R5 230 AMD ekran kartı sorunu

jeykx

Hectopat
Makaleler
1
AMD R5 230 ekran kartım var. PC format sonrası HD7400 olarak gözüküyor. HD7400 Driver'ını bulamıyorum sebebi nedir?

Laptop'da Laptop üreticileri AMD ekran kartlarini modluyolar. Bu yüzden Laptopa verdikleri driver tam oluyor. Ben laptop üreticisinden indirmenizi öneririm tüm driverleri.
Öyle bir cümle kurdunuz ki anlamak için dört defa okumam gerekti.

Laptop üreticilerinin ekran kartı sürücüsünü cihazlara uygun olarak değiştirmesi mümkün olabilir, ama sadece AMD kartları değil, nvidia kartları için de geçerli olabilir bu. Neden sadece AMD dediğinizi anlamadım. Her ne kadar üreticiler "uyumlu sürüm" ü sitelerinde veriyor olsa da, her zaman (özellikle de oyun oynanıyorsa) grafik kartı üreticisinin sitesinden en son ve test edilmiş sürümü indirmek daha iyi olacaktır. Hem son çıkan oyunlarda oyun performansı yükselir, hem de önceki sürümlerdeki hatalar temizlenmiş olur.

Bu yüzden Laptopa verdikleri driver tam oluyor.
Aslında bu pek doğru sayılmaz. AMD' nin veya nvidia' nın sitesinde ekran kartına uygun olarak gösterilen sürücüler tam uyumlu değil mi yani? Laptop üreticisinin sitesinden indirdiğiniz sürücüde R7 M420 yazıp AMD'den indirdiğiniz sürücüde M400 series veya sadece M400 yazması o sürücünün eksik veya bozuk olduğu anlamına gelmez, M400 modelindeki tüm sürücülere uyumlu olduğu anlamına gelir. Bu nedenle her zaman tavsiye edilen son sürümü kullanmalısınız.

Laptop üreticilerinin ekran kartı sürücüsünü cihazlara uygun olarak değiştirmesi mümkün olabilir, ama sadece AMD kartları değil, nvidia kartları için de geçerli olabilir bu. Neden sadece AMD dediğinizi anlamadım. Her ne kadar üreticiler "uyumlu sürüm" ü sitelerinde veriyor olsa da, her zaman (özellikle de oyun oynanıyorsa) grafik kartı üreticisinin sitesinden en son ve test edilmiş sürümü indirmek daha iyi olacaktır. Hem son çıkan oyunlarda oyun performansı yükselir, hem de önceki sürümlerdeki hatalar temizlenmiş olur.

Aslında bu pek doğru sayılmaz. AMD' nin veya nvidia' nın sitesinde ekran kartına uygun olarak gösterilen sürücüler tam uyumlu değil mi yani? Laptop üreticisinin sitesinden indirdiğiniz sürücüde R7 M420 yazıp AMD'den indirdiğiniz sürücüde M400 series veya sadece M400 yazması o sürücünün eksik veya bozuk olduğu anlamına gelmez, M400 modelindeki tüm sürücülere uyumlu olduğu anlamına gelir. Bu nedenle her zaman tavsiye edilen son sürümü kullanmalısınız.
Bazi sürücüler'de performans düşüklüğü oluyor. Bu konuya bakınız.

Genel de AMD'De oluyor ondan. Yoksa tabiki de Nvidia'dada olabilir.

Bazi sürücüler'de performans düşüklüğü oluyor. Bu konuya bakınız.

Genel de AMD'De oluyor ondan. Yoksa tabiki de Nvidia'dada olabilir.

Sürücü kurulumunda hatalar buna neden olabilir. Güncel ve test edilmiş sürümü temiz kurulumla kursaydı sorunsuz çalışabilirdi.
Benim de paylaştığım GPU üreticisinin orijinal sitesinden. Üstelik paylaştığınız sürüm 2016'da yayınlanmış sürüm, güncel de değil.
Ben de sizin gibi mobil serisi ekran kartlı cihaz kullanıyorum. R7 M445 demek daha doğru olur. AMD sitesindeki test edilmiş en güncel sürüm olan 20.4.2 sürümünü kullanıyorum. Hiçbir performans sorunu veya sıkıntıyla karşılaşmadım ve sürücünün sağladığı güncel özellikleri istediğim gibi kullanabiliyorum (Anti-Lag, Image Sharpening gibi). Yanlış/hatalı sürücü kurulumu sizin örnek gösterdiğiniz konudaki gibi sorunlara yol açabilir. Windows Update' in kendi sürücüyü tanılama özelliği de bu soruna neden olmuş olabilir.

Siz de en güncel sürümü temiz kurulumla kurup deneyin derim. Denemesi bedava :)

Son düzenleme:
Sürücü kurulumda hatalar buna neden olabilir. Güncel ve test edilmiş sürümü temiz kurulumla kursaydı sorunsuz çalışabilirdi.

Ben de sizin gibi R7 M400 serisi ekran kartlı cihaz kullanıyorum. R7 M445 demek daha doğru olur. AMD sitesindeki test edilmiş en güncel sürüm olan 20.4.2 sürümünü kullanıyorum. Hiçbir performans sorunu veya sıkıntıyla karşılaşmadım ve sürücünün sağladığı güncel özellikleri istediğim gibi kullanabiliyorum (Anti-Lag, Image Sharpening gibi). Yanlış/hatalı sürücü kurulumu sizin örnek gösterdiğiniz konudaki gibi sorunlara yol açabilir. Windows Update' in kendi sürücüyü tanılama özelliği de bu soruna neden olmuş olabilir.

Siz de en güncel sürümü temiz kurulumla kurup deneyin derim. Denemesi bedava :)
Ben R5 M420 Kullaniyorum. Hatalar olmamiş olabilir olamaz mi?

M400 ibaresini görünce direk aklıma R7 serisi geldi, mesajı düzelttim.

Büyük ihtimalle hiçbir sorun olmayacaktır. Şu anda kullandığınız sürücüyü tamamen kaldırıp buradan WHQL sürücüsünü kurabilirsiniz. Temiz kurulum işlemini doğru yaptığınız sürece hiçbir sorun olmayacaktır.

Geri
Yukarı