R5 2600 sistem OCCT CPU testinde kapanıyor

uyuyor

Centipat
Kasayı toplayalı 1-2 sene oldu, hiç sorun yaşamazken (Coil Whine hariç) bu yaz sistem yük altındayken aniden kapanmaya başladı. MSI Afterburner ile test ettiğimde işlemcinin 70-80 derecelerde olduğunu gördüm. Yeni termal macun ve CPU fan aldım sorun çözüldü rahat oyun oynuyor ve render alabiliyordum ancak 2 gündür tekrar aynı sorun başladı.
- CPU Max 63 derece oluyor yük altında, GPU'da o seviyelerde (MSI Afterburner ile hızlandırdım fanlarını)
- Kasanın hava akışı iyi.
- OCCT ile Power modunda (CPU ve GPU yük altındayken) yarım saat sonra bilgisayar çat diye kapanıyor ve belli bir süre geçmeden her açışımda masaüstü gelmeden geri kapanıyor.
- OCCT ile sadece CPU testi yapınca ise 1 dk içerisinde bilgisayar gene çat diye kapanıyor bu sefer beklemeden geri açabiliyorum.
- Driver veya Windows sorunlu olduğunu düşünmüyorum Windows orijinal sayılır.
- Evde başka parçalarla deneme şansım yok.
- Kasa içi temiz.
- PSU ısınmıyor fanı da dönüyor hatta dışarı çıkardım bir şey değişmedi. (Sistem kapalıyken ve yük altındayken Coil Whine yapıyor)
Her şeyi detaylı anlatmaya çalıştım umarım anlaşılır ve yardımcı olursunuz...
-B450 ASUS TUF.
-Cooler Master MWE 750 Watt 80+ Gold.
-Rampage Spectrum kasa.
-RX 580 ROG STRIX.
-R5 2600.
-2x8 3200 MHz Kingston.
-500 GB SSD Samsung.
-1 TB HDD WD.
-Arctic CPU fan.
-k 70 klavye, G403 fare, Trust mikrofon, Logitech Webcam, SteelSeries kulaklık. Bunlar güç tüketimini etkiler mi?

Not: Büyük ihtimal PSU kaynaklı ama fiyatı 2-3 kat artmış emin olmadan yenisini almak istemedim...

Büyük ihtimalle PSU alakalıdır CPU'nun voltaj ayarlarıyla oynama yaptınız mı? Bi ara ryzen master uygulamasında voltaje ıle oynarken kendi kendine kapanıp açılıyordu ama pek emin değilim

Geri
Yukarı