Çözüldü R5 2600 96 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fatih dil

Centipat
Daha fazla  
İşlemcim derecesi 96 derece gördüm. Stok fan Ryzen 5 2600. sebebi ne olabilir? Anakart MSI B450M-A PRO Max. 1 yıldır termal macun olmadı.

Çözüm
Öncelikle kasanızı bir temizleyin sonra değerlerine bakınız. Kullanıdığınız bir yazılım var ise ana kartın fan ayarı ya da OC ayarı onları default hale getiriniz. Ayrıca CPU Fan kablosunu doğru yere takılı olduğunu varsayıyorum ve işlemci fanının da doğru düzgün döndüğünü.

Hangi program ile bakıyorsunuz değerlere?
Tavsiyem HWinfo64, Aida64 ya da Core Temp olacaktır. Bazı kişiler bu programlarda işlemcinin en yüksek çıkabileceği değere bakıyor ve panik olabiliyor.

Bakınız: Tjmax sıcaklığı nedir?

Tjunction: Bağlantı Sıcaklığı, işlemci çipinde izin verilen maksimum sıcaklıktır.

Son olarak görev yöneticisinden boşta iken CPU kullanım değerlerine bakınız. İşlemciyi çok fazla kullanan bir uygulama var mı?

Tabii ki de her şeyi denedikten sonra çözüm alamazsanız ilerleyen aksiyonlarada macun yenileme çözüm olabilir. Sonuçta Vatan'da yapılmış bir işlem. Kalitesiz bir macun da sürülmüş olabilir.
O sitede genelde sahte ürünler çıkabiliyor. Eğer illaki o model alınacaksa buradan alın.

Konuyla ilgili olarak zaten diğer arkadaşlar gerekli tavsiyeleri vermişler. Masrafa girmek istemiyorsanız eğer CPB açıksa onu kapatabilirsin ya da undervolt yapabilirsin ama kesin sonuçlar verir mi emin değilim, şu an için en garanti yöntem termal macun yenilemek gibi.
Çok pahalı değil mi sizinki?

Edit: 2020 Edition ise normal. Tamam sorun yok devam edin🙂
O sitede genelde sahte ürünler çıkabiliyor. Eğer illaki o model alınacaksa buradan alın.
Bunu bilmiyordum teşekkür ederim.

Çok pahalı değil mi sizinki?

Bunu bilmiyordum teşekkür ederim.
Arada 21 TL gibi bir fark var değmez o riske girmeye böyle bir rakam için. QR kodu taratınca sahte çıkan çok ürün var, ya da paketin altını delip içine şırınga yerleştirip orijinal kutuya koyup satan bile var.

Türkiye'de özellikle çok tercih edildiği ve forumlarda çok önerildiği için çakması maalesef çok.

96 derece çok yüksek bir sıcaklık.
Dua edin işlemcinize bir şey olmamış olsun.
Bu derecelerde ömrü tükenir işlemcilerin.

İşlemcilerin hatta tüm elektronik parçaların ömrünü yiyen yüksek sıcaklık değil ani sıcaklık dalgalanmalarıdır.

Gerçekten zarar verebilecek bir sıcaklığa çıkmadan önce zaten bios ayarlarından kapatılmamışsa bilgisayar gücü direkt olarak kesecektir.

Bir işlemcinin veya elektronik parçanın ömrünün bittiğini görmeye ne sizin ne benim ne de torunlarımızın ömrü yeter.

İşlemcilerin hatta tüm elektronik parçaların ömrünü yiyen yüksek sıcaklık değil ani sıcaklık dalgalanmalarıdır.

Gerçekten zarar verebilecek bir sıcaklığa çıkmadan önce zaten BIOS ayarlarından kapatılmamışsa bilgisayar gücü direkt olarak kesecektir.

Bir işlemcinin veya elektronik parçanın ömrünün bittiğini görmeye ne sizin ne benim ne de torunlarımızın ömrü yeter.

İşlemciler diğer bilgisayar bileşenlerine göre daha hatırı sayılır derecede uzun yıllar hizmet edebiliyor bu doğru.

Fakat ondan sonra "elekotronik parçanın" şeklinde bahsetmişsiniz. Emin olun durduğu yerde de bozulabilir. O kadar uzun yıllar dayanabilecek tek parçanın işlemci olduğu kanaatindeyim ben. Ekran kartları işlemcilere göre zaten daha çabuk bozulmaya meilliler.

Bir hard disk düşer veya sertçe sarsılırsa bu da ömrünü etkileyen bir etmendir bildiğiniz gibi.
SSD'lerin de ömrü tükenebilir ve ölebilir.

RAM'ler de işlemci gibi sayılabilir.
Anakartlar ise kullanıcının kullanım şekline göre(fazla OC manyağı ise ve bilmiyorsa) cortlayabilir.

Ama işlemci bunlara göre bozulması en düşük bileşen diye belirtilir yıllarca. Hem işleyiş olarak, hem de devamlılık olarak bugün 25 sene önceki bir işlemci hâla ilk günki gibi çalışabilir diye düşünüyorum.

Aslında bilgisayar bileşenleri kullanıma bağlı olarak her geçen gün ömrünü tüketiyor ve aşınıyor.
Kimse aşınmıyor diyemez, insan oğlu bile bir şekilde yaşlanıp ölüyor.
Kul yapısı bir maddenin sonsuz ömüre sahip olabileceği düşünülemez.

