Çözüldü R5 2600 işlemci yerine R5 5500 işlemci takılınca sistem görüntü vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

apozhel

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Sistemime Ryzen 5 2600 takınca sistemim sorunsuz şekilde çalışıyor fakat Ryzen 5 5500 takınca ekrana görüntü vermiyor. BIOS Update yaptım hala çalışmıyor, sorun anakartta (A520 M-A Pro max) sandım ve tekrardan sıfır bir anakart aldım (B450 M-A Pro max) fakat bu anakartta da aynı sorunu yaşadım.
Ryzen 5 2600 ile RX580 Nitro+ ekran kartını kullanınca sistem açılıyor fakat aynı kartla Ryzen 5 5500 kullanınca sistem görüntü vermiyor.
Ryzen 5 5500 işlemcimi RX550, RX470 gibi ekran kartları ile denediğimde sistemim açılıyor. Ve sistemin bir şekilde daha açılma yolu var o da:
Sisteme önce Ryzen 5 2600 işlemcimi takıyorum ve hemen çıkarıp Ryzen 5 5500 işlemcimi takıyorum sistem açılıyor fakat BIOS ekranı vs. görüntü gelmiyor görüntü sadece Windows'a geliyor. Detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım acaba yardımcı olur musunuz?

Setup:

Anakart: A520 M-A Pro Max / B450 M-A Pro Max.
İşlemci: Ryzen 5 5500 (Ryzen 5 2600 var fakat 5500 serisini kullanacağım)
Ekran kartı: RX580 Nitro+ 4 GB.
RAM: Corsair Vengeance 16 GB 3600 MHz CL 16.
PSU: Frisby FR-PS50F12B 500W.
SSD: Hi-Level 256 GB.

Çözüm
Sistemi RX550 veya 470 ile açıp, BIOS'tan CSM'yi açıp RX580'i takın.
Merhaba, işlemcinin çakma olmadığına emin misininiz?

Ek olarak BIOS sıfırlamayı denediniz?

Güç kaynağının kaplolarına baktınız?

Anakartının BIOS sürümünü güncelle.
reisim yukarıda update yaptığımı belirttim zaten

Sistemi RX550 veya 470 ile açıp, BIOS'tan CSM'yi açıp RX580'i takın.
hocam dediğin şekilde oyun açıldı fakat windows 11 de valorant açamıyorum maalesef onun da bir çözümü var mı yoksa ekran kartı mı düşürmem lazım

Son düzenleme:
Reisim yukarıda Update yaptığımı belirttim zaten

Hocam dediğin şekilde oyun açıldı fakat Windows 11 de Valorant açamıyorum maalesef onun da bir çözümü var mı yoksa ekran kartı mı düşürmem lazım

CSM kapatınca o kart saçmalıyor, Secure Boot içinde CSM kapatmak gerekiyor.

Kartı UEFI olarak çalıştırma, güncel BIOS yazma yöntemleri bazen işe yarıyor, ama biraz karışık ve riskli.

Yeni konular

Geri
Yukarı