sonra RAM hızını sırasıyla 2933 ve 2667 deneyebilir misiniz? 2667'nin sorunsuz çalışması lazım.

Maalesef AMD'nin 1. ve 2. nesil işlemcilerinde yüksek RAM frekanslarına çıkılamayabiliyor.

Mümkünse BIOS sıfırladıktan sonra RAM hızını sırasıyla 2933 ve 2667 deneyebilir misiniz? 2667'nin sorunsuz çalışması lazım.

Maalesef AMD'nin 1. ve 2. nesil işlemcilerinde yüksek RAM frekanslarına çıkılamayabiliyor.
BIOS nasıl sıfırlayacağım? Zaten 2933'e çekmiştim, o zaman 2667 deneyeceğim.

Ancak RAM'ler 2133 MHz'de iken de kapanıyordu bilgisayar.

BIOS nasıl sıfırlayacağım? Zaten 2933'e çekmiştim, o zaman 2667 deneyeceğim.

Ancak RAM'ler 2133 MHz'de iken de kapanıyordu bilgisayar.
Güy kaynağınız şalteri inik bir şekilde bilgisayarı kapattıktan sonra ya JBAT1 pinlerini ucu mıknatıslı tornavide ile kısa devre yapacaksınız ya da BIOS pilini çıkartıp tekrar takacaksınız.

Güy kaynağınız şalteri inik bir şekilde bilgisayarı kapattıktan sonra ya JBAT1 pinlerini ucu mıknatıslı tornavide ile kısa devre yapacaksınız ya da BIOS pilini çıkartıp tekrar takacaksınız.
Bilgisayar donanımından pek anlamıyorum, BIOS pili çıkarma sürecini biraz daha detaylı anlatır mısın? Çünkü çıkarıp taktım ilk başta, ama birşeyleri yanlış yapmış olabilirim.

Bilgisayar donanımından pek anlamıyorum, BIOS pili çıkarma sürecini biraz daha detaylı anlatır mısın? Çünkü çıkarıp taktım ilk başta, ama birşeyleri yanlış yapmış olabilirim.
Bilgisayarı tamamen kapatıyorsunuz. Güç kaynağının şalterini 0'a getiriyorsunuz. Sonra anakarttan BIOS pilini çıkartıp 10-20 saniye bekliyorsunuz. BIOS pilini geri takıp bilgisayarı açıyorsunuz.

Bunları yaptıktan sonra BIOS ekranına gelip RAM hızlarını sırasıyla 2933 ve 2667 denemenizi rica ediyorum. 2667'nin sorunsuz çalışması lazım. 2933'de de problem çıkabilir.

Teşekkürler hocam.

Bilgisayarı tamamen kapatıyorsunuz. Güç kaynağının şalterini 0'a getiriyorsunuz. Sonra anakarttan BIOS pilini çıkartıp 10-20 saniye bekliyorsunuz. BIOS pilini geri takıp bilgisayarı açıyorsunuz.

Bunları yaptıktan sonra BIOS ekranına gelip RAM hızlarını sırasıyla 2933 ve 2667 denemenizi rica ediyorum. 2667'nin sorunsuz çalışması lazım. 2933'de de problem çıkabilir.
Halloldu bu arada, teşekkürler tekrardan.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı