R5 2600-1660 Super sistemde günde 1 defa donma-reset atma

Karbonat Erol

Hectopat
RAM
8x2 DDR4 G.Skill 3200 RAM
SSD veya HDD modeli
240 GB Crucial ssd/500 GB Seagate HDD
Ekran kartı
NVIDIA 1660 Super XS Ventus OC.
Anakart
TUF B450M-Plus Gaming.
İşlemci
Ryzen 5 2600.
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1.5 senedir illet bir hataya çözüm arıyorum. PC'yi oyun oynarken kullanmaya başladığımda önce hafif FPS spikelarla karşılaşıyorum. Sonrasında FPS1'e kadar düşüyor seslerde takılmalar başlıyor ekran donuyor ve bir süre sonra sistem reset atıyor. Reset atıp açıldıktan sonra tekrar kapayana kadar böyle bir sorunla karşılaşmadan tüm gün PC'yi kullanabiliyorum. Ertesi gün PC'yi ilk açtığımda oyundayken sorun tekrardan ortaya çıkıyor. Ne zaman reset atacağı ve spikeların geleceği belirsiz. Bazen ilk 5 dakikada bazen 1 saat sonra yaşanıyor. Bazen inanılmaz derecede donmalar oluyor kapanacak sanıyorum kapanmıyor, sonrasında yine tüm gün sıkıntısız kullanmaya devam edebiliyorum. Sorun PSU da sanıp PSU'yu Corsair CX650F ile değiştirdim. 7 ay bu sorunla karşılaşmadım. Şimdi ise sorun tekrardan devam ediyor. Spikelar sırasında ve kapanmadan önce edindiğim bilgileri ve denediğim uygulamaları aşağıda paylaşacağım. Sistemi yaklaşık 4-5 sene önce topladım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese teşekkürler.

-Tüm sıcaklık değerleri normal.
-Daha önce hiç overclock yapılmadı. Sadece RAM'ler 3200 MHz'ye çekildi d.o.c.p ile.
-Kapanmadan önce yaşanan donmalar esnasında GPU kullanımı %0'a kadar düşüyor. CPU %100 oluyor voltaj limiti %105'e kadar çıkıyor.
-RAM testleri temiz.
-Bad sector yok disk sağlığı normal.
-DDU ile ekran kartı driverlarını komple kaldırıp tekrar yükledim sorun devam ediyor.
-AIDA64 (başta uyardı TDR Delay hatası verdi not defterinden düzelttim fakat sorun devam etmekte) ve çeşitli testler ile tüm donanımları ayrı ayrı test ettim herhangi bir sorun yok.
-Sorunla sadece oyundayken veya oyun arka planda açıkken masaüstünde gezerken karşılaşıyorum.
-PSU farklı kablo ile denedim.
-BIOS güncel, tüm driverlar güncel.
-Aldığım hata "kernel 41 63" olarak gözüküyor.
-Virüs veya zararlı yazılım olmadığında %100 eminim.

Minidump dosyaları: sdag – Google Drive
PSU değişimi yapmadan 9 ay önce açtığım konu: R5 2600 sistem ilk açılışta 1 saat içerisinde kapanıyor

Son düzenleyen: Moderatör:
Kral bende de oyundayken 1 anda PC donuyordu fişi çek tak yapıyordum sorun çözülmedi. Değiştirdim çözüldü. Herhangi bir parçanda sorun olabilir bence bir yere gidip hepsini kontrol ettir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denemeyle bulunacak şeyleri sayayım.
1.RAM'leri default şekilde kullan dene.
2.HDD çıkar gözlemle.
3.ekran kartı FurMark testi.
4.kasada elektrik kaçağı olabilir uzay montaj yap.

RAM'leri default denedim. FurMark sorunsuz. Diğer iki seçeneği de deneyeceğim bugün. Anakartta veya GPU da sorun varmış gibi hissediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı