R5 2600 sıcaklık değerleri

Endeavouz

Decapat
Arkadaşlar merhaba. İnternette pek çok yerde araştırdım fakat sıcaklık konusunda her zaman şartlar eşit olmadığı için konu açma gereği duydum.
Öncelikle sistem bileşenlerimi ve diğer unsurları buraya yazıyorum.
MSI B450 Gaming Plus
Ryzen 5 2600
MSI GTX 1660 Ti Gaming X
HyperX 2X 8 GB 3000MHz
Cooler Master Masterliquid ML240L Sıvı soğutma
Xigmatek Venom kasa, Xigmatek X-Power 650W Bronze PSU

Arkadaşlar, dikkatimi çektiği nokta Battlefield 5 oynarken olduğu için onu da örnekler arasına koyma gereği duydum. Tecrübe ettiğim hali ile bu sistemde işlemci sıcaklığım Battlefield 5'te 68-70 dereceleri görüyor. Prime95 işlemci tam yük testi yaptığımda 10 dakika sonunda maksimum 79 dereceyi gördü. Sistemin boştaki sıcaklığı 37 derece. Ayrıca oda sıcaklığım da 29 derece.

Sormak istediğim, oda sıcaklığı da göz önünde bulundurulduğunda işlemci sıcaklıklarım normal mi? Çözmem gereken bir sorun var mı? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. İnternette pek çok yerde araştırdım fakat sıcaklık konusunda her zaman şartlar eşit olmadığı için konu açma gereği duydum.
MSI B450 Gaming Plus
Ryzen 5 2600
MSI GTX 1660 Ti Gaming X
HyperX 2X 8 GB 3000MHz

Arkadaşlar, dikkatimi çektiği nokta Battlefield 5 oynarken olduğu için onu da örnekler arasına koyma gereği duydum. Tecrübe ettiğim hali ile bu sistemde işlemci sıcaklığım Battlefield 5'te 68-70 dereceleri görüyor. Prime95 işlemci tam yük testi yaptığımda 10 dakika sonunda maksimum 79 dereceyi gördü. Sistemin boştaki sıcaklığı 37 derece. Ayrıca oda sıcaklığım da 29 derece.

Sormak istediğim, oda sıcaklığı da göz önünde bulundurulduğunda işlemci sıcaklıklarım normal mi? Çözmem gereken bir sorun var mı? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Hocam aynı işlemciyi kullanıyorum ve stok fan var. Ama bendeki değerler boşta 45-50 gibi yerlerde geziyor. Oyunda (Fortnite) 97 dereceyi görmüşlüğüm var. Sizinki şuanlık gayet iyi. Bir sıkıntı yok gibi.

Sıcaklıklar gayet iyi. Termal macunun değişme zamanı geldiğinde kaliteli bir macun kullan.
Sıvı soğutmanın içerisinden çıkan macunu kullanıyorum. Alalı daha 2 ay gibi bir süre oldu. Sıcaklıkların iyi olduğunu düşünmeniz içimi rahatlattı. Tekrardan cevabın için çok teşekkür ederim.
Hocam aynı işlemciyi kullanıyorum ve stok fan var. Ama bendeki değerler boşta 45-50 gibi yerlerde geziyor. Oyunda (Fortnite) 97 dereceyi görmüşlüğüm var. Sizinki şuanlık gayet iyi. Bir sıkıntı yok gibi.
Dostum bende öncesinde stok fan kullanıyordum. İşlemci bende de boşta 45-50 yi gördüğü oluyordu. Fakat ne Fortnite ne de PUBG de hiç 85 üstüne çıkmadı. Cevabın için çok teşekkür ederim.

Sıvı soğutmanın içerisinden çıkan macunu kullanıyorum. Alalı daha 2 ay gibi bir süre oldu. Sıcaklıkların iyi olduğunu düşünmeniz içimi rahatlattı. Tekrardan cevabın için çok teşekkür ederim.

Dostum bende öncesinde stok fan kullanıyordum. İşlemci bende de boşta 45-50 yi gördüğü oluyordu. Fakat ne Fortnite ne de PUBG de hiç 85 üstüne çıkmadı. Cevabın için çok teşekkür ederim.
Asıl ben teşekkür ederim hocam : ). İçinizin rahatlamasına çok sevindim.

MSI B450 Gaming Plus
Ryzen 5 2600
MSI GTX 1660 Ti Gaming X
HyperX 2X 8 GB 3000MHz

Arkadaşlar konuya aynı dertten muzdarip başka insanlar gelir bakarsa diye güncelliyorum. Benim sistemin sıcaklık sorunu anakartı satın aldığımızda üzerinde gelen siyah am4 soğutma aparatlarından kaynaklanıyormuş. (Görselini eklediğim sarı parçaların siyahı) MSI bu plastik aparatlarda malesef ucuza kaçmayı tercih etmiş. Bu iki plastik parça durduğu yerde 6 ayda un ufak olup dağılmaya başlamış ve soğutma pompası kendini hafiften bırakmış. Tam temas sağlanamadığı içinde sıcaklıklar yükselmiş. Ben kasa içini incelerken kırık kısımları gördüm fark ettim daha sonra yeni bir aparat sipariş ettim ve tekrar montaj yaptığımda yük altında 47 dereceyi, boştayken 28 dereceyi gördüm.
Demek istediğim eğer MSI B450 Gaming-Plus ve türevleri bir anakart satın aldıysanız bu anakartın üzerinde gelen plastik am4 soğutma aparatlarını kontrol edin. Saygılarımla.
Adsız.png

Geri
Yukarı