R5 2600 1660 Ti İle Mining Yapmak Donanımlara Zarar Verir mi?

HayatimTakinti

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Ryzen 2600.
MSI GTX 1660 Ti Gaming X ekran kartı var.
Prime 320 anakart ve 16 RAM.

Ve bu bilgisayarla Premier Pro, After Effects gibi programlar kullanıyorum işim gereği.

Arkadaşın biri mining önerdi.

Mining yapsana dedi.

Şimdi sorularım şunlar.
1) PC 24 saat açık kalacak bunun donanıma zararı olur mu?
2)Genel olarak tüm donanıma mı zararı olur yoksa sadece ekran kartına mı zararı olur?

Çünkü 1 yılda 10.000 TL kazanıp.

Ekran kartı bozulursa anlamı yok çünkü kaliteli bir ekran kartı şu an +10.000 TL.
Anlamı kalmıyor yani.

Ve ben ekran kartını 5-6 yıl daha beni götürür diyorum.

İşlemciyi değiştiririm RAM değiştiririm ama ekran kartı sabit kalır diyordum.

Kısaca bu mining işine gireyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba.
Ryzen 2600.
MSI GTX 1660 Ti Gaming X ekran kartı var.
Prime 320 anakart ve 16 RAM.

Ve bu bilgisayarla Premier Pro, After Effects gibi programlar kullanıyorum işim gereği.

Arkadaşın biri mining önerdi.

Mining yapsana dedi.

Şimdi sorularım şunlar.
1) PC 24 saat açık kalacak bunun donanıma zararı olur mu?
2)Genel olarak tüm donanıma mı zararı olur yoksa sadece ekran kartına mı zararı olur?

Çünkü 1 yılda 10.000 TL kazanıp.

Ekran kartı bozulursa anlamı yok çünkü kaliteli bir ekran kartı şu an +10.000 TL.
Anlamı kalmıyor yani.

Ve ben ekran kartını 5-6 yıl daha beni götürür diyorum.

İşlemciyi değiştiririm RAM değiştiririm ama ekran kartı sabit kalır diyordum.

Kısaca bu mining işine gireyim mi?
1 yılda 10000tl kazanacağının garantisi yok Mining ile ilgili çok bilgim yok ama ekran kartının ömrü azalacak bence gereksiz.

Ekran kartı ve güç kaynağı en çok etkilenen donanımlar. Hatta bence güç kaynağı ekran kartından daha çabuk yıpranabilir. Ekran kartını optimum sıcaklık değerlerinde tutarsanız ona pek bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ancak yine de 24 saat aralıksız çalışacak şekilde tasarlanmış ürünler değiller. Normal kullanıma göre tabii ki daha çabuk yıpranacaktır.

Linus buna benzer bir konuda video yapmış. 6 yıldan fazla 7/24 render için kullanılan GTX 480 kartı ile kutudan yeni çıkmış GTX 480'i test etmiş ve neredeyse aynı sonuçlar çıkmış.

Sorun yaşayanların çoğu fanlarda sorun yaşamış 7/24 %80 hızda döndükleri için fan ömürleri azalıyormuş ama benim kullandığım 1660S mining yaparken %50 fan hızının üzerine çıkmıyor (58 derecede) ve günde sadece 16 saat çalıştırıyorum.

7/24 mining yapanların çoğu senelerce sadece fanı değiştirerek kullanmaya devam etmişler.

Elektrik faturası çok artmaz. 200W ile hesapladığımda 16 saat günlük kullanım 75 TL (vergi vs. 100 TL olur) elektrik faturasına ekleniyor. Kazanç ise 500 TL (ort.). Aşağı yukarı 400 TL kâr oluyor. Değer mi değmez mi daha karar veremedim ama 1 ay deneyeceğim.

İlgili Video ve Sonuçların Dakikası
Kaynak: Reddit - How long do the GPUs survive?

Yeni konular

Geri
Yukarı