R5 2500X RX 570 sistem donuyor

penguerde

Hectopat
Benim bilgisayarım, RX570 ve Ryzen 5 2500X'e sahip. Bu bilgisayar ansızın hiç beklenmedik zamanlarda donuyor. Mesela internette geziniyorum bir anda tak mouse hareket etmiyor, sistemde herhangi bir tepki yok ve sonrasında ise siyah ekran. Ben PC'yi yeniden başlatana kadar da siyah ekranda fanlar çalışır vaziyette hiçbir tepki vermeden duruyor. Yeniden başlattığımda da her seferinde altta gördüğünüz hatayı olay görüntüleyicisi de görebiliyorum (donmadan sonraki yeniden başlatmada). Bu sorunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
ugfıh.png

Evet tam diyecektim güç kaynağını yazmamışsın.
Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Gamepower GP-550 APFC 14cm 80+(bronze) 550 watt.
Arama kısmına komut istemi yazıp çıkan sonuca sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini kullanarak komut satırını açın ve aşağıdaki komutu girin.

sfc /scannow

Bu kod sisteminizde herhangi bir dosya eksikse onu tespit edip onaracaktır. Tamamlanması biraz sürebilir. Bu yüzden lütfen tamamlanmasını bekleyin.
Benim sistemim de bu şekilde takılıyordu ve bu dediğim şeyi yapınca sorunum çözüldü.
Ek olarak işlemcimizin ve ekran kartımızın aynı olduğunu belirteyim.
İnternette donma problemi için araştırıken bulmuştum bu çözümü ve denemiştim fakat herhangi bir işe yaramamıştı. Bu gün içerisinde bir daha deneyeyim.

Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. Gamepower GP-550 APFC 14cm 80+(Bronze) 550 Watt.

İnternette donma problemi için araştırıken bulmuştum bu çözümü ve denemiştim fakat herhangi bir işe yaramamıştı. Bu gün içerisinde bir daha deneyeyim.

Direk PSU'da sorun var diyemem ama WattMan hatasi da olabilir. Islemci ve GPU'yu stres testine sokun ayni anda eger kapanirsa PSU'da skinti olabilir.

Direk PSU'da sorun var diyemem ama WattMan hatasi da olabilir. Islemci ve GPU'yu stres testine sokun ayni anda eger kapanirsa PSU'da skinti olabilir.
Evet zamanında wattman hatası alıyordum. Hem gpu hem de cpu için önerebileceğiniz bir program var mı? Furmark ve aida64 var bende fakat onlar yalnız gpu ve cpu yu test ediyor diye biliyorum.

Evet zamanında wattman hatası alıyordum. Hem gpu hem de cpu için önerebileceğiniz bir program var mı? Furmark ve aida64 var bende fakat onlar yalnız gpu ve cpu yu test ediyor diye biliyorum.
Furmark ve AIDA64'ü kullanabilirsin. Ekran kartı ve işlemciye stres testi yapıldığında yüksek güç kullanılacağı için güç kaynağını da test etmiş olursun. Test sırasında hata alırsan sorun var demektir.

Cpu ve gpu stress testi yaptım. Herhangi bir problem yok. Konunun başında da söylediğim gibi amdryzenmasterdriver şu nedenle başlatılamadı, sistem belirtilen yolu bulamıyor hatasını internette araştırdım. 3-5 kişi daha bu sorundan muzdarip olmuş ve yabancı forum sitelerinde sormuşlar fakat hiçbir çözüme ulaşılamamış. Kısacası bu sorundan hala muzdaribim. Ve eğer çözüm yolunu bulabilisek bu internette bir ilk olacak. yardımlarınızı bekliyorum random donmalar, crashler çok sıkıcı.
Edit 1:
Daha çok araştırdım ve daha çok kişinin bu sorundan muzdarip olduğunu öğrendim. Reddit'te kullanıcılar bayağı bir tartışmış, hepsinin de AMD ekran kartları ve CPU'ları var.
Sorun hala çözülemedi oyunun ortasında pat diye gidiyo. HER SEFERİNDE "amdryzenmasterdriver servisi başlatılamadı sistem belirtilen yolu bulamıyor" diyo olay görüntüleyicisinde. Bu sorunu bilgisayarımı aldığım günden beri çekiyorum ve malesef ama malesef internette TEK BİR TANE BİLE çözüm yolu bulamadım. İnsanlar gidip AMD nin orjinal forumuna bile yazmışlar, TEK BİR CEVAP YOK. Lütfen bilgisayardan anlayan birileri yardımcı olun.
Edit 2:
@Ali Güngör ve @Recep Baltaş abilerim merhaba. Şu anda yaşadığım sorun hakkında bana teknik anlamda yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Biliyorum sizi etiketlemem doğru değil çünkü siz garanti servisi değilsiniz, siz sadece bu forumun ve genel olarak Technopat in kurucususunuz ve sizi etiketlemem yanlış olur fakat bu sorun hakkında bir fikir sahibi olabileceğinizi ve belki bir çözüm yolu sunabileceğinizi ümit ediyorum. Bana cevap vermezseniz canınız sağ olsun, verirseniz de çok mutlu olurum. İyi akşamlar.
Edit 3:
Evet günaydın herkese. Forumda kendi sorunumla ilgili bir şey bulmayı umarak dolaşırken şu konu ile karşılaştım
Konuyu -yada rehberi- açan arkadaş eğer böyle buna benzer bir sıkıntı çekerseniz benide etiketleyebilirsiniz, demiş. Ondan dolayı hocam sizi etiketlemek istedim @Furkan17TR . Eğer sorunuma yardımcı olabilirseniz veya hiç yoktan bir fikir verebilirseniz çok mutlu olurum. İyi günler

Son düzenleme:
Benim bilgisayarım, RX570 ve Ryzen 5 2500X'e sahip. Bu bilgisayar ansızın hiç beklenmedik zamanlarda donuyor. Mesela internette geziniyorum bir anda tak mouse hareket etmiyor, sistemde herhangi bir tepki yok ve sonrasında ise siyah ekran. Ben PC'yi yeniden başlatana kadar da siyah ekranda fanlar çalışır vaziyette hiçbir tepki vermeden duruyor. Yeniden başlattığımda da her seferinde altta gördüğünüz hatayı olay görüntüleyicisi de görebiliyorum (donmadan sonraki yeniden başlatmada). Bu sorunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Eki Görüntüle 764458
Merhaba, sorunu çözebildiniz mi ? Merak ettim.

Geri
Yukarı