R5 2600 RTX 2060 oyunlarda düşük performans

foreverr

Hectopat
Selamlar. Aslında bilgisayarımda bu performans düşüklüğünün olduğunu uzun zamandır biliyordum ancak bilgisayarım 60 Hz olduğundan ve ne kadar rekabetçi oyunlar oynasam da eğlencesine oynadığım için çok umursamamıştım. Ancak bugün GTA 5'i indirmemle aldığım FPS değeri sonucunda bu konuyu oluşturmam gerektiğini anladım. Çünkü oyun çok kasıyordu. Yani 60 FPS'in altına inmese yine de idare edebilirdim ancak zaten ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi 40'lara 50'lere kadar düşen bir FPS değerinden bahsediyorum. Genel olarak oyunlarda sistemime göre daha düşük FPS alıyorum. Oynadığım oyunlardaki FPS değerlerimi kontrol edip YouTube'dan karşılaştırdım ve karşılaştırdığım videolara göre FPS'imin düşük olduğunu gördüm. Ayrıca arkadaşlarımla da değerleri karşılaştırdım (arkadaşlarımın bilgisayarları benimkinden daha kötü) ve sonuç yine ya benden yüksek alıyorlar ya da aynı değerlerde oluyordu (çoğu oyunda). Sorunu çözmek için internette uzun araştırmalar yaptım ancak çözüm bulamadım. Sistemimden bahsedecek olursak:

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 six-Core Processor (12 cpus), ~3.4 GHz.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060 OC 6 GB.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
SSD: Toshiba OCZ 480GB TR-200 serisi SATA 3.0 SSD.
RAM: Adata XPG Gammix DDR4 3000 MHz 2x8 GB RAM.

Ayrıca 6 oyunda FPS değeri, GPU, CPU kullanımı gibi değerleriyle birlikte test ettim ve ekran görüntülerini aldım. Ek olarak tüm oyunlarda V-Sync kapalı, ekran kartı Driver'ı güncel, Windows güncel ve oyunların ayarları en yüksekte.

Apex Legends: Mekana göre FPS değerleri değişiyor. Bazı yerlerde 110 - 120, bazı yerlerde ise 140 - 150 FPS alıyorum. Maksimum 170 FPS'i gördüm.
LoL: Oyun başında 300'ü bile görüyor, minyonlar gelene kadar da 220 - 270 arası FPS alıyorum ancak minyonlar ve rakip oyuncu koridora geldiğinde 130 - 160 FPS arası oynuyorum ve takım savaşlarında 110 120'lere kadar düşüyor.
Valorant: Round başlamadan önce 180-200 FPS arası alıyorum ancak çatışmadayken 120-130 FPS'lere kadar düşüyor.
Rocket League: Maksimum 250 FPS alınıyor diye biliyorum ve en düşük 180 - 190 FPS'i gördüm. Genel olarak 200 FPS üstü alıyorum.
Tom Clancy's Rainbow Six: Siege: Vulkan açık değilken 110-160 arası FPS alıyorum ancak Vulkan açıkken 150 - 200 FPS arasında oynuyorum.
GTA 5: Story Mode'dayken şehirde gezerken en az 90 FPS gördüm 90-110 FPS arası oynuyorum, daha sakin, kalabalığın az olduğu mekanlarda maksimum 140 FPS gördüm. Asıl sıkıntı yer Online kısmı. Arabayla şehirde gezerken 45-60 FPS arası alıyorum, kalabalığın az olduğu yerlerde ise Max 65-70 FPS alıyorum.

Son olarak bilgisayar hakkında çok fazla bir bilgim yok lütfen yardımcı olmaya çalışırken biraz detaylı anlatırsanız çok mutlu olurum şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.r

Dosya Ekleri

• Apex Legends.png
    Apex Legends.png
    128,2 KB · Görüntüleme: 68
  • LoL.png
    LoL.png
    152,5 KB · Görüntüleme: 75
  • Rocket League.png
    Rocket League.png
    217,8 KB · Görüntüleme: 68
  • Valorant.png
    Valorant.png
    127,5 KB · Görüntüleme: 68
  • R6 Vulkan Kapalı.png
    R6 Vulkan Kapalı.png
    209,7 KB · Görüntüleme: 66
  • R6 Vulkan.png
    R6 Vulkan.png
    220,8 KB · Görüntüleme: 56
  • GTA V Story Mode.png
    GTA V Story Mode.png
    135 KB · Görüntüleme: 59
  • GTA V Online.png
    GTA V Online.png
    162,9 KB · Görüntüleme: 69
  • CPU.png
    CPU.png
    28,1 KB · Görüntüleme: 69
  • GPU.png
    GPU.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 65
  • RAM.png
    RAM.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 56
  • RAM 2.png
    RAM 2.png
    21,5 KB · Görüntüleme: 65
Hocam gta online öyle story modu gibi değil haritası devasa ve oyun içi gerçek kullanıcılarında olduğunu varsayarsak fps in düşük olması normal.Diğer oyunların değerleride normal anormal olan birşey yok rahatınıza bakın.

Hocam gta online öyle story modu gibi değil haritası devasa ve oyun içi gerçek kullanıcılarında olduğunu varsayarsak fps in düşük olması normal.Diğer oyunların değerleride normal anormal olan birşey yok rahatınıza bakın.
Anlıyorum ancak bir arkadaşımı göz önüne alırsak; R9 290 ekran kartı ve i5 9600k işlemcisi var. İşlemcisi benimkisinden biraz daha iyi olsa da ekran kartlarımız arasında hatrı sayılır derecede bir fark bulunmakta. Fakat Valorant'ta FPS'lerimiz neredeyse aynı. Bence bu normal değil.

Anlıyorum ancak bir arkadaşımı göz önüne alırsak; R9 290 ekran kartı ve i5 9600k işlemcisi var. İşlemcisi benimkisinden biraz daha iyi olsa da ekran kartlarımız arasında hatrı sayılır derecede bir fark bulunmakta. Fakat Valorant'ta FPS'lerimiz neredeyse aynı. Bence bu normal değil.
Gta ve valorant işlemci kullanan oyunlar.ekran kartının çok fonksiyonu yok.vede 9600k ciddi anlamda oyun performansı iyi bir işlemci.Userbanchmarkta işlemci kıyaslamasına bakabilirsiniz.Speedrank ta sizin işlemci 187 ,9600k 39. sırada.

Gta ve valorant işlemci kullanan oyunlar.ekran kartının çok fonksiyonu yok.vede 9600k ciddi anlamda oyun performansı iyi bir işlemci.Userbanchmarkta işlemci kıyaslamasına bakabilirsiniz.Speedrank ta sizin işlemci 187 ,9600k 39. sırada.
Tamam, doğru söylüyorsunuz ancak böyle bir sistemde gerçekten 40-45 FPS'leri görmem çok saçma. Ayrıca internetten de FPS testine baktığımda minimum 60 FPS aldığını görüyorum.

Geri
Yukarı