İşlemciler diğer bilgisayar bileşenlerine göre daha hatırı sayılır derecede uzun yıllar hizmet edebiliyor bu doğru.

Fakat ondan sonra "elekotronik parçanın" şeklinde bahsetmişsiniz. Emin olun durduğu yerde de bozulabilir. O kadar uzun yıllar dayanabilecek tek parçanın işlemci olduğu kanaatindeyim ben. Ekran kartları işlemcilere göre zaten daha çabuk bozulmaya meilliler.

Bir hard disk düşer veya sertçe sarsılırsa bu da ömrünü etkileyen bir etmendir bildiğiniz gibi.
SSD'lerin de ömrü tükenebilir ve ölebilir.

RAM'ler de işlemci gibi sayılabilir.
Anakartlar ise kullanıcının kullanım şekline göre(fazla OC manyağı ise ve bilmiyorsa) cortlayabilir.

Ama işlemci bunlara göre bozulması en düşük bileşen diye belirtilir yıllarca. Hem işleyiş olarak, hem de devamlılık olarak bugün 25 sene önceki bir işlemci hâla ilk günki gibi çalışabilir diye düşünüyorum.

HDD elektronik bir parça değildir. Elektronik ve mekanik parçalardan oluşan bir bileşendir.
SSD'leri öldürmek artık öyle eskisi gibi kolay değil, yazma ömürleri sapıkça seviyelere çıkmış durumda. Eskiden kullanılan izalatörler günümüze kıyasla kağıttan farksız.

Anakartlar da birer bileşendir hatta elektronik parça yumağıdır. Üzerindeki bir parçanın arıza vermesi anakartın arıza verdiği anlamına gelmez.

İnsanlar forumda okuyor sonra bazı şeyleri doğru sanıyor. 15 yaşındaki bir kullanıcı bunca yıllık tecrübesi ile "1 sene macun için aşırı bir süre" diyebiliyor. Kulaktan kulağa bu bilgi yayılıyor. Sonunda bu bilgi doğru kabul edilebiliyor.

Bilginiz yok ise yazmayın.

Konuya dönecek olursak, hangi program ile kontrol edildi. Program doğru göstermez bazen. NXZT Cam yükledim 2 gün önce, işlemcim 168 dereceyi gösteriyordu.
Ayrıca kullanıcıya sorulacak sorular var.

- Ne zamandır böyle?
- Dalgalanma var mı? Sıcaklık durumunda daha ayrıntılı bilgi edinme.
- Boşta iken kaç derece?
- Ne yapar iken bu dereceye yükseliyor?
- Stok fanı söküp macun yenilemeden geri taktınız mı?
- OC yapıldı mı?

Bunun gibi onlarca soru sorulabilir. Ayrıca kızdığım durumlardan bir diğeri ise soru soran üyenin yeteri kadar bilgi paylaşmaması ve yardım eden üyelerin yeteri kadar bilgi almadan çözüm sunmaya çalışma çabalarıdır.

İşlemcim çok ısınıyor. Çözüm; macunu yenile. Tam bu çözüm olabilir ama bu işler öyle değil. Neyin ne olduğunu anlamadan işi çözmüşsünüz. Vallaha bravo.

İnsanlar forumda okuyor sonra bazı şeyleri doğru sanıyor. 15 yaşındaki bir kullanıcı bunca yıllık tecrübesi ile "1 sene macun için aşırı bir süre" diyebiliyor. Kulaktan kulağa bu bilgi yayılıyor. Sonunda bu bilgi doğru kabul edilebiliyor.

Konuya dönecek olursak, hangi program ile kontrol edildi. Program doğru göstermez bazen. NXZT Cam yükledim 2 gün önce, işlemcim 168 dereceyi gösteriyordu.

- Ne zamandır böyle?
- Boşta iken kaç derece?
- OC yapıldı mı?

Bunun gibi onlarca soru sorulabilir. Ayrıca kızdığım durumlardan bir diğeri ise soru soran üyenin yeteri kadar bilgi paylaşmaması ve yardım eden üyelerin yeteri kadar bilgi almadan çözüm sunmaya çalışma çabalarıdır.

İşlemcim çok ısınıyor. Çözüm; macunu yenile. Tam bu çözüm olabilir ama bu işler öyle değil. Neyin ne olduğunu anlamadan işi çözmüşsünüz. Vallaha bravo.
Şu mesajın alnı falan yok mu hocam bi' öpsek?

- Ne zamandır böyle?
- Boşta iken kaç derece?
- OC yapıldı mı?

Yalan yok güzel eleştirmişsiniz valla =)

- Ne zamandır böyle?
- Boşta iken kaç derece?
- OC yapıldı mı?

bilimyorum ne kadar zamandır
ben öncelikle anakartın oc kullanıyordum 3.85 kadar çıkarıyordu ve bu değerler ondan 96 derece ve benim bıosdan system fanım 0 rpm de çalışyıor anlamış değilim önceleri düzgün çalışıken bişi oldu sabit hızda dönüyor ben de bunu forumda paylaşırken bıos güncelledim anakartın oc iptal ettim 3.40 temel hızda çalışıyor boşta 58 derece az önce bir gta 5 onlıne yüksek ayarlar girdim 82 derece sabit oldu system fanını düzgün çalıştırma için msı after burner kullandım şuanlık normal kasa temizlemem lazım baya tozlu bir de termal macunu vatan bilgisayardan aldığımdaki sürülü macun kalitesiin veya markasını bilmiyorum 1 yıl oldu

Yeni konular

Geri
Yukarı