R5 2600 80 derece sıcaklık

Ravenor

Hectopat
Makaleler
1
Testlerde gördüğüm kadarıyla stok soğutucusuyla bile 66 derece Max'lari gören işlemci ben de 70 75 arası hatta anlık 80'lere fırlama oluyor. Bu sicaklik değerleri yaz ayları ve hava 30 20 derece arasi iken daha fazlaydı ama bu aralar 70 75 arası takılıyor. Bu normal bir durum mudur? Testlere baktığım zaman bendeki değerlerin fazla olduğunu görüyorum.

Eski kasamda bende 75-80 dereceleri görürken yeni kasamda 65-68 arasında gidip geliyor. Ancak eski kasamda yan kapak açık olursa yine 65 derece civarlarında çalışıyordu. Kasanın kapağını açıp deneyin. Sorun devam ederse soğutucuda montaj hatası vs. olabilir. Ayrıca bıostan fan ayarları yaptınız mı?

Testlerde gördüğüm kadarıyla stok soğutucusuyla bile 66 derece Max'lari gören işlemci ben de 70 75 arası hatta anlık 80'lere fırlama oluyor. Bu sicaklik değerleri yaz ayları ve hava 30 20 derece arasi iken daha fazlaydı ama bu aralar 70 75 arası takılıyor. Bu normal bir durum mudur? Testlere baktığım zaman bendeki değerlerin fazla olduğunu görüyorum.
Dostum testlerde göremez. 70-75 ise sorun yapma. Bende 2600X kullanıyorum orijinal fani ile aynı. Core Performance Boost açık ise X serilerinde var. Düzlerde de heralde, açıksa birazda ısınmasına o sebeb olur.

Soğutucunun tam oturduğundan emin misiniz ? Termal macun yenilemeyi deneyebilirsiniz.
Sistem 3 aylık falan hocam.
Sogutucunun montaj hatasi olablir. Tam temas etmiyordur. Kasa ici hava akisi kotu olabilir. On ve arka fanlar arasinda hava akisini kesecek engel var mi?
Hayır herhangi havayı kesecek birşey yok önde 3 arkada 1 egzoz fanı var kasanın.

80 derece fakat nerede?
Mesela 64 kişilik bf oyununda 75 ortalama derecede seyrederken anlık 81 e saniyelik zıplamalar vs oluyor yoksa stabil 80 de çok nadir.
3 aylık olsun, durumu fark etmemiş olabilirsin. Gerekirse soğutucuyu çıkar termal macunu kontrol et tekrar düzgün bir şekilde tak.
Normal değerler diyen çok insan var. Anormal değerler olduğundan emin olursam yapacağım.
Dostum testlerde göremez. 70-75 ise sorun yapma. Bende 2600X kullanıyorum orijinal fani ile aynı. Core Performance Boost açık ise X serilerinde var. Düzlerde de heralde, açıksa birazda ısınmasına o sebeb olur.
Sistem şu an yanımda değil ama yarın eve gittiğim zaman temperli camı çıkarıp deneyeceğim.

Mesela 64 kişilik bf oyununda 75 ortalama derecede seyrederken anlık 81 e saniyelik zıplamalar vs oluyor yoksa stabil 80 de çok nadir.

Normal değerler diyen çok insan var. Anormal değerler olduğundan emin olursam yapacağım.

Sistem şu an yanımda değil ama yarın eve gittiğim zaman temperli camı çıkarıp deneyeceğim.
İzlediğin testi çeken arkadaş büyük ihtimalle sıcaklığın çok daha düşük olduğu bir yerde yaşıyor olabilir, soğutması seninkinden çok daha iyi olabilir, biraz da normal, 64 kişilik maç işlemciye iyi geçirir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı