R5 2600 hız aşırtma nasıl yapılır?

Tamam default yapmışsın save yap bilgisayar yine açılsın. Ama benim istediğim şey bu değil. AIDA64 programı ile stress test yapmalısın. En az 4-5 dakika sürsün.
Anladım hocam 10 dakikaya ekleyeceğim

1657060641014.png

Hocam buyrun sonuçlar @Quarit

@Quarit Cevap bekliyorum hocam :)

Son düzenleme:
Anladım hocam 10 dakikaya ekleyeceğim

Eki Görüntüle 1442475
Hocam buyrun sonuçlar @Quarit

@Quarit Cevap bekliyorum hocam :)
Tamamdır teşekkürler. Şimdi dostum sıcaklık değerlerin bu görüntüye göre ve stok fan olmasına rağmen iyi. İki türlü OC yapabilirsin. Birincisi PBO yöntemi yaparak, anakart'ında destekliyorsa eğer. Bunu yaptığın zaman yük altında olduğu zaman işlemci +200Mhz yükseliyor, ama daha çok dinamik şekilde. Yani 4.1Ghz kadar ulaşıyorsun. Fakat şu ayrıntı önemli. Diğer türlü AMD 2600 OC potansiyelini tüm çekirdekler için tam olarak ne kadar yükseltilebilir bilmiyorum, ama bakacağım. Fakat PBO yöntemi ile tekli çekirdek performans daha iyi artıyor. Bu durumda CS:GO ve Valorant gibi yüksek FPS oyunlarda genel FPS artışı olmasa bile pek fazla, oyunun akıcılığını etkiliyor. Ve AMD işlemcilerde genelde PBO uygulaması diğer türlü tüm çekirdekleri OC yapmaktan daha iyi sonuçlar veriyor. Özellikle gecikme konusunda. Sen ilk önce tüm çekirdeklere frekans yükselt. 4.2Ghz ile başlayalım. BIOS üzerinden "Cpu Clock Ratio" ayarını 4.2 yap. Daha sonra "Advanced Cpu Settings" kısmına gir ve CPU voltage değerini 1.3 yap. Başka bir şey yapma şimdilik. Bunu dene, daha sonra PBO destekliyse anakartın bakarız onada...Merak etme bu iki uygulamadan sonra bilgisayarın her türlü açılır.

Tamamdır teşekkürler. Şimdi dostum sıcaklık değerlerin bu görüntüye göre ve stok fan olmasına rağmen iyi. İki türlü OC yapabilirsin. Birincisi PBO yöntemi yaparak, anakart'ında destekliyorsa eğer. Bunu yaptığın zaman yük altında olduğu zaman işlemci +200Mhz yükseliyor, ama daha çok dinamik şekilde. Yani 4.1Ghz kadar ulaşıyorsun. Fakat şu ayrıntı önemli. Diğer türlü AMD 2600 OC potansiyelini tüm çekirdekler için tam olarak ne kadar yükseltilebilir bilmiyorum, ama bakacağım. Fakat PBO yöntemi ile tekli çekirdek performans daha iyi artıyor. Bu durumda CS:GO ve Valorant gibi yüksek FPS oyunlarda genel FPS artışı olmasa bile pek fazla, oyunun akıcılığını etkiliyor. Ve AMD işlemcilerde genelde PBO uygulaması diğer türlü tüm çekirdekleri OC yapmaktan daha iyi sonuçlar veriyor. Özellikle gecikme konusunda. Sen ilk önce tüm çekirdeklere frekans yükselt. 4.2Ghz ile başlayalım. BIOS üzerinden "Cpu Clock Ratio" ayarını 4.2 yap. Daha sonra "Advanced Cpu Settings" kısmına gir ve CPU voltage değerini 1.3 yap. Başka bir şey yapma şimdilik. Bunu dene, daha sonra PBO destekliyse anakartın bakarız onada...Merak etme bu iki uygulamadan sonra bilgisayarın her türlü açılır.
Deniyorum hocam

CPU voltage kısmı yok, dynamic vcore kısmı var.

Clock ratio kısmını 4.2 yapıp pcyi başlattığımda açılmadı.

Voltage settings yerinde sadece bunlar var.

Dosya Ekleri

• 16570626163831895989320745601666.jpg
    16570626163831895989320745601666.jpg
    138,1 KB · Görüntüleme: 14
Clock ratio kısmını 4.2 yapıp pcyi başlattığımda açılmadı.

Voltage settings yerinde sadece bunlar var.
Sen en iyisi bana Gigabyte marka anakartın modelini söyle :D Tam olarak nerede ne yapacağını söyleyeyim. Bazen modele göre arayüz ve ayarlar farklı yerlerde olabiliyor.

He tamam model yazıyor. Döneceğim hemen

Bu kısımdan yapacaksın. BIOS üst sekmeden "Peripherals" bas. Açılan yerden aşşağıda "AMD Overclocking" Tıkladıktan sonra "Accept" diyorsun. Açılan yerden "Manuel CPU Overlocking"
Buradan CPU frekans hızını 4.1Ghz (4.2 demiştim ama önce 4.1 deneyelim) yap önce :) Altından da voltage değerini 1.33 yap.

Geri
Yukarı