R5 2600 sistemde aniden çökme

plexies

Hectopat
Merhabalar bilgisayarımda sorunlar yaşamaya başladım bunlar aniden çökme gri ekran oyunlarda çok ani tamamen bilgisayarın donması ve bilgisayarı kapattıktan yaklaşk 15-20 dakika sonra tak-tık tarzı 1-2 ses gelmesi.
Eğer varsa program indirip ekran kartından monitöre SSD'ye ve olan bütün parçaları kontrol ettirmek istiyorum böyle bir şey mümkün müdür?

Bilgisayar özellikleri.
Cooler Master Masterbox Lite 5 80+ 600W kırmızı LED'li pencereli midtower kasa.
AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz - 3.9 GHz 19MB AM4 işlemci -
Gigabyte B450M S2H DDR4 3200MHz AM4 anakart -
Sapphire RX590 Nitro+ Special Edition 8 GB 256 Bit AMD Radeon ekran kartı -
XPG Spectrix D41 8 GB 3000MHz DDR4 CL16 RGB tungsten gri RAM.
XPG SX8200 PRO 512 GB 3500/3000 MB M.2 2280 SSD
ViewSonic VX2458MHd.

Not: Bilgisayar yaklaşık olarak 2 yıllık en son format ve fan temizliği yapalı 6 ay oldu sanırım bugün format atmadan önce programlarla kontrol edip fan temizliği termal macun ve format atacağım.

@plexies geç dönüş için kusura bakmayın. Yeni bakabildim. Ekran kartı testiyle başlayayım: Neden 1 dakikada otomatik kapandığını bilmiyorum. Birkaç tahmin yürütebilirim sadece;

-Ekran kartı kaynaklı problem olabilir.
-Yazılım kaynaklı problem olabilir.
-Yazılımın hata bulması sonucunda sorun olabilir. (Güvenli olması açısından testi durdurması gibi.)

Benim fikrim, ikinci söylediğimden yana. Güvenlik açısından durduracak sıcaklığa ulaşmamış kartınız. Bu durumda Furmark yerine başka bir test yazılımı kullanmanızı önerebilirdim. Mümkünse benchmark yazılımı. (Superposition, Valley gibi.)

2) SSD'nin yazma değeri aşırı düşük. Firmware güncellemesi yapılması gerekirdi.
3) Gri ekran; bu sorunu kendi sistemimde yaşadığım zamanlarda sorun güç kaynağı yüzündendi. Sebebi de yeterli gücü karta verememesi veya sistem için artık yeterli güç üretememesiydi. Tabii ki de sorun bundan kaynaklı demiyorum, eğer güç kaynağınız iyi bir kaynaksa diğer çözümü deneyin.

- Eski sürücülerin çakışması sonucu bu duruma düşüyor da olabilir. Bunun için DDU ile güncel sürücüyü kaldırıp tekrar kurmanız gerekirdi.

Aniden çökmelerin sebebi de genel sistem parçalarında bozukluk olduğunu veya Windows'ta sorun olabileceğini düşündürtüyor bana.

@Rioyumben elinden geleni yapmış gibi görünüyor ancak biraz kolaya kaçmış gibi. Birkaç test isteyip direkt format demen böyle düşündürttü. Yine de işe yarayabilir.

@plexies geç dönüş için kusura bakmayın. Yeni bakabildim. Ekran kartı testiyle başlayayım: Neden 1 dakikada otomatik kapandığını bilmiyorum. Birkaç tahmin yürütebilirim sadece;

-Yazılımın hata bulması sonucunda sorun olabilir. (Güvenli olması açısından testi durdurması gibi.)

Benim fikrim, ikinci söylediğimden yana. Güvenlik açısından durduracak sıcaklığa ulaşmamış kartınız. Bu durumda FurMark yerine başka bir test yazılımı kullanmanızı önerebilirdim. Mümkünse benchmark yazılımı. (Superposition, Valley gibi.)

3) Gri ekran; bu sorunu kendi sistemimde yaşadığım zamanlarda sorun güç kaynağı yüzündendi. Sebebi de yeterli gücü karta verememesi veya sistem için artık yeterli güç üretememesiydi. Tabii ki de sorun bundan kaynaklı demiyorum, eğer güç kaynağınız iyi bir kaynaksa diğer çözümü deneyin.

