R5 2600 OC sonrası sistem açılmıyor

emrecanakisik

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Processor: AMD Ryzen 5 2600
Graphics Card: Radeon RX5700XT 8GB
Motherboard: Gigabyte B450 Aorus M
RAM: Adata XPG Gammix 8*4GB 3000Mhz
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Anakart: B450 Aorus m.
Ekran kartı: Aorus RX580 8 GB.

Sorunum: Bugün işlemcime OC yapmak istedim. Ekran kartımı besleme sorunu yaşıyordu. Bir anda 4.5GHz'ye çektim. Benim kullandığım anakartta otomatik OC özelliği yok. O yüzden ben manuel olarak yapmak istedim. İşlemciye ek olarak 0.3v verdim. Normalde 4.2'de bu elektriği verince bir sıkıntı çıkmıyordu. Ama 4.5'te denediğimde bir türlü ekran gelmedi. BIOS pilini çıkarıp 15-20sn bekledim. PC'yi yeniden açmaya çalıştığımda ekran gelmedi. Anakartın hata LED'lerinde ekran kartı hata LED'i yanıyordu. Şu an BIOS'a dahi giremiyorum. Bedenini bir türlü bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Sorunum: Bugün işlemcime OC yapmak istedim. Ekran kartımı besleme sorunu yaşıyordu. Bir anda 4.5GHz'ye çektim. Benim kullandığım anakartta otomatik OC özelliği yok. O yüzden ben manuel olarak yapmak istedim. İşlemciye ek olarak 0.3v verdim. Normalde 4.2'de bu elektriği verince bir sıkıntı çıkmıyordu. Ama 4.5'te denediğimde bir türlü ekran gelmedi. BIOS pilini çıkarıp 15-20sn bekledim. PC'yi yeniden açmaya çalıştığımda ekran gelmedi. Anakartın hata LED'lerinde ekran kartı hata LED'i yanıyordu. Şu an BIOS'a dahi giremiyorum. Bedenini bir türlü bulamadım.
0.3V verdiğin değer üzerinden büyük bir değer sayılabilir. İşlemci güç beslemesini çıkarıp tekrar takın, pil ile resetlemek işe yaramış olması gerekiyor ancak, siz yine de tekrardan bir CMOS pinlerini (PC fişe takılı değilken) kısa devre yaptırarak resetleyin. Değer sıfırlanınca hata ondansa geçmesi gerekiyor.

Bios pilinizi çıkarttığınızda bilgisayarınız fişe takılı mı idi? Eğer öyle ise fişten çektikten sonra BIOS pilini çıkartıp 2-3 dakika sonra tekrar takın.

Artı -1 Eksi
Hocam hiçbirşey olmazda bios pili çıkarın sistemi çalıştırın. Çalışır ondan sonra kapatıp pili tak fakat direk 4.5 ghz yapma 0.1 ghz arttırıp voltajı az arttır.
Hocam hiçbirşey olmazda bios pili çıkarın sistemi çalıştırın. Çalışır ondan sonra kapatıp pili tak fakat direk 4.5 ghz yapma 0.1 ghz arttırıp voltajı az arttır.

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı