R5 2600 işlemciden R5 5600X'e geçmek

1050 kullanıp yanına 5600X kullanıp 600FPS alan arkadaşım var internette bir sürü videosu var CS:GO CPU'ya dayalı bir oyun bunun aksinin iddia edileceğini düşünmüyorum.
İtiraz etmedim zaten. Daha çok CPU dayalı fakat bu hiç ekran kartı kullanmayacağı anlamına gelmiyor.

Upgrade için kesinlikle alınır.

Aslında amaç yavaş yavaş Update etmek. İşlemci şimdi daha sonra ekran kartı anakart vs.

Tabii güzel bir fikir. İyi işlemci göz çıkarmaz ekran kartını ileride yükseltme planı varsa uygundur fakat bunun için Ryzen 5600'ün piyasaya çıkmasını beklemeni öneririm. Hem daha ucuz olacak.

Hocam dediğiniz doğru zaten kim buna itiraz etti. 2600X ile 5600X in karşılaştırmasını yapıyoruz 5600X e geçerse sistemin upgrade şansı olacak bunu arkadaş belirtmiş.

Bazı yanlışlarını düzelttim yalnızca. Rekabetçi oyunlarda özellikle olmasının sebebi çok üst FPS değerlerine çıkılmak istemesi ve ekran kartı beslemesinin düşmesi. Bunlar dışında alacağı FPS aşağı yukarı aynı olacaktır çünkü kendi ekran kartımın, kendi işlemcimden çok daha güçlüleriyle olan testleri fazlasıyla takip etmiştim bir ara hiç fark yoktu. Ekran kartına OC yapmak, Smart Access Memory açmak (varsa) bir tık daha faydalı olur bu masrafa kıyasla. Tabii sistem yükseltilecekse mecburiyet, 2600'ün sınırı belli.

Bence dediğiniz gibi genel olarak artmaz ama AC ve Cyberpunk gibi oyunlarda şehir içinde FPS
artar ama değer mi orası tartışılır.

5500 XT 8 GB kullanıyorum Ryzen 1500X ile en düşükte darboğaz oluyor mu evet ama high ve ultrada 5600X ile kullanan kişiyle aynı FPS değerlerini alıyoruz Cyberpunk 2077'de. Bu kartı 3600 ile kullananlarla da kıyasladığımda performansımız aynı (CS:GO hariç). 2600'ün gücü de 1660 Super için oldukça yeterli. Yani RDR2'de ultra ayarlarda 60 FPS alırım hayaliyle alınırsa üzücü olur.

Neden yazdığıma güldüğünü anlamadım. Hangi oyunda hangi durumda 2kat fazla fps alacak acaba? İşlemci doğrudan FPS'i etkilemez. Daha iyi bir işlemci darboğaz olan durumlarda ekran kartının daha yüksek performans vermesini sağlar. Yoksa zaten AAA oyunlarda %100 kullanılan ekran kartından daha fazla fps nasıl alacak?
2600X ve 2060 var elimde .5600X alsam mi diye düşünüyorum fark olur mu ? FPS vs.

2600X ve 2060 var elimde .5600X alsam mi diye düşünüyorum fark olur mu ? FPS vs.
Konu boyunca dediğimiz gibi Rekabetçi oyunlarda FPS artışı olacaktır fakat daha çok ekran kartına bağımlı olan oyunlarda(AAA) FPS değişmez.

0.1% ve 1% değerlerinde de artış gözlemlenir akıcılık açısından bu iki arkadaş önemli.

5600X ile nasıl mis gibi OC yapabiliyorsun? Bu işlemci zaten hız aşırtılmış bir işlemci, Intel'le yapacağın gibi OC yapamazsın bunu.

Intel'in OC performansını kimse tartışmaz zaten hocam 5600X e yakın 10700k ya güçlü bir soğutma alıp OC yapıldığında oyunda yer yer 5900X ile aynı performansı veriyor ancak kaliteli bir soğutucu ve anakart gerekiyor bu yüzden fazla tercih edilmiyor.

Geri
Yukarı