- Eski sürücülerin çakışması sonucu bu duruma düşüyor da olabilir. Bunun için DDU ile güncel sürücüyü kaldırıp tekrar kurmanız gerekirdi.

Aniden çökmelerin sebebi de genel sistem parçalarında bozukluk olduğunu veya Windows'ta sorun olabileceğini düşündürtüyor bana.

@Rioyumben elinden geleni yapmış gibi görünüyor ancak biraz kolaya kaçmış gibi. Birkaç test isteyip direkt format demen böyle düşündürttü. Yine de işe yarayabilir.

Merhaba,
Sonucumun biraz format odaklı olması şu yüzden; SSD yazması ile ilgili evet bir problem var ama bu çökme yaratacak kadar değil. Ayrıca ekran kartından dolayı donukluklar yapması evet olası ama ekran kartlarında genelde bu donukluklarda mavi ekran verirdi. Böyle donuklukların genel sebebi ya işletim sisteminden kaynaklanıyor ya da RAM'lardan. Eğer varsa ayrı HDD'den de kaynaklanıyor olabilir. Şu an için en kolay yol işletim sisteminin en baştan kurulup yazılımların en baştan yüklenmesi daha mantıklı ve zaman açısından daha kısa geldi. Bu sorun hala devam ediyorsa dediğiniz gibi güç kaynağı yetersiz kalıyor ve parçaları besleyemiyor olabilir.

@Rioyumben Düzelteyim, bilgisayarın donma sebebi ekran kartı yüzündense sonucunun mavi ekran olması şart gibi bir durum yok. Gri, yeşil, pembe ekranlarda genelde ekran kartı veya besleme kaynaklı olabiliyor.

@Rioyumben Düzelteyim, bilgisayarın donma sebebi ekran kartı yüzündense sonucunun mavi ekran olması şart gibi bir durum yok. Gri, yeşil, pembe ekranlarda genelde ekran kartı veya besleme kaynaklı olabiliyor.

Ben orada şart demedim zaten genel olarak diye bir tabir kullandım. Ve renkli ekranlarda çoğu zaman PSU'dan kaynaklı oluyor. Benim dediğim de dolaylı yoldan sizinkiyle eşit sayılıyor.

-Yazılımın hata bulması sonucunda sorun olabilir. (güvenli olması açısından testi durdurması gibi.)

Benim fikrim, ikinci söylediğimden yana. Güvenlik açısından durduracak sıcaklığa ulaşmamış kartınız. Bu durumda FurMark yerine başka bir test yazılımı kullanmanızı önerebilirdim. Mümkünse benchmark yazılımı. (superposition, valley gibi.)

3) gri ekran; bu sorunu kendi sistemimde yaşadığım zamanlarda sorun güç kaynağı yüzündendi. Sebebi de yeterli gücü karta verememesi veya sistem için artık yeterli güç üretememesiydi. Tabii ki de sorun bundan kaynaklı demiyorum, eğer güç kaynağınız iyi bir kaynaksa diğer çözümü deneyin.

Hocam, format attım termal macun ve fanları temizledim. Yaklaşık 10 saat kadar oyun açık kalmasına rağmen 60-65 dereceyi geçmedi. Kapattıktan sonra hızlıca 50-55 arasına düştü. Soğutmayla ilgili bir sorun yok ama sanırım monitörde bir sorun var Display Port aldım ekran kartına ve monitöre taktım önce görüntü gelmedi biraz araştırıp birkaç şey yaptım fakat sadece ekranda eski televizyonlarda sinyal yokken gri gibi bir şey olurya karıncalanmış gibi ondan oluyor ve bir garip oluyor ekran. Bilgisayarı kapatıp HDMI'ı taktıktan sonra ekran kartından yaptığım monitörle ilgili ayarlar sıfırlanmıştı, 2-3 gün önce yapmıştım.
Kullandığım Display Port Paugge Vesa Sertifikalı 2m Displayport 1.4 Kablo Fiyatı, Yorumları - Trendyol
Ekran kartı RX 590 Nitro.
Monitör ViewSonic VX2458 C mhd.
Anakart B450M S2H.
Ayrıca sorun HDMI kablosunu 1. girişe takınca devam etti 2. girişe takınca düzeldi.
SSD için Firmware demişsinizde tam olarak nedir o neyi güncellemem lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı