Çözüldü R5 2600 sistem MSI MAG CoreLiquid 240R ile oyunda 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Sigortacı
Merhabalar,
MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutmasını kullanıyorum. Daha önce dikkat etmedim ne zamandır bunu yapıyor bilmiyorum ama bugün oyun oynarken merakımdan MSI Afterburner programını çalıştırdım. İşlemcim 90 küsurlerdeydi. Öncelerde böyle bir problem yapmıyordu. Fanları falan temizledim pompanın olduğu yerlere hava tuttum ancak şu an boştayken bile işlemci sıcaklığı 54 derecelerde. İlk zamanlarda maksimum 52 olurdu. Neden böyle yapıyor yardımcı olur musunuz? İşlemcim R5 2600.

Çözüm
Bugün İstanbul şişlideki servispoint MSI yetkili servisine sıvı soğutmamı götürdüm. Yaklaşık 2 saat içinde mail olarak dönüş sağlandı ve değişim veya iade onayı verildi. Sıvı soğutmayı aldığım yerle iletişime geçip oradan da kayıt açtırdım. 2 iş günü içerisinde tarafıma bilgi verilecek. Ürün ellerinde varsa aynısını yollayacaklar yoksa para iadesi yapacaklar. Yani radyatörde herhangi bir sıkıntı durumunda garanti kapsamı içindeyse çok çabuk halloluyor arkadaşlar. Böyle ürünlerin tamiri yapılmıyormuş direkt değişim yapılıyor.
Konuya dönecek olursak :). İşlemciye ağır bir undervolt yapmak istiyorum en azından Word açtığımda bile kapanmasın bu mümkün mü? Garanti belgesi, kutu vs. farklı bir şehirde oraya gidene kadar PC'nin sıcaktan kapanması gerekiyor.

UC ve UV yap, frekansları ve voltajı olabildiğince düşür. CPB gibi artık frekans arttıran ne varsa hepsini kapat soğutucu işi çözülene kadar. Ancak böyle olacak gibi.

Gelen sesi paylaşabilir misin? Radyatörden mi geliyor yoksa pompadan mı, emin ol.

Ayrıca sistem bileşenlerinin tamamını belirtir misin? Sıvı soğutmanın montajı nasıl yapıldı?
Hocam sesin radyatörden geldiğine eminim. Fişini çıkartıp teyit ettim. UV yaptım ama yinede belirli bir süreden sonra 100 dereceyi gördüğü için çıkarttım sıvı soğutmayı.
Sistemim: MSI b450 tomahawk Max anakart
RX 580 ekran kartı
High power 600w PSU
Sıvı soğutma kasamın üst tarafına montajladım borular sağa gelecek şekilde. Zaten dediğim gibi 1 senedir kullanıyorum. İşlemcinin oyunlarda gördüğü maksimum sıcaklık 52 falandı.
İşlemci 100 dereceyken boruları ellediğimde içerisindeki ısıyı hissedebiliyorum ancak radyatör ona kıyasla buz gibi.

Son düzenleme:
Elinde termal macun varsa macun yenilemeyi dene. Etki etmezse stok soğutucuya geç. Stok soğutucu daha iyi ise sıvı soğutmayı ya servise yolla yada iade et.
Termal macunu yeniledim. Bütün fanları %100 yaptım ve BIOS'tan CPU Core Boost'u kapattım. Stock soğutucu gelene kadar bu şekilde kullanacağım. İade hakkı verirlerse iade ederim olmazsa yaptırıp kullanmaya devam ederim. Şuan full speed fanlarla birlikte 55 derecede.

Termal macunu yeniledim. Bütün fanları %100 yaptım ve BIOS'tan CPU Core Boost'u kapattım. Stock soğutucu gelene kadar bu şekilde kullanacağım. İade hakkı verirlerse iade ederim olmazsa yaptırıp kullanmaya devam ederim. Şuan full speed fanlarla birlikte 55 derecede.

Alalı ne kadar geçti? 14 günü geçmediyse iade olmaz. Değişim olur.

Aynı sorunu yaşıyorum. 5600x işlemcim lol oyununda 85 dereceyi geçiyor çok saçma. O tıkırtı sesi de geliyor açılışta yada yük binince ötüyor. Radyatörden geliyor gerçekten bıktım bu soğutucudan.

1 sene oldu hocam. İstanbulda bulursam MSI servisine vereceğim.

Hocam nedir son durumunuz ne yaptınız, gönderdiniz mi garantiye ?

Aynı sorunu yaşıyorum. 5600x işlemcim lol oyununda 85 dereceyi geçiyor çok saçma. O tıkırtı sesi de geliyor açılışta yada yük binince ötüyor. Radyatörden geliyor gerçekten bıktım bu soğutucudan.

Üstadım aynı sıkıntı benim sistemde de mevcut. Fakat dün akşam de - montajı yapmadan önce kasayı yan yatırayım dedim. Ses kesildi. Pompa hızlarıyla oynayınca da sıcaklık değerleri aşağı düştü, şimdi kafam karıştı açıkçası...

Hocam nedir son durumunuz ne yaptınız, gönderdiniz mi garantiye ?

Üstadım aynı sıkıntı benim sistemde de mevcut. Fakat dün akşam de - montajı yapmadan önce kasayı yan yatırayım dedim. Ses kesildi. Pompa hızlarıyla oynayınca da sıcaklık değerleri aşağı düştü, şimdi kafam karıştı açıkçası...
Kasanın üstünde takılı bende ön kısma dikey alınca ses kesilebilir diyenler olmuştu. Fan hızıyla ne gibi değişiklik yaptınız mesala? Normalde fan 4000 küsür rpm de dönüyor tiz bir ses yapıyor. Bios üzerinden DC olarak seçince ses kesiliyor fan dönme hızı düşüyor ondan dolayı.

Geri
Yukarı