R5 2600 sistem ilk açılışta 1 saat içerisinde kapanıyor

Karbonat Erol

Hectopat
RAM
8x2 DDR4 G.Skill 3200 RAM
SSD veya HDD modeli
240 GB Crucial ssd/500 GB Seagate HDD
Ekran kartı
NVIDIA 1660 Super XS Ventus OC.
Anakart
TUF B450M-Plus Gaming.
İşlemci
Ryzen 5 2600.
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarı ilk açtığımda 1 saat içerisinde önce ekran ve seste donmalar oluyor sonrasında sistem reset atıyor (oyunda veya uygulama kullanırken oldu hep, sistem boşta hiç başıma gelmedi). İlk kapanmadan sonra o gün boyunca 5 saat stress teste soksam veya oyun oynasam da kapanmıyor normal olarak gün boyunca kullanıma devam edebiliyorum. Ertesi gün kalkıp açtığımdan gene bir defalık aynı durum söz konusu oluyor. Olay görüntüleyicisinden inceleme yaptığımda kernell 41-63 hatasıyla karşılaşıyorum. Yardımcı olabilecek veya öneri sunabilecek arkadaş varsa çok sevinirim.

BIOS, Windows ve driverlar güncel.
Power kablosunu değiştirdim. (1 hafta sorunla karşılaşmadım.)
Monitör Power kablosu ile PC kablosunu değiştirdim. (4 gün sorunla karşılaşmadım)
Prizi değiştirdim aradaki uzatmaları kaldırdım doğrudan tek bir dörtlü priz çektim.
Daha önce OC veya undervolt yapmadım.
Hızlı başlat kapattım.
Bad sector taraması yaptım.
Sıcaklık değerleri normal.
Tüm bileşenleri stress teste tâbi tuttum en az 2 saat herhangi bir sorun yok.(ilk denemede ekran kartı ve Power stress testinde 5. dakikada kapanıyor.)

Power Supply: FSP Hydro 850 watt( gold vs diğer özellikleri hatırlamıyorum en eski bileşenim bu ortalama 6-7 senelik

Son düzenleme:
Kernel 41-63'ün RAM ile alakalı olabileceğini görmüştüm, hatta bırakayım.

Memtest86 yapman hiç fena olmaz bu duruma göre.

OCCT ile PSU testi yapmanızı öneririm. Ayrıca yukarıda arkadaşın dediği gibi Memtest yapmanızı da öneririm. PSU stress testi yaptığınızda sistem kapanıyorsa yüksek ihtimal sorun PSU'dadır. Eğer kapanmıyorsa FurMark ile ekran kartınızı test edin kapanırsa sorun ekran kartınızda olabilir. Bu testler sizin sorumluluğunuzdadır. Stress testi yaptığınız kısmı okudum ancak hepsini aynı anda mı teste soktunuz yoksa ayrı ayrı mı?

OCCT ile PSU testi yapmanızı öneririm. Ayrıca yukarıda arkadaşın dediği gibi Memtest yapmanızı da öneririm. PSU stress testi yaptığınızda sistem kapanıyorsa yüksek ihtimal sorun PSU'dadır. Eğer kapanmıyorsa FurMark ile ekran kartınızı test edin kapanırsa sorun ekran kartınızda olabilir. Bu testler sizin sorumluluğunuzdadır. Stress testi yaptığınız kısmı okudum ancak hepsini aynı anda mı teste soktunuz yoksa ayrı ayrı mı?
Her teste ayrı ayrı soktum aynı anda yapmadım hiç. Sadece ilk açılışta olmak üzere Furmark testinde ve PSU testinde kapanıyor.
Kernel 41-63'ün RAM ile alakalı olabileceğini görmüştüm, hatta bırakayım.

Memtest86 yapman hiç fena olmaz bu duruma göre.
Teşekkürler az sonra uygulayacağım bu testi de. Sonuçlar doğrultusunda tekrar bilgilendiririm.

Her teste ayrı ayrı soktum aynı anda yapmadım hiç. Sadece ilk açılışta olmak üzere FurMark testinde ve PSU testinde kapanıyor.

Teşekkürler az sonra uygulayacağım bu testi de. Sonuçlar doğrultusunda tekrar bilgilendiririm.

Açıkçası sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Ömrünü doldurmuş gibi artık. Siz yine de Memtest yapın duruma göre bakalım.

Tekrardan merhaba arkadaşlar. Memtest'i tamamladım bir tane bile hata yok %100 pass. Ayrıca PSU ile alakalı birkaç voltaj istatistiğinin ekran görüntüsünü aldım "+12 V" için 11.6 ya kadar düşüyor bu bir problem olabilir mi?
@213082 @Sir Benjamin

Dosya Ekleri

• asdg.PNG
    asdg.PNG
    32,2 KB · Görüntüleme: 21
Tekrardan merhaba arkadaşlar. Memtest'i tamamladım bir tane bile hata yok %100 Pass. Ayrıca PSU ile alakalı birkaç voltaj istatistiğinin ekran görüntüsünü aldım "+12 v" için 11.6 ya kadar düşüyor bu bir problem olabilir mi?
@213082 @Sir Benjamin

@213082'in haklı olma ihtimali var o halde, başka bir PSU ile yeniden deneme şansın var mı? 12v kanalı için en sağlıklısı 12v'un altına düşmemesidir, ama seninki bayağı düşmüş.

Attığım blogda yazılmış potansiyel durumların hepsinin çözümünü denedin değil mi? Arkada denenmemiş bir şey kalmadı yani.

Tekrardan merhaba arkadaşlar. Memtest'i tamamladım bir tane bile hata yok %100 pass. Ayrıca PSU ile alakalı birkaç voltaj istatistiğinin ekran görüntüsünü aldım "+12 V" için 11.6 ya kadar düşüyor bu bir problem olabilir mi?
@213082 @Sir Benjamin
Bilgisayar kapandı mı testi yaparken? Başka PSU ile deneme imkanınız varsa bir deneyin boşuna PSU masrafı yapmanızı istemem açıkçası.

@Sir Benjamin @213082 belirtilen diğer her şeyi uyguladım arkadaşlar. Tam size yazmadan önce PSU testi sırasında tekrardan kapandı. Olay görüntüleyicisinin ekran alıntısını paylaşıyorum tam kapanmadan 2 saniye öncesindeki raporlamalar. Başka bir eşdeğer PSU ile deneme fırsatım yok maalesef.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısıasdg.PNG
    Ekran Alıntısıasdg.PNG
    38,1 KB · Görüntüleme: 16
@Sir Benjamin @213082 belirtilen diğer her şeyi uyguladım arkadaşlar. Tam size yazmadan önce PSU testi sırasında tekrardan kapandı. Olay görüntüleyicisinin ekran alıntısını paylaşıyorum tam kapanmadan 2 saniye öncesindeki raporlamalar. Başka bir eş değer PSU ile deneme fırsatım yok maalesef

Hocam bir de size zahmet FurMark ile ekran kartını test eder misiniz? Şu anlık sorun %85 PSU'da.

Geri
Yukarı