R5 2600 RX 590 render ve oyundayken kapanıyor

Rexpeita

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.

Bundan tam 1 sene önce İtopya bilgisayar üzerinden DADG2 sistemini sipariş ettim. Geçtiğimiz son 4 aya kadar bir sorun yoktu. Bilgisayarım ara ara kendini nedensiz bir şekilde kapatmaya başlamıştı. Kapatmaktan kastım bir anda mouse, klavye ve monitöre giden elektrik kesiliyordu. Ama kasa çalışmaya devam ediyordu. (RGB’si işlemci fanı vs.) Ama bu kapanma olayı çok nadir oluyordu o yüzden önemsemiyordum. Bu kapanmalar son zamanlarda artmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde render atarken PC kendini 7-8 kere art arda kapattı. Kafaya taktığım için 7-8 kere Sony Vegas üzerinden rendera koydum bilgisayarı. Render çeyreğe geldiğinde bilgisayar kapanıyordu. Ben bu sorunun ısınmadan kaynaklı olduğunu düşündüğüm için tanıdık bir bilgisayarcı arkadaşıma götürdüm. Bakımını yapmasını rica ettim. Lakin bilgisayarcı arkadaşıma götürdüğümde bilgisayar açılmadı. Monitöre görüntü gitmeyip, klavye ve mouse çalışmıyordu. Normalde açıldıktan biraz sonra PC kapanırken şimdi hiç açılmıyordu. E bilgisayar açılmadığı için de herhangi bir arıza tespiti yapamadık. 2 gün sonra kasayı tekrar açmaya uğraştık bu sefer kendi kendine bir şekilde açıldı. PC'yi eve götürdüm hiçbir şekilde render atamıyorum az önce CS:GO’ya girmeyi denedim. 5 dk geçmeden yine monitörün görüntüsü kesilip mouse ve klavyenin elektriği gitti. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bilgisayarcı arkadaşım kısa devre var dedi. Ben PSU'da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Sıcaklık ile alakalı bir kapanma problemi değil bu. Siz değerli arkadaşların yardımını istiyorum. Çok detaylıca anlattım çünkü her detayı çok önemli. Bilgisayarı İstanbul’a aldığım yere götürsem net 20-25 gün gelmez. Sorun çözülür mü o da belli değil. Bu sorunun üstesinden nasıl gelirim? Yardımınıza ihtiyacım var.
Sistem özellikleri:
Ryzen 5 2600.
Sapphire RX590 + Special Edition 8 GB.
MSI B450 M PRO M.2 V2.
Corsair 3000 MHz 2x8 RAM.
Adata 480 GB SSD.
1 TB WD HDD.
Cooler Master Masterbox Lite 5 500W +80.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınmada sorun yok ise güç kaynağı yetersiz kalıyordur. 600W bronz bir PSU ile sorun kalmayacaktır, eğer bir yakınında var ise deneyebilirsin.
1 sene kullandıktan sonra yetersiz kalma olayı nasıl olabilir ki ? Arıza yapmış olabilir mi demek istiyorsunuz ?
Merhabalar. Bende XFX RX 590 kullanıyorum ve görüntü gidip kasa çalışma sorununu yaşamıştım. Ben sorunu kartın Frekans Mhz değerini düşürerek çözmüştüm. Radeon programından Frekans Mhz değerini 100 değer düşürüp deneyin. Yine hata alırsanız aynı ayar üstüne güç limitini -10 yapıp deneyin. Tekrar hata alırsanız farklı sürümlerde deneyin ve yine bu dediğim ayarları deneyin. Görsele eklediğim Windows ayarları kısmından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. Yine hata alırsanız undervolt yapmayı deneyebilirsiniz. Bunlarda çözüm olmaz ise başka bir parçada sıkıntı olabilir.
Hiç o ayarlarını kurcalamadım şu an radeon programında güncel değil güncelleyip deniyorum akşam o halde ...

1 sene kullandıktan sonra yetersiz kalma olayı nasıl olabilir ki ? Arıza yapmış olabilir mi demek istiyorsunuz ?

Hiç o ayarlarını kurcalamadım şu an radeon programında güncel değil güncelleyip deniyorum akşam o halde ...
Tamam hocam ayarları deneyin ben konuyu takipteyim. Kendi kullandığım ayarları atıyorum ama siz bu ayarları yapmayın sadece size anlatmak amaçlı yükledim. Frekans Mhz değerinin son iki değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    77,4 KB · Görüntüleme: 48
  • 16.PNG
    16.PNG
    80,6 KB · Görüntüleme: 54
Tamam hocam ayarları deneyin ben konuyu takipteyim. Kendi kullandığım ayarları atıyorum ama siz bu ayarları yapmayın sadece size anlatmak amaçlı yükledim. Frekans Mhz değerinin son iki değerini 100 değer düşürüp, güç limitini -10 yapıp deneyin.
Tamamdır . İş çıkışı ayarlarınızı uygulayacağım. Duruma göre buradan bildireceğim.

Dün bir test programı indirdim denedim işlemciyi ve ekran kartını baya zorladı ilk defa bilgisayarımın bu kadar ısındığını gördüm ama kapanmadı . Testten 10-15 dakika kadar önce CS:GO’ya girdim 5 dakika geçmeden herhangi bir ısınma problemi olmadan pc yine mouse monitör ve klavyeye giden sinyalleri kesti aynı şekilde kasa çalışmaya pervaneler dönmeye devam etti.

Garantisi hala devam ediyor. Bursa’da yaşıyorum. Bilgisayar ile işlerim var. İstanbula git gel pandemi süreci falan derken kesin 1 ay’ı bulacak... SSD konusuna gelecek olursak 5-6 saniyede açılan bilgisayarım artık 1 dakikada açılıyor. 1 senedir format atmadım çok şey yükledim sildim SSD’nin şu an yarısı boş ...
Kargo ile direkt itopya teknik servise gitmiyor mu?

Kargo ile direkt itopya teknik servise gitmiyor mu?
Normalde aradığımda bana siz sorunu tespit edin hangi parça sıkıntılıysa onu yollayın dendi. Biz sorunu bulamadık. Tekrar arayıp durumu anlattığımda komple sistemi yollayın sorunu detaylıca yazın vs. dediler ... Ama İstanbula gidecek gelecek 1 aylık bir süreç nereden baksanız. Benim şu an amacım daha hızlı sonuca ulaştırabilmek. Olmazsa mecburen yollayacağım zaten ...
Mavi ekran hataları vermeye başladı bilgisayar ... Sorunlar arttıkça artıyor .
Şu an Frekans Mhz değerim 2100 iken 2000'e çektim. Güç limitini ise sizin de dediğiniz üzere -10 yaptım. Ayrıca Radeon'u son sürümüne güncelledim. Şimdi render atmayı falan deneyeceğim. Bakalım son durum ne olacak ...
O ayarları harfiyen yaptıktan sonra pc bu noktaya geldi defalarca kez denedim açılmadı şimdi ne olduysa açıldı. Kafayı yiyeceğim ...
Şu an bilgisayar kısa süreli dondu ve ardından bu hatayı verdi ...
Arkadaşlar güncel durum burada. Lütfen takip eden arkadaşlar yardımcı olabilirler mi ? https://www.technopat.net/sosyal/ko...e-oyuna-girince-3-dk-icinde-kapaniyor.997463/
Arkadaşlar çifte konu muhabbeti varmış bilmiyordum ... Lütfen bu yazımı okuyabilir misiniz . Yardımcı olabilecek kimsem yok maalesef.

Arkadaşlar merhaba

Geçtiğimiz sene bu zamanlar İTOPYA Bilgisayar üzerinden DADG2 adı verilen sistemi topladım.(Toplamaz olaydım.) Bilgisayarım arızalandı ve daha 1 sene garantim olduğu için İTOPYA Bilgisayar müşteri hizmetlerini aramak istedim. Defalarca kez 1 saat sıra bekleyip kaç defa telefonu yüzüme kapattılar. Sorunumla ilgilenmediler . Sorunu benim tespit etmem gerekiyormuş ona göre tek parçayı göndermem gerekiyormuş. Bilgisayarcı arkadaşım da sorunu anlayamadı. En sonunda saatlerce bekleye bekleye ordan oraya aktarıla aktarıla sistemimi kargolamamı söylediler. Tüm sorunları dilli dilli anlatıp kağıda yazdım. Kargo ellerine ulaştı. Onarım süreci başladı . Bu süreçte hiçbir şekilde bilgilendirilmedim ve defalarca kez ben aradım . Teknik servise aktarıyoruz deniyor işte araya şarkı koyuyorlar bekliyorum bekliyorum telefon suratıma kapanıyor. Numaramı veriyorum gün içerisinde aranacaksınız diyorlar aramıyorlar.Telefonda bekletildikten sonra kaç defa telefon kapandı. Her neyse bugün bilgisayarım elime ulaştı. Aynı sorunlar tekrardan devam ediyor. Sadece format atılmış. Bios güncellenmiş vs ... Gerçekten çok sinirliyim.

Bilgisayarın sorunu şuydu : LoL , CS:GO gibi oyunlara girince ya da Render atınca bilgisayar ısınma yapmamasına rağmen 3-4 dakika kadar sonra monitörün görüntüsünü kesiyordu. Aynı zamanda bununla birlikte mouse , klavye , kulaklık gibi aletler de çalışmayı durduruyordu elektrikleri gidiyor, ışıkları sönüyordu. Böyle olunca bilgisayarı resetlemek zorunda kalıyordum. Resetledikten sonra bilgisayar açılıyordu. Şimdi ise kapandıktan sonra resetleyince bilgisayar kendi kendine açılıyor gibi oluyor elektrikler gidiyor. Tekrar kendi kendine açılıyor gibi oluyor elektriler gidiyor 3 4 kere böyle olduktan sonra bilgisayar anakart modelinin gözüktüğü yere geliyor ve donuyor. Kimi zaman ise donmadan açılıyor . Ne yapacağımı şaşırdım. İTOPYA Bilgisayarın bu denli ilgisilizliğine oldukça kızgınım. Sorunun ne kaynaklı olduğunu bilmiyorum. Onlara bilgisayar arıza olay öyküsünü vermeme rağmen özellikle parçaların tek tek garantiye gitmesini istememe rağmen göndermemişler. Ben böyle olacağını biliyordum bunun için detaylı bir şekilde her şeyi kağıda yazdım. Öndeki USB 2.0 girişi çalışmıyor dedim aynı şekilde onarmadan geri yollamışlar. Bununla ilgili de hiçbir yazı vs. yazmamışlar.

Ne yapacağımı bilmiyorum arkadaşlar . Arada kaldım . Lütfen yardım edin . İTOPYA Bilgisayardan bana fayda yok . Bugün 12. gün ve bugün elime ulaştı. Israrla sormama rağmen gereken testleri yaptıklarını hiçbir sıkıntı olmayacağını söyledi telefondaki ilgili kişi. Format atmasını ben de biliyordum ama formatlık bir durum olmadığını ya da bios'un güncellemesiyle ilgili bir problem olmadığını ben de biliyordum. Ki anakartım günceldi . Bunun dışında ekran kartının bios'unu güncellediklerini söylediler . Hiçbir faydası olmadı hatta daha da kötü oldu. Sizce ne yapmalıyım lütfen yardım edin yardımınıza ihtiyacım var. @Recep Baltaş Lütfen yardım edin ne yapmalıyım ?
Kimse yok mu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2. Kez garantiden geliyor sorun yine aynı ...

Dosya Ekleri

• 41666BAA-CC19-4E0D-AB38-D907A2404D16.jpeg
    41666BAA-CC19-4E0D-AB38-D907A2404D16.jpeg
    70,1 KB · Görüntüleme: 58
  • 321321132.png
    321321132.png
    90 KB · Görüntüleme: 46
  • 676310F3-0AA2-41DA-9F2F-9BBBF9D59A25.jpeg
    676310F3-0AA2-41DA-9F2F-9BBBF9D59A25.jpeg
    749 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.

Bundan tam 1 sene önce İtopya bilgisayar üzerinden DADG2 sistemini sipariş ettim. Geçtiğimiz son 4 aya kadar bir sorun yoktu. Bilgisayarım ara ara kendini nedensiz bir şekilde kapatmaya başlamıştı. Kapatmaktan kastım bir anda mouse, klavye ve monitöre giden elektrik kesiliyordu. Ama kasa çalışmaya devam ediyordu. (RGB'si işlemci fanı vs.) Ama bu kapanma olayı çok nadir oluyordu o yüzden önemsemiyordum. Bu kapanmalar son zamanlarda artmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde render atarken PC kendini 7-8 kere art arda kapattı. Kafaya taktığım için 7-8 kere Sony Vegas üzerinden rendera koydum bilgisayarı. Render çeyreğe geldiğinde bilgisayar kapanıyordu. Ben bu sorunun ısınmadan kaynaklı olduğunu düşündüğüm için tanıdık bir bilgisayarcı arkadaşıma götürdüm. Bakımını yapmasını rica ettim. Lakin bilgisayarcı arkadaşıma götürdüğümde bilgisayar açılmadı. Monitöre görüntü gitmeyip, klavye ve mouse çalışmıyordu. Normalde açıldıktan biraz sonra PC kapanırken şimdi hiç açılmıyordu. E bilgisayar açılmadığı için de herhangi bir arıza tespiti yapamadık. 2 gün sonra kasayı tekrar açmaya uğraştık bu sefer kendi kendine bir şekilde açıldı. PC'yi eve götürdüm hiçbir şekilde render atamıyorum az önce CS:GO'ya girmeyi denedim. 5 dk geçmeden yine monitörün görüntüsü kesilip mouse ve klavyenin elektriği gitti. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bilgisayarcı arkadaşım kısa devre var dedi. Ben PSU'da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Sıcaklık ile alakalı bir kapanma problemi değil bu. Siz değerli arkadaşların yardımını istiyorum. Çok detaylıca anlattım çünkü her detayı çok önemli. Bilgisayarı İstanbul'a aldığım yere götürsem net 20-25 gün gelmez. Sorun çözülür mü o da belli değil. Bu sorunun üstesinden nasıl gelirim? Yardımınıza ihtiyacım var.
Sistem özellikleri:
Ryzen 5 2600.
MSI B450 M PRO M.2 v2.
Adata 480 GB SSD.
1 TB WD HDD.

Merhaba size bir link paylaşacağım benim de bazen PC açtığımda falan bir anda ekran donuyor mouse imleci falan donuyor ve ekran kapanıyor klavye mouse ışıkları gidiyor bu aralar olmuyor fakat video çekmiştim sorunla ilgili aynı sorun mu cevap verirsen sevinirim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba size bir link paylaşacağım benim de bazen PC açtığımda falan bir anda ekran donuyor mouse imleci falan donuyor ve ekran kapanıyor klavye mouse ışıkları gidiyor bu aralar olmuyor fakat video çekmiştim sorunla ilgili aynı sorun mu cevap verirsen sevinirim
Evet, aynı sorun. Benim sorunum ekran kartından meydana gelmiş. Şu an ekran kartım serviste. Muhtemelen değişim yapılacak.

Merhaba arkadaşlar.

Bundan tam 1 sene önce İtopya bilgisayar üzerinden DADG2 sistemini sipariş ettim. Geçtiğimiz son 4 aya kadar bir sorun yoktu. Bilgisayarım ara ara kendini nedensiz bir şekilde kapatmaya başlamıştı. Kapatmaktan kastım bir anda mouse, klavye ve monitöre giden elektrik kesiliyordu. Ama kasa çalışmaya devam ediyordu. (RGB'si işlemci fanı vs.) Ama bu kapanma olayı çok nadir oluyordu o yüzden önemsemiyordum. Bu kapanmalar son zamanlarda artmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde render atarken PC kendini 7-8 kere art arda kapattı. Kafaya taktığım için 7-8 kere Sony Vegas üzerinden rendera koydum bilgisayarı. Render çeyreğe geldiğinde bilgisayar kapanıyordu. Ben bu sorunun ısınmadan kaynaklı olduğunu düşündüğüm için tanıdık bir bilgisayarcı arkadaşıma götürdüm. Bakımını yapmasını rica ettim. Lakin bilgisayarcı arkadaşıma götürdüğümde bilgisayar açılmadı. Monitöre görüntü gitmeyip, klavye ve mouse çalışmıyordu. Normalde açıldıktan biraz sonra PC kapanırken şimdi hiç açılmıyordu. E bilgisayar açılmadığı için de herhangi bir arıza tespiti yapamadık. 2 gün sonra kasayı tekrar açmaya uğraştık bu sefer kendi kendine bir şekilde açıldı. PC'yi eve götürdüm hiçbir şekilde render atamıyorum az önce CS:GO'ya girmeyi denedim. 5 dk geçmeden yine monitörün görüntüsü kesilip mouse ve klavyenin elektriği gitti. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bilgisayarcı arkadaşım kısa devre var dedi. Ben PSU'da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Sıcaklık ile alakalı bir kapanma problemi değil bu. Siz değerli arkadaşların yardımını istiyorum. Çok detaylıca anlattım çünkü her detayı çok önemli. Bilgisayarı İstanbul'a aldığım yere götürsem net 20-25 gün gelmez. Sorun çözülür mü o da belli değil. Bu sorunun üstesinden nasıl gelirim? Yardımınıza ihtiyacım var.
Sistem özellikleri:
Ryzen 5 2600.
MSI B450 M PRO M.2 v2.
Adata 480 GB SSD.
1 TB WD HDD.

Ben de 2019 yılında DADG2 almıştım aynı sorun bende de vardı. Ama benim ayrı olarak mavi ekran veriyordu. (mavi ekran fotoğraflarını alıp aldığım mağazaya yolladım en son da öyle çözdüler zaten onu da.) RAM'lerden birisi arızalı çıktı alakalı mı bilmiyorum ama sistemin RAM'lerinden sadece 1'ini kullanarak açmayı deneyin. Herhangi biri arızalıysa belli olur zaten. RAM'lerin arızalı olanını bulduk değiştirdiler ama sorun çözülmedi sonra tekrar gönderdik bu sefer de hiçbir şey değişmedi en son ekran kartını değiştirdiklerinde çözüldü. (ekran kartını değiştirmek dışında bir işlem yaptılar mı bilmiyorum.)
Render alırken RAM'leri çok kullanıyor ben sorunun RAM'de olduğunu düşünüyorum. RAM'leri ayrı ayrı deneyip arızalı olanı bulabilirsiniz belki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de 2019 yılında DADG2 almıştım aynı sorun bende de vardı. Ama benim ayrı olarak mavi ekran veriyordu. (mavi ekran fotoğraflarını alıp aldığım mağazaya yolladım en son da öyle çözdüler zaten onu da.) RAM'lerden birisi arızalı çıktı alakalı mı bilmiyorum ama sistemin RAM'lerinden sadece 1'ini kullanarak açmayı deneyin. Herhangi biri arızalıysa belli olur zaten. RAM'lerin arızalı olanını bulduk değiştirdiler ama sorun çözülmedi sonra tekrar gönderdik bu sefer de hiçbir şey değişmedi en son ekran kartını değiştirdiklerinde çözüldü. (ekran kartını değiştirmek dışında bir işlem yaptılar mı bilmiyorum.)
Render alırken RAM'leri çok kullanıyor ben sorunun RAM'de olduğunu düşünüyorum. RAM'leri ayrı ayrı deneyip arızalı olanı bulabilirsiniz belki.

Corsair RAM'lerden birisi arızalı çıktı benim de. Yenisi yolda :)

Geri
Yukarı