R5 2600 işlemci boşta 80 derece oluyor

zübeyirkara

Hectopat
RAM
Apacer cl16 3000mhz 2x8 16 gb ddr4
Anakart
b450m a pro max
Merhaba Ryzen 5 2600 işlemci kullanıyorum sistemimi yaklaşık 2 ay önce iç dış temizledim fakat sonrasında işlemci sıcaklığım yükte 90 dereceyi gördü. Termal macununu değiştirip tekrar sürdüm fayda olmadı, CPU fanı söküp taktım fayda olmadı hava giriş çıkışları kontrol ettim her şey gayet normal fakat sıcaklık bir türlü düşmedi. Sonrasında işlemci termal macununu son bir defa temizleyip farklı bir şekilde sürdüm bu sefer 5-10 derecelik bir düşüş oldu ben de o şekilde kullanmaya devam ettim. Sonrasında geçtiğimiz gün BIOS Update yaptım ve sistem reboot Loop'a girdi onu hallettim ve sistemi açtım fakat şu an boş yükte 60-90 derece görüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Ryzen 5 2600 işlemci kullanıyorum sistemimi yaklaşık 2 ay önce iç dış temizledim fakat sonrasında işlemci sıcaklığım yükte 90 dereceyi gördü. Termal macununu değiştirip tekrar sürdüm fayda olmadı, CPU fanı söküp taktım fayda olmadı hava giriş çıkışları kontrol ettim her şey gayet normal fakat sıcaklık bir türlü düşmedi. Sonrasında işlemci termal macununu son bir defa temizleyip farklı bir şekilde sürdüm bu sefer 5-10 derecelik bir düşüş oldu ben de o şekilde kullanmaya devam ettim. Sonrasında geçtiğimiz gün BIOS Update yaptım ve sistem reboot Loop'a girdi onu hallettim ve sistemi açtım fakat şu an boş yükte 60-90 derece görüyor.

İşlemcin Turbo'da mı çalışıyor ?

Ve stok fanmı var ?

İşlemcin Turbo'da mı çalışıyor ?

Ve stok fanmı var ?
knk işlemci 3.6 ghzde çalışıyor
ve evet stok fanım var şanlıurfada yaşıyorum burası en az 37 derece oluyor

1655629076459.png

bu aida64 verileri

1655629125583.png

bu da hwmonitör verileri

@emrebello

Son düzenleme:
@emrebello hava sirkülasyonunda sorun yok çünkü ekran kartım gayet serin çalışıyor az önce biosda voltaj düşürme işlemi yaptım voltajı 1 e çektim sonra pc kapandı ve görüntü gelmedi daha sonra bios pilini çıkardım pc 2-3 saat bekledi bios pilini taktım pcyi açtım fakat tarih 2019u gösteriyordu ve boot loop oluştu pcyi açamıyordum baya uğraşlar sonucunda pcyi açtım ama şuana dek her biossa girişimde windows yüklü ssdimi tanımıyordu anca bi kaç ayar değiştirince açılıyordu bende şuan format atmaya karar verdim bu seferde windows 11 için tpm2.0 lazım ve mmcde kontrol edince tpm2.0 hata veriyor sadece işlemcim ısınıyor diye termal macununu değiştirdiğim pc ücretsiz sağlık kontrolü misali başıma iş üstüne iş açıyor sizden ricam eğer sistem hakkında bilginiz varsa discord üzerinden bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

Hocam sistemi açınca işlemci sıcaklığı ne durumda?
CPB kapalı mı?
Sorun soğutucuda bitiyor hocam doğru taktığınızdan emin misiniz?

Hocam sistemi açınca işlemci sıcaklığı ne durumda?
CPB kapalı mı?
Sorun soğutucuda bitiyor hocam doğru taktığınızdan emin misiniz?
hocam sistem açıldığı gibi işlemci sıcaklığı 50den başlıyor ve hızla artıyor
cpb açık halde 60 kapatınca 50 civarı
soğutucuyu işlemci ile beraber en az 6-7 defa söküp taktım değişen bişey olmadı
dip not: bilgisayarda trojen olursa işlemci sıcaklığı artarmı
saygılar

Geri
Yukarı