R5 2600 ile R5 2600X arasında ne kadar fark var?

AMD'de X ibaresi extended Frequency, yani "iyileştirilmiş frekans" diye çevirebileceğimiz bir ibareyi temsil ediyor.

Kaç FPS fark edeceği değişebilir. GPU'ya yük bindiren AAA oyunlarda değişiklik olmayacaktır, CPU'ya yük bindiren Online rekabetçi oyunlarda ise bir değişim olabilir.

Aradaki frekans farkı 200MHz, fiyat farkına bağlı. TDP'ye ise 30W ekliyor bu 200MHz'lik artış. Fiyat farkı eğer fazla ise (100-150 TL'den fazla) 2600 alıp OC yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Neredeyse hiç fark yok teknik anlamda.

İşlemci yılından bir şey olur mu mesela 2 tane düzgün kullanılmış işlemci var biri 1 yıllık diğeri 2 yıllık ama 1 yıllık kargo ile uzun sürede gelecek 2 yıllık ise elden direkt teslim alacaksınız sizce hangisi?

İşlemci yılından bir şey olur mu mesela 2 tane düzgün kullanılmış işlemci var biri 1 yıllık diğeri 2 yıllık ama 1 yıllık kargo ile uzun sürede gelecek 2 yıllık ise elden direkt teslim alacaksınız sizce hangisi?
Fiyat farkı çok yoksa 1 yıllık olanı almaya çalışın az kullanılmış olması daha iyidir.

Bundan çok işlemcilerin çalıştırıldığı koşullar ve silikonları önemli. İyi silikon iyi bir OC imkanı sunabilir.

Çalıştırıldığı koşullardan kastım: İşlemcinin ne kadar yük altında ne kadar GHz ve voltaj ile kaç zaman hangi sıcaklıklarda iken çalıştırıldığı. Örneğin eğer 2 ay her gün düzenli olarak 8-9 saat 100% yük altında 4.6GHz ile 85+ derecede çalışmış ise bu işlemci için zararlıdır.

Bundan çok işlemcilerin çalıştırıldığı koşullar ve silikonları önemli. İyi silikon iyi bir OC imkanı sunabilir.

Çalıştırıldığı koşullardan kastım: İşlemcinin ne kadar yük altında ne kadar GHz ve voltaj ile kaç zaman hangi sıcaklıklarda iken çalıştırıldığı. Örneğin eğer 2 ay her gün düzenli olarak 8-9 saat 100% yük altında 4.6GHz ile 85+ derecede çalışmış ise bu işlemci için zararlıdır.
2 yıllık olan az kullanılmış hocam. O.c falan yapılmamış.

2 yıllık olan az kullanılmış hocam. OC falan yapılmamış.

Biraz yetersiz biliyor musun, OC yapılmamış olmasına rağmen yüksek sıcaklıklarda yüksek yük altında çalışmış olabilir malum işlemci. Bu da işlemci ömrüne yansır.

Geri
Yukarı