R5 2600 için 800 TL Sıvı soğutma tavsiyesi

Jıjoe

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bir sıvı soğutma almak istiyorum. Kasam Cooler Master Masterbox Lite 5 80+ 600W. İşlemci ise Ryzen 2600. Hangi sıvı soğutmaları önerirsiniz? Bütçe maximum 800TL.

Sıvıda kararlı iseniz tavsiye veremem, custom kendim kurmadığım sürece sıvı soğutma kullanmayı düşünmüyorum.Ancak en kalitelisi Corsair diye gördüm araştırmalarımda.
Aircooler olarak tek tavsiyem f/p rakibi olmayan Akasa Venom Medusa
(adam sıvı soğutma tavsiye sormuş konuyu kirletme yazmayın,çünkü yazamazsınız fikrimi yazdım ben)

OC yapmayacaksanız sıvı soğutma almanıza gerek yok Noctua markasının soğutmaları işinizi fazlasıyla görür piyasadaki en iyi hava soğutma üreticisidir görünümü pek ışıklı fln olmasada performansı çok iyidir sesi neredeyse yok kadar az ses veren ve bir o kadarda iyi soğutan bir soğutmadır.

Cooler Master almanı tavsiye etmem, ben aldım pişman oldum değişik tuhaf sesler geliyor.
Biraz bakındıktan sonra sol fanından ses geldiğini farkettim, kasanın önündeki 3 fandan biri ile değiştirdim, ses şuan yok gibi ama diğer fanında da bu gün aynı sesi azda olsa çıkardığını gördüm, eğer rahatsız edecek şekilde olursa yine önden bir fanla değişirim.
Kısacası uğraşmak istemiyorsan cooler master alma.

800tl ye sıvı soğutma almak yerine elinizdeki kasayı değiştirip hava soğutma alırsanız fazlasıyla memnun kalacaksınız çünkü sıvı soğutmada alsanız o kasanın havalandırması aşırı kötü ve istediğiniz değerlere ulaşmayacak işlemciniz. MB511 kasayı alıp yanına 300tl bandında hava soğutma almanızı öneririm o da artic freezer duo 34 esport modeli olur. Aynı kasadan bende de vardı değiştirmek zorunda kaldım kasayı şuan çok memnunum değiştirdiğim için.

Cooler Master almanı tavsiye etmem, ben aldım pişman oldum değişik tuhaf sesler geliyor.
Biraz bakındıktan sonra sol fanından ses geldiğini farkettim, kasanın önündeki 3 fandan biri ile değiştirdim, ses şu an yok gibi ama diğer fanında da bu gün aynı sesi az da olsa çıkardığını gördüm, eğer rahatsız edecek şekilde olursa yine önden bir fanla değişirim.
Kısacası uğraşmak istemiyorsan Cooler Master alma.
Bende de Cooler Master soğutucudan var, fanlarından biri boşta bile arada değişik sesler çıkarmaya başladı. Normalde garantiye gönderirdim ama para iadesi yaparlarsa verilen parayla aynı seviyede soğutucuyu alamayacağım için (dolar kurundan dolayı) gittim yeni fan aldım. Diğer fan ile şu an idare ediyorum. Diğer fandan da hafiften ses geliyor ancak bu sesi sadece kulağımı fana yaklaştırınca duyduğum için sorun etmiyorum.

Uzun lafın kısası, Cooler Master fan işini beceremiyor. Sadece soğutucudan yola çıkarak söylemiyorum. Başka bir fanım daha vardı Sickleflow 120 diye, o da bayağı sesli idi. İnternette de bazı fanlarının sesli çalıştığını gördüm. Belki soğutucunun kendisi kalitelidir ancak fanları kesinlikle uzun yıllar götürecek cinsten değil.

Ayrıca 800 TL'yi sıvı soğutmaya vermek yerine işlemciyi yükseltirseniz daha mantıklı bir seçim olacaktır. İşlemci ısınıyor ise de kasanın ön kapağını çıkarıp sıcaklık testi yapın, eğer sıcaklıklar önemli derecede düştüyse kasanın önünde delikler açmayı düşünebilirsiniz. Böylece hiç masraf etmeye gerek kalmaz.

Biraz daha arttırabilirsen bütçeyi Corsair H115İ Pro RGB tavsiye ederim. Çok ekstrem soğutma değerleri yok, tabii yine de iyi soğutuyor ama çalıştığını duymazsın bile.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı