R5 2500X ve GTX 1060 CPU ve GPU kullanımı %100 oluyor

MadProdigy06

Hectopat
Arkadaşlar benim problemim oyundayken GPU ve CPU kullanımı %100 oluyor FPS 5-10 civarına düşüyor ve oyun 1 saniyelik bir donmadan sonra geri düzeliyor. Oyundaki geçişlerdeki donmaları saymıyorum bile. Sistemimde herhangi bir ısınma problemi yok BIOS ve sürücülerin tamamını güncelledim, sanal bellek kullanımını arttırdım, güç performansını yüksek performansa ayarladım sonuç değişmedi. Bazen video film vs izlerken de ses takılması yaşıyorum sorunun donanımsal olduğunu düşünmeye başladım. Benchmark testleri yaptığımda sadece SSD'nin puanının düşük olduğunu gördüm bir takım yazılımlarla test ettim SSD'nin yazma hızının aşırı dengesiz olduğunu gördüm ve forumda kullandığım SSD'nin kronik hatalı olduğunu okudum benim problemim bu SSD'den kaynaklı olabilir mi? SSD'mi değiştirsem bu donma ve takılma problemlerini azaltabilir miyim?

Sistemim:
ASRock A320M-HDV R4.0 Anakart
QuadCore AMD Ryzen 5 2500X
NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB
Samsung ST500DM005 500GB 7200rpm hdd
ADATA SU630 240gb SATA SSD
XPG 8 GB 3000MHz DDR4 Gammix D10 RAM 2ADet
Hight Power 600W Simplicity 80+

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    14,1 KB · Görüntüleme: 71
  • Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    12,9 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
480GB olanı bende var. Yazma hızı çok dengesiz ama oyunlarda bir sıkıntı yaşamadım şu ana kadar. Yine de diski değiştirmenizi tavsiye ederim. Sorundan bağımsızdır belki bilemiyorum.

Sisteminiz boştaken görev yöneticisinden disk kullanımını yüksek mi diye bakabilirmisiniz eğer öyleyse windows search hizmetini devredışı bırakın.

SSD'den kaynaklı fps düşmesi yaşayacağınızı sanmıyorum pek. CPUya ve GPUya sağlam bir benchmark yapıp öncesi ve sonrası sıcaklık değerlerini burada paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Sorunun SSD'den kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız herhangi bir oyunu HDDye atıp bir de orada deneyebilirsiniz.

SSD'den kaynaklı fps düşmesi yaşayacağınızı sanmıyorum pek. CPUya ve GPUya sağlam bir benchmark yapıp öncesi ve sonrası sıcaklık değerlerini burada paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Sorunun SSD'den kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız herhangi bir oyunu HDDye atıp bir de orada deneyebilirsiniz.
aida64ün sistem kararlılık testi ile işlemci yük testini yaptım aynı şekilde furmark ile gpu ısı sıcaklığınıda görebilirsin. birde test amaçlı memtest86 ile ramleri test ettim. konu içeriğinde ssdyide test etmiştim. değerler bunlar hocam soğutucu olarak işlemcide dark freezer x120 kullanıyorum

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 60
  • Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    544,3 KB · Görüntüleme: 49
  • 6508a187-78f4-4522-8692-40a06463909c.jpg
    6508a187-78f4-4522-8692-40a06463909c.jpg
    115,5 KB · Görüntüleme: 58
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı