R5 2600 işlemciden R5 5600X'e geçmek

Cyberpunk tarzı AAA oyunlarda FPS'in değişmeyeceğini yazmışsınız hocam 5-10FPS her türlü yaratır ve geleceğe büyük bir yatırım olur GPU değiştirirken darboğazı düşünmesine gerek kalmaz.
Değişmez tabi ki örnek video attım oradan bakabilirsiniz. Değişiyor mu değişmiyor mu diye.

1080p Ultra ayarlar Cyberpunk 2077 tüm Ryzen nesillerinde 5600 XT ve 5700 XT'de aynı performansı veriyor. Arkadaşın ekran kartı bu dediklerimden daha düşük seviye bir ekran kartı. Ben sadece bilgilendiriyorum Sadece işlemci değiştirmenin nerede nasıl performans artışı sağlayacağını.
Eğer arkadaş rekabetçi oyunlarda daha yüksek fps almak istiyorsa var olan darboğaz azalacağından dolayı işlemci değiştirmek fps arttırır. Fakat zaten darboğaz olmayan oyunlarda ekran kartının gücünün tam olarak kullanıldığı durumlarda koyduğunuz işlemci besleyecek kapasitede ise kartı fps değişmez.

CS:GO, Valorant dışındaki oyunlarda 1 FPS artarsa öpüp başına koy.

AAA+ oyunlarda 5-10FPS fark yaratır.

Ekran kartı %99 beslendikten sonra hangi FPS artacak bunu hangi teknik bilgiyle söyledin? RDR2, Cyberpunk 2077, Tomb Raider, Witcher 3 vb. hiçbirinde FPS artışı olmaz. 1024x768 çözünürlükte en düşük ayarlarda oynamıyorsa tabii ki. %0.01 ve %0.1 artabilir ama ortalama ve maksimum artmaz.

Ekran kartı %99 beslendikten sonra hangi FPS artacak bunu hangi teknik bilgiyle söyledin? RDR2, Cyberpunk 2077, Tomb Raider, Witcher 3 vb. hiçbirinde FPS artışı olmaz. 1024x768 çözünürlükte en düşük ayarlarda oynamıyorsa tabii ki. %0.01 ve %0.1 artabilir ama ortalama ve maksimum artmaz.
Hay canını yiyeyim ya, yok arkadaş insanlar bilmedikleri konularda konuşmayı çok seviyorlar.

CS:GO gibi saçma örnekler vermeyin lütfen. Darboğaz yoksa çok bir şey artmıyor CS:GO gibi oyunlar hariç oyunlarda. Zaten R5 2600 ile 300 FPS alacak, R5 5600X ile 400 FPS alacak. Bir şey de fark etmeyecek yani, 400 hz monitör çıkmadı daha.
2 katından bile daha yüksek FPS alırsınız. 3600 ile 5600X arasında dağlar kadar fark var 2600 ile düşünemiyorum. AAA oyunlarda o kadar fark olmaz ancak gene olur CS:GO Valorant gibi oyunlarda FPS'iniz 3 belki 4 katına çıkar.
Ne üçü, ne dördü? CS:GO sadece CPU dayalı bir oyun değildir. CPU'ya "daha" dayalıdır sadece. Ekran kartını yine yüzde 100 olmasa da kullanacak.

Bence dediğiniz gibi genel olarak artmaz ama AC ve Cyberpunk gibi oyunlarda şehir içinde FPS
artar ama değer mi orası tartışılır.

CS:GO gibi saçma örnekler vermeyin lütfen. Darboğaz yoksa çok bir şey artmıyor CS:GO gibi oyunlar hariç oyunlarda. Zaten R5 2600 ile 300 FPS alacak, R5 5600X ile 400 FPS alacak. Bir şey de fark etmeyecek yani, 400 Hz monitör çıkmadı daha.

Ne üçü, ne dördü? CS:GO sadece CPU dayalı bir oyun değildir. CPU'ya "daha" dayalıdır sadece. Ekran kartını yine yüzde 100 olmasa da kullanacak.

1050 kullanıp yanına 5600X kullanıp 600FPS alan arkadaşım var internette bir sürü videosu var CS:GO CPU'ya dayalı bir oyun bunun aksinin iddia edileceğini düşünmüyorum.

Hocam dediğiniz doğru zaten kim buna itiraz etti. 2600X ile 5600X in karşılaştırmasını yapıyoruz 5600X e geçerse sistemin upgrade şansı olacak bunu arkadaş belirtmiş.

Aslında amaç yavaş yavaş Update etmek. İşlemci şimdi daha sonra ekran kartı anakart vs.
O şekilde ileriye dönük adım atacaksan İntelin çarpan kiliti açık bir i5 almanı öneririm. En azından ilerideki alacağın ekran kartı için hız aşırtırsın. Ryzen'le bunu yapabileceğini pek sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı