R5 2600 oyunlarda 95 dereceye çıkıyor

SplinterSen

Hectopat
Selam Ryzen 5 2600 ve 1660 Ti PC'ye sahibim. İşlemcim boşta 60 derece oyunlarda vs çok kısa sürede 95 dereceye sabitleniyor bir süredir böyleydi ne yaptıysam düzelmedi fakat artık thermal throtting denen şey olduğunu düşünüyorum ve oyunlarda GHz'im 0.8'lere inmeye başladı. Bu sorunu yaşadıktan sonra termal macun yeniliği kasa temizliği vs yapmama rağmen hiçbir düzelme yok işlemcinin sıcaklığını düşüremiyorum voltaj olarak kıstım işlemcinin gücünü kıstım CPU Boost'u kapattım fakat hala durum aynı. Nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. AMD'nin stok fanını kullanıyorum fan kaynaklı bir ısınma mıdır fan değiştirirsem problemim çözülür mü ya da güç kaynağından bir sorun mu vardır? (Kaliteli ve düzgün bir termal macun uygulaması yaptım işlemci fanı düzgün şekilde takılı ve de kasa içi hava akışım düzgün)
Anakartım: ASUS Prime B450M K soket am4.
İşlemcim: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: 1660 Ti.
İşlemci için fan öneriniz varsa da bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi macunu sürdünüz? Fazla sürmüş olabilirsiniz.

Fanları tam sıkmamış olabilirsiniz hava boşluğu olabilir.

Aynı işlemci ve aynı ekran kartına sahibim bende de oyunlarda 95 e çıkıyordu anlık takılmalar oluyodu bende iyi bir termal macun aldım ve fanı temizledim şuan sıcaklık çok boş olmasa da boşta gibi bir şeyde 45 derece oyunlarda maksimum göreceği 70 filan.

Termal macun yenilemeden önce de durum böyleydi yeniledikten sonra da aynı şekilde devam ediyor sadece yükte değilken derece düştü yükteyken anında 95e fırlıyor ve ghz düşürüyor. fanımın ayakları tam anlamıyla oturuyor milim oynama yok. CPB kapattım kasamın camları açık tüm fanlar da çalışıyor ona rağmen böyledir durum.

Çok garip bir durum. Normalde Ryzen 2600 ısınan bir işlemci değil. BIOS sıfırlayıp sadece XMP açarak denemiş miydiniz?

Çok garip bir durum. Normalde Ryzen 2600 ısınan bir işlemci değil. BIOS sıfırlayıp sadece XMP açarak denemiş miydiniz?

Tam anlamıyla böyle yaptım işlemci fanımı tozumu her şeyimi sorunsuz şekilde hallettikten sonra BIOS güncellememi attım sadece XMP açarak denedim gene durum aynıdır. Ekstra olarak verebileceğim bilgi de şudur 1.5 yıl öncesinde PC'yi yeniden başlat attığım anda CPU over temp hatası alıyordum BIOS ile ilgili bir sıkıntıdandır PC'yi yeni açtım anında 99 derece olup over temp atmıyordur ya diyordum her şeyi yaptıktan sonra dahi yeniden başlatınca over temp alıyorum :) artık sorunun ya işlemci fanımın tamamen bozuk ya da güç kaynağımda bir sorunlar olduğunu düşünmeye başladım.

Aynı şeyleri düşünüyoruz bize düşünecek bir şey bırakmamışsın :D O zaman soğutucu alabilme imkanınız varsa alıp deneyin hocam böyle sıcaklıklar görsem açmaya korkarım sistemi. Ayrıca sorunun işlemcide de olma ihtimali var. Ya da ısı sensöründe. 99 derecede kapandığı zaman fana elinizi değdirin gerçekten o kadar sıcak mı anlaşılır.

Aynı şeyleri düşünüyoruz bize düşünecek bir şey bırakmamışsın :D o zaman soğutucu alabilme imkanınız varsa alıp deneyin hocam böyle sıcaklıklar görsem açmaya korkarım sistemi. Ayrıca sorunun işlemcide de olma ihtimali var. Ya da ısı sensöründe. 99 derecede kapandığı zaman fana elinizi değdirin gerçekten o kadar sıcak mı anlaşılır?

Vallahi usta soğutucu almak istiyorum fakat alıp takıp aynı değerleri gördüğümde ki yüz ifademi minik bir hayal edince korkuyorum :D bu derecelerde bende korkuyorum ve çözüm yolunu da bulamıyorum ne yapacağımı da bilmiyorum hayırlısı bakalım
Fan önerilerine açığım hiçbir fikrim yok ne iyi gelir sıvı soğutucu hava soğutucu ne almalıyım ona bir yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Geri
Yukarı