R5 2600 için Soğutucu Önerisi

Yorum için teşekkür ederim. OC'u Bios'tan kapattığımda Ryzen Master'da gözüken EDC (CPU) kullanımı Chrome açarken dahi %99'da çalışıyor. Sonra tekrar düşüyor; oyunlarda ise hep %99'da. Ayrıca güç seçeneklerinden de Amd balanced seçili. Sizde de aynı durum mu oluyor.

Eki Görüntüle 546493

Performance Core Boost kapattığım ve güç ayarını açtığım için o değerlere zor geliyor. Fakat önceki standart ayarında genel o kısım bendede %99 kalıyordu.

Yorum için teşekkür ederim. OC'u Bios'tan kapattığımda Ryzen Master'da gözüken EDC (CPU) kullanımı Chrome açarken dahi %99'da çalışıyor. Sonra tekrar düşüyor; oyunlarda ise hep %99'da. Ayrıca güç seçeneklerinden de Amd balanced seçili. Sizde de aynı durum mu oluyor.

Eki Görüntüle 546493
Arctic ile 4.2 GHz almıştım. Sonra sıvı soğutma ile 4.3 zorlamıştım fakat verimli olmadığından 4.2'ye geri dönmüştüm bunu da ekleyeyim yardımcı olur belki.

Performance Core Boost kapattığım ve güç ayarını açtığım için o değerlere zor geliyor. Fakat önceki standart ayarında genel o kısım bende de %99 kalıyordu.

Core Performance Boost'u ben de kapattım. EDC kullanımı söylediğiniz gibi düştü lakin işlemci artık max 3.4 GHz'de çalışıyor. Bu durumda performans kaybı yaşamayacak mıyım?

Core Performance Boost'u ben de kapattım. EDC kullanımı söylediğiniz gibi düştü lakin işlemci artık max 3.4 GHz'de çalışıyor. Bu durumda performans kaybı yaşamayacak mıyım?

Core Performance Boost işlemcinin turbo ayarı oluyor bir nevi. Bunu kapatınca işlemci ham stok hızını alıyorsun. Fakat işlemciden tam turbo performansını alamıyorsun ama ömrü sağlıklı ve stabil oluyor. Sıvı soğutma olduğu halde bunu açmadım. Hatta daha farklı ayarlar yapmak istedim. Fakat vazgeçtim, çünkü şuanda bannerlord çok iyi fps değerleri alıyorum herhangi bir takılma söz konusu olmadı. İlerleyen süreçte fps eksiğim olursa turbo ayarını yani Core Performance Boost açık yapacağım.

Core Performance Boost işlemcinin turbo ayarı oluyor bir nevi. Bunu kapatınca işlemci ham stok hızını alıyorsun. Fakat işlemciden tam turbo performansını alamıyorsun ama ömrü sağlıklı ve stabil oluyor. Sıvı soğutma olduğu halde bunu açmadım. Hatta daha farklı ayarlar yapmak istedim. Fakat vazgeçtim, çünkü şuanda bannerlord çok iyi fps değerleri alıyorum herhangi bir takılma söz konusu olmadı. İlerleyen süreçte fps eksiğim olursa turbo ayarını yani Core Performance Boost açık yapacağım.

Yani Boost açıkken sıcaklığın yüksek olması ve EDC kullanımının birden %99'a çıkması normal ancak uzun ve dengeli bir kullanım için ek performansa gerek yoksa kapalı kullanılabilir. Ancak OC Genie r5 2600 icin biraz fazla geliyor.

Bu durumda ben soğutucu alırsam muhtemelen sıcaklığa göre ve fps farkına göre açabilirim.

Ancak OC Genie, r5 2600 için hiçbir zaman açılmamalı mı?

Yani Boost açıkken sıcaklığın yüksek olması ve EDC kullanımının birden %99'a çıkması normal ancak uzun ve dengeli bir kullanım için ek performansa gerek yoksa kapalı kullanılabilir. Ancak OC Genie r5 2600 icin biraz fazla geliyor.

Bu durumda ben soğutucu alırsam muhtemelen sıcaklığa göre ve fps farkına göre açabilirim.

Ancak OC Genie, r5 2600 için hiçbir zaman açılmamalı mı?

Bende oc genie yerine game boost ayarı var kendine göre oc yapıyor. Fakat yabancı forumlardan okuduğum bilgi nazarında bu tarz bios yazılımında veya anakart üzerinde bulunan oc tuşunu önermiyorlar. Sağlıklı olması açısında kendinizin bu işlemleri yapmanızın sağlıklı olucağını söylüyorlar. İllaki performanslı çalışmasını istiyorsan Core Performance Boost açman yeterli. Kendi vermiş olduğu turbo yani 3.9'a kadar otomatik yaptığın işlemlere göre artıcaktır.

Yük altında 50 derece en kaliteli sıvı soğutmalar ile bile zor. O büyük ihtimalle boştaki sıcaklıktır. Ayrıca Akma tıkanma gibi riskleri olabiliyor bu tür markaların. Yanlış anlamayın markayı kötülemeye çalışmıyorum ama ML serisi hariç bu konuda kendini tanımış markalardan almanızı tavsiye ederim sıvı soğutmayı.
Senin için bir test yaptım buyur. 🤭
bos.JPG

yuk.JPG

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı