R5 2600 sistem kendi kendini kapatıyor

1dayumay

Hectopat
Arkadaşlar PC kendi kendine siyah ekran olup no signal yazıyor, bazen de kendi kendini kapatıp restart atıyor sıkıntı ne olabilir?

İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: Armor RX570 4G.
RAM: G.Skill Trident Z 3000 MHz 8X2.
Anakart: B450M Bazooka v2.
SSD: Crucial BX500 120GB.
HDD: Seagate 1TB 3.5 7200RPM.
Kasa: Frisby GC 9250G.
PSU: Kasayla birlikte olan 650W (80 Plus)
Monitör: ASUS MG248QR 144Hz 1ms.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pc kapanıyor veya restart atıyor = %57.5 psu %25 ısı %12.5 donanım %5 yazılım arızası sorunu.

Burda ilk şüpheli frisby kasayla birlikte gelen psu gibi duruyor daha düzgün bir psu edinip denemeniz lazım.

Ama önce işlemcinizin soğutucu montajında ve thermal macununda ve ısılarında bir sıkıntı olmadığını ardından kasa yan kapak açarak ekran kartının fanlarını %100 yaparak deneyin bakalım kapanma yapıyor mu ?

Yapmıyorsa sisteminizi serinletecek fan ayarları yaparak gpu ve cpu ve kasa fanı eğer eksik varsa ekleme yaparak muhtemelen kurtarabilirsiniz demektir.

Yapıyorsa psu mutlaka değiştirilecek ve tekrar denenecek..

Sorun devam ediyorsa sistemin donanım arızası tespiti için servise götürmelisiniz.

Isıdan kapanmadığına %100 eminim video izlerken webde dolaşırken falanda kapanıyor ısı değerlerini kontrol ettim gayet normal.

Restart ramden yada psu arızasından sık olur veya takılan usb aygıtları, bazen 2. monitör falan gibi bir aygıtın anlık çakışması.

Önce anakartı bios default yapıp ramler için xmp açmadan deneyin.

Sorun devam ediyorsa ben farklı kaliteli bir psu ile denerdim öncelik olarak.

Tabi anakart arızasıda çıkabilir ama öncelik dediklerimi denemeniz lazım.

Restart ramden yada psu arızasından sık olur veya takılan usb aygıtları, bazen 2. monitör falan gibi bir aygıtın anlık çakışması.

Önce anakartı bios default yapıp ramler için xmp açmadan deneyin.

Sorun devam ediyorsa ben farklı kaliteli bir psu ile denerdim öncelik olarak.

Tabi anakart arızasıda çıkabilir ama öncelik dediklerimi denemeniz lazım.
Ramlar düşük mhz ile çalışıyor ondan xmp i açtım galiba yanlış hatırlamıyorsam.

Yeni konular

Geri
Yukarı